lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - SYNAGÓGA PREŠOV

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Synagóga Prešov
Synagóga Prešov

Synagóga Prešov
Synagóga Prešov

1/1
icon_STARS 5.0.png

SYNAGÓGA PREŠOV - dnes jediná funkčná synagóga v Prešove, je považovaná za najkrajšiu synagógu na Slovensku. V rokoch 1989 až 1990, sa ju neúspešne snažili získať a previezť do USA židia z Los Angeles. Jej bohato zdobené interiéry s plne zachovaným inventárom patria k tomu najatraktívnejšiemu, čo sa zo židovského kultúrneho dedičstva dochovalo. Synagóga sa stále využíva ako modlitebňa, funguje i ako múzeum, nachádza sa tu stála expozícia Múzea židovskej kultúry. Na nádvorí sa nachádza pamätník obetiam holokaustu.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

251 mnm

PREŠOV

+421 51 773 16 38

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.02.13
BRATISLAVSKÝ HRAD
Synagóga Prešov
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

6. júla 2021, 12:25:48

OTVÁRACIE DOBY

Utorok - Streda

Štvrtok - Piatok

Sobota - Nedeľa

11:00 - 15:00

09:00 - 13:00

14:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

5,00 €

2,00 €

zadarmo

zadarmo

zadarmo


Dospelí

Študenti

Deti do 6 r.

ZŤP

Seniori

SPRIEVODCA


Ako sa dá k synagóge dostať ?


Ortodoxná synagóga v Prešove sa nachádza v jednej z bočných uličiek v historickom centre mesta, na Okružnej ulici. Necelých 200 metrov západne od synagógy je parkovisko Okružná.


Čo všetko môžete v synagóge a jej okolí vidieť ?


V areáli židovskej náboženskej obce v Prešove si môžu návštevníci pozrieť nielen samotnú synagógu, ale aj stálu výstavu Bárkányho zbierky judaík, ktorá je umiestnená na poschodí a administratívne patrí Slovenskému národnému múzeu, oddeleniu židovskej kultúry v Bratislave. Prešovské židovské múzeum vzniklo v roku 1928 ako prvé svojho druhu na Slovensku.


Za pomerne strohými neorománsko-maurskými prvkami budovy možno nájsť nádherné ornamentálne maľby a drahocenný svätostánok. Interiér je impozantný, zdobený bohatými nástennými maľbami v orientálnom štýle. Na východnej strane sa nachádza archa, ktorá slúži na uloženie zvitkov Tóry. V strede dominuje vyvýšené miesto s bohoslužobným stolom používaným na čítanie Tóry.


Trochu z histórie


Prešov bol slobodným kráľovským mestom, v ktorom sa židia celé stáročia nesmeli usadiť. Židovská synagóga, pozoruhodná stavba bola vystavaná po veľkom prešovskom požiari v roku 1898 na mieste prvej prešovskej synagógy. Stavbu realizovala firma Koláček a Wirth, ktorej bola v tom čase  vyplatená odmena vo výške 48 000 zlatých.

Počas okupácie Prešova si nemecká armáda zriadila v synagóge maštale a garáže. Po oslobodení v nej bola zariadená kuchyňa pre navrátilcov.

V Prešove sa ešte zachovala bývala neologická synagóga na Konštantínovej ulici, ktorá dnes slúži ako obchod, a tri židovské cintoríny.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Dóm sv. Mikuláša - Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove, je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku.


Pravoslávny chrám sv. Alexandra Nevského - je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Nachádza sa v Prešove na Partizánskej ulici.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png