lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

slovenský raj - roklina kyseľ

icon_STARS 5.0.png
.roklina kyseľ
.roklina kyseľ

press to zoom
.roklina kyseľ
.roklina kyseľ

press to zoom
1/1
icon_prir_ÚDOLIE.png

región: slovenský raj
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

985 mnm (max)

-

+421 53 442 2010

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.18.00.05
slovenský raj - roklina kyseľ
.roklina kyseľ

.roklina kyseľ - jedna z najkrajších v Slovenskom raji, nachádza sa v jeho severnej časti. Po mohutnom požiari, ktorý zničil vyše 30 ha lesa, bola dlhé roky uzavretá. Od roku 2016 je sprístupnená atraktívnou formou ferraty dlhej 1,5 km. Trasa predstavuje ukážku toho najlepšieho zo Slovenského raja. Prejdite sa cez vodopády Barikádový, Kaplnkový, Roklina, vodopád v Temnici, Obrovský vodopád.

.otváracie doby

jún (15) - október

povinná výbava:


ferratový set

.poplatok za vstup

6,00 €

3,00 €

10,00 €


sms vstupné

sms reg vstupné

vstupné na mieste


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku rokline dostať ?


do doliny Kyseľa je peší prístup po vyznačených chodníkoch zo Spišskej Novej Vsi a Dediniek. Motoristi majú v Podlesku a Čingove k dispozícii platené záchytné parkovisko. Východiskom peších túr do Veľkého Kyseľa je väčšinou Kláštorisko. Nachádzajú sa tu starobylé ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomu 13. a 14. storočia.


spodná časť rokliny Kyseľ od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom je sprístupnená formou feraty. Ferrata HZS Horskej záchrannej služby vybudovaná v rokline Kyseľ je priechodná len jedným smerom. Trasa začína na rázcestí Kyseľ,, ku ktorému sa možno dostať po žltej značke z Kláštoriska alebo po modrej značke z Čingova. Na rázcestí v Kyseli sa delí na Veľký, Malý a Vyšný Kyseľ v ktorých nájdete aj Malý vodopád, Machový vodopád, Pawlasov vodopád, Vodopád Ochrancov prírody a Vodopád v Bariére. Je na čo pozerať.


všetky rokliny Slovenského raja, okrem Ferraty Kyseľ, sú otvorené celoročne. Prechod ferratou je spoplatnený, možno ho absolvovať od polovice júna do konca októbra. Každý turista, ktorý chce týmto úsekom prejsť musí mať vybavenie, ferratový set ktorý si možno zapožičať v nástupných miestach v Čingove a Podlesku a musí byť aj prilba a pevná protišmyková obuv.


ak zájdete z Podleska trošku ďalej, do osady Hrabušice - Píla, môžete prejsť po žltej trase malebnú roklinu Piecky, takmer nedotknutým prostredím s množstvom vodopádov a kaskád.


okrem Ferraty Kyseľ v Slovenskom raji je toho viac v okolí čo stojí za pozretie ako Tomášovský výhľad, Kláštorská roklina, Roklina Suchá Belá, Sokolia dolinu, roklina Veľký Sokol. 

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

18. novembra 2021, 19:58:27

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór