lista s ornamentom.png

VÝCHODNÉ KARPATY - MÚZEUM ANDYHO WARHOLA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Múzeum Andyho Warhola
Múzeum Andyho Warhola

Múzeum Andyho Warhola
Múzeum Andyho Warhola

1/1
icon_STARS 5.0.png

MÚZEUM MODERNÉHO UMENIA ANDYHO WARHOLA V MEDZILABORCIACH je jediným svojho druhu v Európe a prvé múzeum na svete venované osobnosti kráľa pop-artu. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach je unikát. Ide o najväčšiu centrálnu zbierku diela Andyho Warhola na Slovensku. V dejinách kultúry a umenia ide o raritu.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

324 mnm

-

+421 57 74 800 72

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.00.46
BRATISLAVSKÝ HRAD
Múzeum Andyho Warhola
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

26. júna 2021, 20:33:52

OTVÁRACIE DOBY

Máj - September

Október - Apríl

Utorok - Piatok

Sobota - Nedeľa

10:00 - 17:00


10:00 - 16:00

12:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

4,00€

2,00€

2,00€

2,00€

2,00€

Dospelí

Študent

Žiak

Senior

ZŤP

SPRIEVODCA


Múzeum moderného umenia Andyho Warhola určite neprehliadnete ak pôjdete hlavnou cestou cez mesto. Farebná fasáda a obrazy typické pre Warhola na vás kričia už z diaľky. Pri múzeu sa nachádza malé parkovisko.


Andy Warhol


6. augusta 1928 sa v Pittsburghu narodil Andy Warhol, čím sa začalo obdobie novej epochy dejín umenia. Plachý chlapec, často počúvajúci príbehy svojej matky Júlie. Mladého chlapca zaujali hlavne nájdené lebky a kostry vojakov v slovenských lesoch, ale aj o iných príbehoch odohrávajúcich sa v končinách východného Slovenska. Mal bohatu fantáziu, a postupne si vytváral svoju vlastnú predstavu, víziu o umení, živote, ale aj o kraji odkiaľ pochádzali jeho rodičia. „Ja pochádzam odnikiaľ“ – slávna veta, ktorou Andy často odpovedal novinárom, ktorí sa pýtali na jeho pôvod. Bol tajomný ale pravdou však je, že Warhol skutočne vedel o svojom pôvode.


Vzniku Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach predchádzali najmä aktivity realizované v Malej galérii Klubu priateľov výtvarného umenia. Neskôr sa tejto téme venovali v Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach. Počas existencie týchto inštitúcií sa podarilo v čase bývalého komunistického režimu zozbierať pomerne veľa materiálov, rôznych autentických dokumentov, ktoré sú dnes súčasťou zbierkového fondu a archívu múzea. Múzeum ako oficiálna inštitúcia vznikla 1.9.1991. Najskôr patril Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky, v roku 2001 ho má v zriaďovateľskej pôsobnosti Vyšší územný celok Prešovského samosprávneho kraja v Prešove.


Zaujímavosť


Súčasťou expozície je autentická listina, ktorou sa Warhol zriekol dedičných majetkov v rodisku svojich rodičov v Mikovej, a fotografie portrétu matky, Júlie Warholovej. Medzi najcennejšie artefakty expozície patrí autentická košieľka, v ktorej boli pokrstení synovia Júlie a Andreja Warholovcov – Paul, John a Andy, ale aj Andyho autentický fotoaparát, magnetofón či slnečné okuliare.

Múzeum sa prezentuje tromi stálymi expozíciami diel. 


K prvej stálej expozícii patria práce Andyho najstaršieho brata Paula a jeho syna Jamesa. Obrazy sú skôr výtvarné experimenty, pretože vytvára pestrofarebné dekoratívne obrazy pomocou odtláčania slepačích nôžok na rôzne farebné podklady. James sa prezentuje dvoma olejomaľbami - Novodobý gladiátor a Čarodejnícka dielňa.


Hlavná a najobsiahlejšia expozičná časť múzea zahŕňa stálu expozíciu diel Andyho. Pozostáva z obrazov zapožičaných múzeu Nadáciou Andyho Warhola. K najvýznamnejším patrí portfólio 10 najznámejších Židov 20. storočia či portfólio Ladies and Gentlemen. Návštevníci múzea môžu zhliadnuť i varianty kardinálnych tém, medzi ktoré patrí téma kvetov a téma smrti. Portréty slávnych osobností patria medzi návštevníkmi za obľúbené - líder skupiny Rolling Stones Mick Jagger, Ingrid Bergmanová, Mildred Scheel, Lillian Carterová, H. Ch. Andersen, Teddy Roosevelt, Sv. Apolloni a iní. Je dôležité pripomenúť, že mnohé originály je možné zhliadnuť na Slovensku len v tomto múzeu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png