lista s ornamentom.png

VÝCHODNÉ KARPATY - MONASTYR KRÁSNY BROD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Monastyr Krásny Brod
Monastyr Krásny Brod

Monastyr Krásny Brod
Monastyr Krásny Brod

1/1
icon_STARS 5.0.png

MONASTYR KRÁSNY BROD pri obci Krásny Brod sa nachádza jeden z najstarších a najvýznamnejších kláštorov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku - Monastyr Zostúpenia Svätého Ducha. Do súčasnosti sa z niekdajšieho majestátneho kláštora zachovali už len ruiny, ktoré sú však zasadené do krásneho prírodného prostredia a spoločne tak vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

295 mnm

-

+421 57 7321 496

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.00.47
BRATISLAVSKÝ HRAD
Monastyr Krásny Brod
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

26. júna 2021, 20:35:24

OTVÁRACIE DOBY

Voľne prístupný verejnosti

POPLATOK ZA VSTUP

Voľne prístupný verejnosti

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kláštoru dostať ?


Obec Krásny Brod leží na území, cez ktoré viedla významná cesta z Uhorska a Podkarpatia do Haliča. Je to necelých 6 km južne z Medzilaboriec v smere na Humenné. Ruiny starého, ale aj nový Monastyr nájdete na konci obce na ľavej strane, určite ho neprehliadnete.


Čo všetko môžete v kláštore a okolí vidieť ?


Tento nádherný historický objekt bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák. Tradícia hovorí, že pri prameni, ktorý sa nachádzal v Krásnom Brode, sa zázračne vyliečil slepý pútnik, ktorý po vyliečení namaľoval obraz. Kláštor zasvätený Svätému Duchu sa stal miestom, kde sa ľudia chodili liečiť a neskôr aj stretávať na jarmokoch. Krásnobrodský kláštor sa stal významným centrom duchovnosti a kultúry.


Romantická zrúcanina je dnes častým cieľom výletov smerujúcich k blízkemu Čertovmu kameňu, ktorý poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná aj pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994.


Trochu z histórie


Kláštor má bohatú históriu. Monastier bol niekoľkokrát vypálený a zničený, ale vždy bol nakoniec obnovený. Osudná bola prvá svetová vojna, kedy ho v roku 1915 zasiahli granáty rakúsko-uhorskej armády. Odvtedy chátra. Do súčasnosti sa z niekdajšieho majestátneho kláštora zachovali už len ruiny

Aby sa zachovali tieto staré historické ruiny, bol nový baziliánsky monastyr vybudovaný severovýchodne od zrúcanín kláštorného chrámu v roku 2002. V krátkom čase severne od historického miesta vyrástol i nový chrám, ktorý bol posvätený 7. júna 2009.


Povesti


O Čertovom kameni sa traduje legenda. „Hovorí že čertom sa nepáčilo, že v krásnobrodskom monastyri sa schádzal bohabojný ľud, a tak sa ho rozhodli zničiť. Z Beskyda odvalili veľký kameň, ktorý niesli na malíčkoch svojich rúk, aby ho pustili na spomínaný monastyr. Niesli ho ponad Kamjanu. Keď nadránom boli v blízkosti Krásneho Brodu, po zaspievaní kohúta stratili svoju moc a kameň im spadol na terajšie miesto. Preto sa to miesto nazýva Čertov kameň.“


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png