top of page
vojenské múzeum svidník

vojenské múzeum svidník

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.vojenské múzeum svidník - s mestom Svidník a krajom pod Duklou sa spájajú obe svetové vojny, preto aj spomienky na boje sa nachádzajú priamo v meste ale i jeho širšom okolí. Vo Svidníku je Vojenské múzeum, ktoré je súčasťou Vojenského historického múzea so sídlom v Piešťanoch.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

225 mnm

svidník

+421 2 482 077 03

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

1. máj - 15. október

16. október - november

december - marec

apríl


09:00 - 17:00

09:00 - 15:00

09:00 - 15:00

09:00 - 15:00

.poplatok za vstup

1,00 €

0,50 €

0,50 €

dospelí

študenti

seniori.sprievodca


ako sa dá k múzeu dostať a čo všetko môžete vidieť ?


múzeu leží na západnej strane mesta Svidník, pri výpadovke v smere na Bardejov, sídli v budove ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu.


múzejné oddelenie Svidník sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas 1. svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia 2. svetovej vojny s akcentom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 až 1945. Expozícia múzea podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. Dokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. V múzeu môžeme vidieť autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk.


v parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. Je v nej sústredených 14 exponátov vojenskej ťažkej bojovej techniky, ktorá bola používaná v čase Karpatsko-duklianskej operácie V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944. Vo Svidníku a okolí sa nachádza niekoľko vojnových cintorínov.


dominantou centra Svidníka je Socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe, ktorej autorom je akademický sochár Ján Kulich. Socha je uliata z bronzu, váži 2,5 t a je vysoká 4,2 m.


od múzea je len necelých 400 metrov na východ.


krátko z histórie o Karpatsko-duklianskej operácii


karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny. Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page