top of page
skanzen bardejovské kúpele

skanzen bardejovské kúpele

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.skanzen bardejovské kúpele - ide o Múzeum ľudovej architektúry, ktoré stojí na okraji Bardejovských kúpeľov. Skanzen v Bardejovských kúpeľoch je najstarší skanzen na Slovensku. V súčasnosti ho tvorí takmer 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti horného Šariša a zo severovýchodného Zemplína. 

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

330 mnm

bardejov

+421 54 472 2072

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

máj - september

pondelok

utorok - nedeľa

október - apríl

utorok - nedeľa


12:30 - 16:30

09:30 - 16:30


09:30 - 15:30

.poplatok za vstup

2,00 €

1,50 €

1,50 €

1,00 €

dospelí

študenti

seniori

deti.sprievodca


ako sa dá ku skanzenu dostať ?


bardejovské Kúpele sú časť mesta Bardejov na Slovensku. Ležia asi 5 km severne od mesta Bardejov. Areál kúpeľov okrem kúpeľných domov, hotelov tvoria aj dve kúpaliská a dve expozície a to národopisná expozícia Šarišského múzea v Bardejove a „skanzen“ ktorý tvorí Múzeum ľudovej architektúry. Skanzen sa nachádza severozápadne od kúpeľov.


čo všetko môžete v skanzene a jeho okolí vidieť ?


skanzen je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je rozmiestnených 30 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník, slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne Horného Šariša a severného Zemplína. Dominantami expozícií ľudovej architektúry v „skanzene“ pri Bardejovských Kúpeľoch sú dva drevené chrámy východného obradu a to gréckokatolícky chrám z Mikulášovej z roku 1730, zrekonštruovaný v roku 2005 a pravoslávny chrám zo Zboja z roku 1766, prevezený v roku 1967. Môžete vidieť obytné zrubové domy so stodolami, ale aj rôzne sakrálne, hospodárske, technické objekty ako je kováčska dielňa. Objekty sú zariadené nábytkom a náradím zodpovedajúcim obdobiu vzniku stavieb. Raritou je včelín s drevenými úľmi, najstarší datovaný úľ na Slovensku z roku 1691.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page