lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - VOJENSKÉ MÚZEUM SVIDNÍK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

VOJENSKÉ MÚZEUM SVIDNÍK s mestom Svidník a krajom pod Duklou sa spájajú obe svetové vojny, preto aj spomienky na boje sa nachádzajú priamo v meste ale i jeho širšom okolí. Vo Svidníku je Vojenské múzeum, ktoré je súčasťou Vojenského historického múzea so sídlom v Piešťanoch.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

225 mnm

SVIDNÍK

+421 2 482 077 03

icon_HOME.png

SK.29.01.03

VOJENSKÉ MÚZEUM SVIDNÍK

XPLÓR eSHOP

1/8

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

1. máj - 15. október

16. október - november

december - marec

apríl


09:00 - 17:00

09:00 - 15:00

09:00 - 15:00

09:00 - 15:00

POPLATOK ZA VSTUP

1,00 €

0,50 €

0,50 €

dospelí

študenti

seniori

SPRIEVODCA


Ako sa dá k múzeu dostať a čo všetko môžete vidieť ?


Múzeu leží na západnej strane mesta Svidník, pri výpadovke v smere na Bardejov, sídli v budove ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu.

Múzejné oddelenie Svidník sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas 1. svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia 2. svetovej vojny s akcentom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 až 1945. Expozícia múzea podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. Dokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. V múzeu môžeme vidieť autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk.

V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. Je v nej sústredených 14 exponátov vojenskej ťažkej bojovej techniky, ktorá bola používaná v čase Karpatsko-duklianskej operácie V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944. Vo Svidníku a okolí sa nachádza niekoľko vojnových cintorínov.

Dominantou centra Svidníka je Socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe, ktorej autorom je akademický sochár Ján Kulich. Socha je uliata z bronzu, váži 2,5 t a je vysoká 4,2 m.

Od múzea je len necelých 400 metrov na východ.


Krátko z histórie o Karpatsko-duklianskej operácii


Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny. Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR