lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - VYHLIADKA DUKLIANSKY PRIESMYK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

VYHLIADKA DUKLIANSKY PRIESMYK - v priestore Duklianskeho priesmyku sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej môže návštevník vidieť široký priestor slovenského a poľského územia, dejiska bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

563 mnm

-

+421 54 752 1506

icon_HOME.png

SK.29.00.03

VYHLIADKA DUKLIANSKY PRIESMYK

XPLÓR eSHOP

1/8

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Máj - Október

Utorok - Nedeľa


09:00-17:00

POPLATOK ZA VSTUP

1,00€

zadarmo

dospelí

deti do 15r

SPRIEVODCA


Ako sa dá k vyhliadke dostať ?


Zo Svidníka je to severne smerom na hraničný prechod Vyšný Komárnik vzdialený len približne 20 km.

Rozhľadňa, vysoká 49 m stojí asi 800 metrov východne od hraničného prechodu, priamo na štátnej hranici. Bola  sprístupnená v roku 1974 pri príležitosti 30. výročia bojov na Dukle. Bola postavená na mieste pôvodnej drevenej vyhliadkovej veže z roku 1959 v blízkosti dočasnej pozorovateľne veliteľa 1.čs. armádneho zboru.


Vo vyhliadkovej veži si môžete prezrieť "Plán úderu Červenej armády cez Karpaty na priamu pomoc SNP" a "Situačná mapa v priestore Duklianskeho priesmyku od 30.9. do 5.11.1944. V interiéri vyhliadkovej veže na Dukle je umiestnené lietadlo AVIA B.33.

Rozhľadňa stojí asi 700 vzdušnou čiarou od Pamätníka a cintorína príslušníkov 1. československého armádneho zboru. Na kolonáde vedúcej k pamätníku sú umiestnené bronzové tabule, na ktorých sú vygravírované mená 1256 padlých vojakov, príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR. Súčasťou pamätníka je pamätný cintorín, kde je pochovaných 565 príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie.


V areáli Duklianskeho bojiska, v katastri Nižného Komárnika a Vyšného Komárnika, od rázcestia obce Kapišová až po slovensko-poľský hraničný priechod Dukla, sa nachádza expozícia v prírode s rozmiestnenou bojovou technikou. Sprístupnené sú aj zrekonštruované delostrelecké palebné postavenia a bunkre jednotiek 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.


Krátko z histórie o Karpatsko-duklianskej operácii


Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny. Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR