top of page
vyhliadková veža dukliansky priesmyk

vyhliadková veža dukliansky priesmyk

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.vyhliadková veža dukliansky priesmyk  - v priestore Duklianskeho priesmyku sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej môže návštevník vidieť široký priestor slovenského a poľského územia, dejiska bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

563 mnm

-

+421 54 752 1506

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

máj - október

utorok - nedeľa


09:00-17:00

.poplatok za vstup

1,00 €

zadarmo

dospelí

deti do 15r.sprievodca


ako sa dá k vyhliadke dostať ?


zo Svidníka je to severne smerom na hraničný prechod Vyšný Komárnik vzdialený len približne 20 km.

Rozhľadňa, vysoká 49 m stojí asi 800 metrov východne od hraničného prechodu, priamo na štátnej hranici. Bola  sprístupnená v roku 1974 pri príležitosti 30. výročia bojov na Dukle. Bola postavená na mieste pôvodnej drevenej vyhliadkovej veže z roku 1959 v blízkosti dočasnej pozorovateľne veliteľa 1.čs. armádneho zboru.


vo vyhliadkovej veži si môžete prezrieť "Plán úderu Červenej armády cez Karpaty na priamu pomoc SNP" a "Situačná mapa v priestore Duklianskeho priesmyku od 30.9. do 5.11.1944. V interiéri vyhliadkovej veže na Dukle je umiestnené lietadlo AVIA B.33.


rozhľadňa stojí asi 700 vzdušnou čiarou od Pamätníka a cintorína príslušníkov 1. československého armádneho zboru. Na kolonáde vedúcej k pamätníku sú umiestnené bronzové tabule, na ktorých sú vygravírované mená 1256 padlých vojakov, príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR. Súčasťou pamätníka je pamätný cintorín, kde je pochovaných 565 príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie.


v areáli Duklianskeho bojiska, v katastri Nižného Komárnika a Vyšného Komárnika, od rázcestia obce Kapišová až po slovensko-poľský hraničný priechod Dukla, sa nachádza expozícia v prírode s rozmiestnenou bojovou technikou. Sprístupnené sú aj zrekonštruované delostrelecké palebné postavenia a bunkre jednotiek 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.


krátko z histórie o Karpatsko-duklianskej operácii


karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny. Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:08:37

bottom of page