top of page
park tmavej oblohy

park tmavej oblohy

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.park tmavej oblohy - sa nachádza na území Národného parku Poloniny, leží na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. Z hľadiska svetelného znečistenia je územie Národného parku Poloniny najtmavšou oblasťou na Slovensku. „Park tmavej oblohy Poloniny“, je prvou oblasťou svojho druhu na Slovensku. Vyznačuje sa nízkym svetelným znečistením, vďaka nízkej hustote osídlenia, čím ponúka pre turistov unikátne podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Park bol založený s cieľom informovať verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

440 mnm

-

+421 577 62 44 24

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné



.sprievodca


ako sa dá do parku dostať ?


územie parku tmavej oblohy Poloniny je vymedzené samotným územím NP Poloniny, jeho ochranným pásmom a katastrálnym územím obcí Kolonica, Ladomírov, Kalná Roztoka, Klenová, Ruská Volová. Celková výmera Parku tmavej oblohy Poloniny je 48 519 ha. Na území Parku tmavej oblohy sa medzi obcami Kolonica a Ladomírov na Kolonickom sedle nachádza Astronomické observatórium. Výnimočná kvalita oblohy predurčuje toto observatórium k získavaniu vysokokvalitných vedeckých údajov, ako aj k popularizačnej činnosti a rozvoju astroturistiky.


čo všetko môžete v parku a jeho okolí vidieť ?


podobných miest ako Park tmavej oblohy Poloniny je v civilizovanom svete už veľmi málo, nočná obloha je zachovaná takmer vo svojej prírodnej podobe. Národný park je súčasťou Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty vyhlásenou UNESCO v roku 1993 ako jedinej na svete, ktorú tvoria spojené územia troch štátov. Najvyšší vrch, ktorý je aj najvýchodnejším bodom Slovenska, je vrch Kremenec 1 221 m, ktorý leží práve v mieste, kde sa stretávajú hranice troch štátov Slovenska, Poľska a Ukrajiny.


súčasťou chráneného územia sú aj národné kultúrne pamiatky drevené kostolíky „cerkvi“ východného obradu. Hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo na pôvodných miestach 42 unikátnych drevených kostolov, chrámov východného obradu na Slovensku, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. až 19. storočia. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska. Drevené „cerkve“ v legendárnych Poloninách sú zaujímavé tvarmi šindľových striech a vežičiek, konštrukčnými detailmi. Niektoré drevené kostolíky boli rozobraté, presťahované a nanovo postavené v skanzenoch rôznych múzeí.


v roku 1968 bol vyhlásený súbor 27 drevených chrámov zo Šariša a Horného Zemplína za národnú kultúrnu pamiatku. Vo väčšine týchto chrámov sa dodnes konajú bohoslužby, v okrese Svidník ide o 10 chrámov stojacich v obciach Bodružal, Miroľa, Príkra, Šemetkovce, Korejovce, Hunkovce, Krajné Čierno, Dobroslava, Nižný Komárnik a Ladomirová, v okrese Snina ide o 5 chrámov stojacich v obciach Uličské Krivé, Topoľa, Ruský Potok, Kalná Roztoka a Hrabová Roztoka.


pár tipov pre turistov v okolí


jasenovský hrad - 40 km západne od observatória, zrúcanina hradu zhruba 4 km na juh od Humenného a zhruba 1 km od obce Jasenov. Z hradu sú pekné výhľady predovšetkým severným smerom na Humenné a okolie.


viniansky hrad - 68 km juhozápadne od observatória, severne od Zemplínskej šíravy. Viniansky hrad je zrúcanina pôvodne gotického hradu z 13. storočia. Nachádza sa pri obci Vinné v okrese Michalovce. Slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska spolu s inými blízkymi hradmi Brekov, Jasenov, Čičva.


brekovský hrad - leží pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné, 45 km západne od observatória. Vidno ho už zďaleka. Nachádza sa nad obcou Brekov. Bol vybudovaný v stredoveku ako strážny hrad spolu s inými blízkymi hradmi Jasenov, Vinné, Čičva.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:50

bottom of page