top of page
monastyr krásny brod

monastyr krásny brod

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.monastyr krásny brod - pri obci Krásny Brod sa nachádza jeden z najstarších a najvýznamnejších kláštorov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku - Monastyr Zostúpenia Svätého Ducha. Do súčasnosti sa z niekdajšieho majestátneho kláštora zachovali už len ruiny, ktoré sú však zasadené do krásneho prírodného prostredia a spoločne tak vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

295 mnm

krásny brod

+421 57 7321 496

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné.sprievodca


ako sa dá ku kláštoru dostať ?


obec Krásny Brod leží na území, cez ktoré viedla významná cesta z Uhorska a Podkarpatia do Haliča. Je to necelých 6 km južne z Medzilaboriec v smere na Humenné. Ruiny starého, ale aj nový Monastyr nájdete na konci obce na ľavej strane, určite ho neprehliadnete.


čo všetko môžete v kláštore a okolí vidieť ?


tento nádherný historický objekt bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák. Tradícia hovorí, že pri prameni, ktorý sa nachádzal v Krásnom Brode, sa zázračne vyliečil slepý pútnik, ktorý po vyliečení namaľoval obraz. Kláštor zasvätený Svätému Duchu sa stal miestom, kde sa ľudia chodili liečiť a neskôr aj stretávať na jarmokoch. Krásnobrodský kláštor sa stal významným centrom duchovnosti a kultúry.


romantická zrúcanina je dnes častým cieľom výletov smerujúcich k blízkemu Čertovmu kameňu, ktorý poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná aj pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994.


trochu z histórie


kláštor má bohatú históriu. Monastier bol niekoľkokrát vypálený a zničený, ale vždy bol nakoniec obnovený. Osudná bola prvá svetová vojna, kedy ho v roku 1915 zasiahli granáty rakúsko-uhorskej armády. Odvtedy chátra. Do súčasnosti sa z niekdajšieho majestátneho kláštora zachovali už len ruiny


aby sa zachovali tieto staré historické ruiny, bol nový baziliánsky monastyr vybudovaný severovýchodne od zrúcanín kláštorného chrámu v roku 2002. V krátkom čase severne od historického miesta vyrástol i nový chrám, ktorý bol posvätený 7. júna 2009.


povesti


o Čertovom kameni sa traduje legenda. „Hovorí že čertom sa nepáčilo, že v krásnobrodskom monastyri sa schádzal bohabojný ľud, a tak sa ho rozhodli zničiť. Z Beskyda odvalili veľký kameň, ktorý niesli na malíčkoch svojich rúk, aby ho pustili na spomínaný monastyr. Niesli ho ponad Kamjanu. Keď nadránom boli v blízkosti Krásneho Brodu, po zaspievaní kohúta stratili svoju moc a kameň im spadol na terajšie miesto. Preto sa to miesto nazýva Čertov kameň.“


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:09:04

bottom of page