top of page
lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

východné karpaty - monastyr krásny brod

icon_STARS 5.0.png
.monastyr krásny brod
.monastyr krásny brod

press to zoom
.monastyr krásny brod
.monastyr krásny brod

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

295 mnm

-

+421 57 7321 496

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.20.00.47
východné karpaty - monastyr krásny brod
.monastyr krásny brod

.monastyr krásny brod - pri obci Krásny Brod sa nachádza jeden z najstarších a najvýznamnejších kláštorov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku - Monastyr Zostúpenia Svätého Ducha. Do súčasnosti sa z niekdajšieho majestátneho kláštora zachovali už len ruiny, ktoré sú však zasadené do krásneho prírodného prostredia a spoločne tak vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru.

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kláštoru dostať ?


obec Krásny Brod leží na území, cez ktoré viedla významná cesta z Uhorska a Podkarpatia do Haliča. Je to necelých 6 km južne z Medzilaboriec v smere na Humenné. Ruiny starého, ale aj nový Monastyr nájdete na konci obce na ľavej strane, určite ho neprehliadnete.


čo všetko môžete v kláštore a okolí vidieť ?


tento nádherný historický objekt bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák. Tradícia hovorí, že pri prameni, ktorý sa nachádzal v Krásnom Brode, sa zázračne vyliečil slepý pútnik, ktorý po vyliečení namaľoval obraz. Kláštor zasvätený Svätému Duchu sa stal miestom, kde sa ľudia chodili liečiť a neskôr aj stretávať na jarmokoch. Krásnobrodský kláštor sa stal významným centrom duchovnosti a kultúry.


romantická zrúcanina je dnes častým cieľom výletov smerujúcich k blízkemu Čertovmu kameňu, ktorý poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná aj pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994.


trochu z histórie


kláštor má bohatú históriu. Monastier bol niekoľkokrát vypálený a zničený, ale vždy bol nakoniec obnovený. Osudná bola prvá svetová vojna, kedy ho v roku 1915 zasiahli granáty rakúsko-uhorskej armády. Odvtedy chátra. Do súčasnosti sa z niekdajšieho majestátneho kláštora zachovali už len ruiny


aby sa zachovali tieto staré historické ruiny, bol nový baziliánsky monastyr vybudovaný severovýchodne od zrúcanín kláštorného chrámu v roku 2002. V krátkom čase severne od historického miesta vyrástol i nový chrám, ktorý bol posvätený 7. júna 2009.


povesti


o Čertovom kameni sa traduje legenda. „Hovorí že čertom sa nepáčilo, že v krásnobrodskom monastyri sa schádzal bohabojný ľud, a tak sa ho rozhodli zničiť. Z Beskyda odvalili veľký kameň, ktorý niesli na malíčkoch svojich rúk, aby ho pustili na spomínaný monastyr. Niesli ho ponad Kamjanu. Keď nadránom boli v blízkosti Krásneho Brodu, po zaspievaní kohúta stratili svoju moc a kameň im spadol na terajšie miesto. Preto sa to miesto nazýva Čertov kameň.“


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 11:26:16

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page