ŠARIŠ - VYHLIADKA DUKLIANSKY PRIESMYK
TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE
VYHLIADKA DUKLIANSKY PRIESMYK - v priestore Duklianskeho priesmyku sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej môže návštevník vidieť široký priestor slovenského a poľského územia, dejiska bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.
563 mnm
-
+421 54 752 1506


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?
Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:
OTVÁRACIE DOBY
Máj - Október
Utorok - Nedeľa
09:00-17:00
POPLATOK ZA VSTUP
1,00€
zadarmo
dospelí
deti do 15r
SPRIEVODCA
Ako sa dá k vyhliadke dostať ?
Zo Svidníka je to severne smerom na hraničný prechod Vyšný Komárnik vzdialený len približne 20 km.
Rozhľadňa, vysoká 49 m stojí asi 800 metrov východne od hraničného prechodu, priamo na štátnej hranici. Bola sprístupnená v roku 1974 pri príležitosti 30. výročia bojov na Dukle. Bola postavená na mieste pôvodnej drevenej vyhliadkovej veže z roku 1959 v blízkosti dočasnej pozorovateľne veliteľa 1.čs. armádneho zboru.
Vo vyhliadkovej veži si môžete prezrieť "Plán úderu Červenej armády cez Karpaty na priamu pomoc SNP" a "Situačná mapa v priestore Duklianskeho priesmyku od 30.9. do 5.11.1944. V interiéri vyhliadkovej veže na Dukle je umiestnené lietadlo AVIA B.33.
Rozhľadňa stojí asi 700 vzdušnou čiarou od Pamätníka a cintorína príslušníkov 1. československého armádneho zboru. Na kolonáde vedúcej k pamätníku sú umiestnené bronzové tabule, na ktorých sú vygravírované mená 1256 padlých vojakov, príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR. Súčasťou pamätníka je pamätný cintorín, kde je pochovaných 565 príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie.
V areáli Duklianskeho bojiska, v katastri Nižného Komárnika a Vyšného Komárnika, od rázcestia obce Kapišová až po slovensko-poľský hraničný priechod Dukla, sa nachádza expozícia v prírode s rozmiestnenou bojovou technikou. Sprístupnené sú aj zrekonštruované delostrelecké palebné postavenia a bunkre jednotiek 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.
Krátko z histórie o Karpatsko-duklianskej operácii
Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny. Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená.
PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE
-
Facebook stránky @xplor.sk a @srdcomPoSlovensku
-
Facebook skupinu @srdcomPoSlovensku
-
Instagram účet @xplor.App a @srdcomPoSlovensku
-
Pinterest nástenku Xplór