top of page
synagóga prešov

synagóga prešov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.synagóga prešov - dnes jediná funkčná synagóga v Prešove, je považovaná za najkrajšiu synagógu na Slovensku. V rokoch 1989 až 1990, sa ju neúspešne snažili získať a previezť do USA židia z Los Angeles. Jej bohato zdobené interiéry s plne zachovaným inventárom patria k tomu najatraktívnejšiemu, čo sa zo židovského kultúrneho dedičstva dochovalo. Synagóga sa stále využíva ako modlitebňa, funguje i ako múzeum, nachádza sa tu stála expozícia Múzea židovskej kultúry. Na nádvorí sa nachádza pamätník obetiam holokaustu.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

251 mnm

prešov

+421 51 773 16 38

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

utorok - streda

štvrtok - piatok

sobota - nedeľa

11:00 - 15:00

09:00 - 13:00

14:00 - 16:00

.poplatok za vstup

5,00 €

2,00 €

zadarmo

zadarmo

zadarmo


dospelí

študenti

deti do 6 r.

zťp

seniori.sprievodca


ako sa dá k synagóge dostať ?


ortodoxná synagóga v Prešove sa nachádza v jednej z bočných uličiek v historickom centre mesta, na Okružnej ulici. Necelých 200 metrov západne od synagógy je parkovisko Okružná.


čo všetko môžete v synagóge a jej okolí vidieť ?


v areáli židovskej náboženskej obce v Prešove si môžu návštevníci pozrieť nielen samotnú synagógu, ale aj stálu výstavu Bárkányho zbierky judaík, ktorá je umiestnená na poschodí a administratívne patrí Slovenskému národnému múzeu, oddeleniu židovskej kultúry v Bratislave. Prešovské židovské múzeum vzniklo v roku 1928 ako prvé svojho druhu na Slovensku.


za pomerne strohými neorománsko-maurskými prvkami budovy možno nájsť nádherné ornamentálne maľby a drahocenný svätostánok. Interiér je impozantný, zdobený bohatými nástennými maľbami v orientálnom štýle. Na východnej strane sa nachádza archa, ktorá slúži na uloženie zvitkov Tóry. V strede dominuje vyvýšené miesto s bohoslužobným stolom používaným na čítanie Tóry.


trochu z histórie


prešov bol slobodným kráľovským mestom, v ktorom sa židia celé stáročia nesmeli usadiť. Židovská synagóga, pozoruhodná stavba bola vystavaná po veľkom prešovskom požiari v roku 1898 na mieste prvej prešovskej synagógy. Stavbu realizovala firma Koláček a Wirth, ktorej bola v tom čase  vyplatená odmena vo výške 48 000 zlatých.


počas okupácie Prešova si nemecká armáda zriadila v synagóge maštale a garáže. Po oslobodení v nej bola zariadená kuchyňa pre navrátilcov.


v Prešove sa ešte zachovala bývala neologická synagóga na Konštantínovej ulici, ktorá dnes slúži ako obchod, a tri židovské cintoríny.


pár tipov pre turistov v okolí


dóm sv. mikuláša - Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove, je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku.


pravoslávny chrám sv. alexandra nevského - je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Nachádza sa v Prešove na Partizánskej ulici..pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page