lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - LIPOVSKÝ HRAD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hrad Lipovec
Hrad Lipovec

press to zoom
Hrad Lipovec
Hrad Lipovec

press to zoom
1/1
icon_STARS 5.0.png

LIPOVSKÝ HRAD - zvyšky niekdajšieho ranogotického kráľovského hradu,  ktoré sa vypínajú nad Lačnovským kaňonom. Hrad dal postaviť kráľ Ondrej II. v 13. storočí aby plnil obrannú funkciu. Mal vynikajúcu, takmer nedostupnú, polohu.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

657 mnm

-

+421 51 7581 787

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.00.17
BRATISLAVSKÝ HRAD
Hrad Lipovec
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

6. júla 2021, 13:13:49

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti voľne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Bezplatný vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku hradu dostať ?


Najpohodlnejší prístup k hradu je od štátnej cesty Lipovce - Lačnov, západne od Lipoviec. Je tam inštalovaná informačná tabuľa s názvom „Prešovská hradná cesta“ a nájdete tam miesto na parkovanie. Zrúcanina Lipovského hradu je na kóte „Zámčisko“ na hrebeni Jazvečieho kopca. Do Lačnovského kaňonu vedie značkovaný turistický chodník z obce Lipovce dlhý približne 3 km. Od miestneho ihriska vedie červená turistická značka.


Čo všetko môžete v okolí vidieť ? Trochu histórie.


Hrad bol spustošený už v roku 1265, no čoskoro bol obnovený a od 14. storočia patril Abovcom, ktorí v tom čase ovládali takmer celé východné Slovensko. Zbúraný bol až koncom kuruckých vojen v roku 1591. Začiatkom 18. storočia už potom definitívne zanikol. Do dnešných dní sa z neho zachovali iba neveľké zvyšky veže, paláca a obranných múrov. Celý areál hradu je verejne prístupný.

K Lipovskému hradu sa viaže legenda o nešťastnej láske dievčiny, ktorá sa spoločne so svojím dieťaťom od žiaľu premenila na skalu dodnes stojacu v oblasti Lačnovského kaňonu pod Lipovským hradom. Podľa tejto skaly bola vraj neskôr pomenovaná aj tunajšia prírodná rezervácia „Kamenná baba“.


Pár tipov pre turistov v okolí


Lačnovský kaňon - s vodopádom a zvláštnymi skalnými útvarmi, jaskyňu „Zlá Džura“ a pramene minerálnych vôd Salvator nájdete vo vzdialenosti 10 km od Kaštieľa Fričovce.


Spišský hrad - 20 km západne od Fričoviec je zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozlohou prevyšuje 4 hektáre a je jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


Spišská Kapitula - niekedy označovaná, ako aj Slovenský Vatikán bolo cirkevné mestečko a ešte stále je sídlom spišského biskupa a centrom Spišskej diecézy, dnes je súčasťou mesta Spišské Podhradie.


Hrad Šariš Pamiatka UNESCO - patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš 12 km severne nad Veľkým Šarišom cca 5 km od mesta Prešov. Centrálna veža „donjon“ umožňuje veľmi dobrý výhľad na okolie od Vysokých Tatier, cez Levočské vrchy, Čergov a Slanské vrchy. Dobre sú viditeľné aj zrúcaniny ďalších stredovekých hradov Kapušianskeho a Kamenického.


Kapušiansky hrad - zrúcanina hradu 12 km severovýchodne nad obcou Kapušany. Je to nad cestou do Bardejova na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


Kamenický hrad - je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, ležiacou na severozápad od terajšieho okresného historického mesta Sabinov, na vápencovom brale, v pohorí Čergov.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png