tiesňava veľký sokol | xplór #srdcomposlovensku
top of page
tiesňava veľký sokol

región: slovenský raj
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

989 mnm

-

+421 53 442 20 10

.tiesňava veľký sokol - jedna z najkrajších tiesňav v národnom parku Slovenský raj a tiež jedna z najkrajších prírodných krás na Slovensku. Je dlhá 6 kilometrov, obklopujú ju steny ktoré sú na niektorých miestach vysoké až 300 metrov. Cez roklinu preteká Potok Sokol, ktorý vytvára úžasné vodopády a romantické kaskády v človekom ešte nezničenej pralesu podobnej prírode.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

tiesňava veľký sokol

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá k tiesňave veľký sokol dostať ? čo všetko môžete v jej okolí vidieť ?


k rokline sa dostanete z miesta Hrabušice - Píla, kde je možné aj parkovať. K ústiu rokliny je to zeleným turistickým chodníkom necelé 2 kilometre. Pred ústim označeným ako Sokol horáreň musíte prejsť mostom cez potok. Prechod tiesňavou je možný len jedným smerom po žltej značke a to zdola nahor.


roklina Veľký Sokol je najdlhšou a jednou z najdivokejších roklín Slovenského raja. Je bohatá na vodopády a kaskády, v zime premenené na nádherne zamrznuté ľadopády. Prechod cez tiesňavu je zabezpečený aj rebríkmi, stúpačkami, reťazami a mostíkmi. Výstup je jednosmerný, prikázaný smer je len proti toku potoka a končí sa na Glackej ceste vo výške 899 metrov nad morom. Najkrajší a najtajuplnejší prechod vedie oblasťou nazývanou Rothova roklina, ktorá je pomenovaná po horolezcovi Martinovi Rothovi, ktorý bol priekopníkom cestovného ruchu v Slovenskom Raji.


tiesňava Veľký Sokol je chránená tým najvyšším stupňom ochrany prírody na Slovensku a je domovom mnohých divých šeliem, chránených živočíchov i vzácnych rastlín. Roklina Veľký Sokol je prístupná po celý rok a je veľmi zaujímavá v oboch ročných obdobiach.


povesť


pomenovanie tiesňavy „ Veľký Sokol“ je podľa povesti odvodené od obrovského dravca, ktorý vraj kedysi mladej žene uniesol dieťa. Kostičky tohto nemluvňaťa sú vraj dodnes roztrúsené na vysokých bralách nad roklinou.


pár tipov pre turistov v okolí


tiesňava Piecky - vápencová tiesňava v severozápadnej časti Národného parku Slovenský Raj, neďaleko hrabušickej osady Píla na potoku Píľanka. Jedna z nádherných roklín Slovenského raja, najtichšia zo siedmich tiesňav dostala názov Piecky, ktorý je vytvorený  podľa tvaru skalných výklenkov, ktoré sú podobné peciam. Prejdite  sa cez vodopády ktoré potok postupne vytvoril, Veľký vodopád, Terasový vodopád a vodopád Kaskády.


roklina Kyseľ - jedna z najkrajších v Slovenskom raji, nachádza sa v jeho severnej časti. Po mohutnom požiari, ktorý zničil vyše 30 ha lesa, bola dlhé roky uzavretá. Od roku 2016 je sprístupnená atraktívnou formou ferraty dlhej 1,5 km. Trasa predstavuje ukážku toho najlepšieho zo Slovenského raja. Prejdite  sa cez vodopády Barikádový, Kaplnkový, Roklina, vodopád v Temnici, Obrovský vodopád.


spodná časť rokliny Kyseľ od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom je sprístupnená formou feraty. Ferrata HZS Horskej záchrannej služby vybudovaná v rokline Kyseľ je priechodná len jedným smerom. Trasa začína na rázcestí Kyseľ,, ku ktorému sa možno dostať po žltej značke z Kláštoriska alebo po modrej značke z Čingova. Na rázcestí v Kyseli sa delí na Veľký, Malý a Vyšný Kyseľ v ktorých nájdete aj Malý vodopád, Machový vodopád, Pawlasov vodopád, Vodopád Ochrancov prírody a Vodopád v Bariére.


všetky rokliny Slovenského raja, okrem Ferraty Kyseľ, sú otvorené celoročne. Ak zájdete z Podleska trošku ďalej, do osady Hrabušice - Píla, môžete prejsť po žltej trase malebnú roklinu Piecky, takmer nedotknutým prostredím s množstvom vodopádov a kaskád. Je na čo pozerať.


v Slovenskom raji je toho viac v okolí čo stojí za pozretie ako Tomášovský výhľadKláštorská roklina, Roklina Suchá Belá, Sokolia dolinu, roklina Veľký Sokol. Čo poviete ?


tomášovský výhľad - vzdušnou čiarou 5 km od rokliny Kyseľ. Skalnaté bralo terasovitého tvaru neďaleko Spišských Tomášoviec. Skalná stena vysoká 200 metrov a väčšinou kolmá, je tiež obľúbeným miestom horolezcov a skalolezcov. Začiatok trasy je na parkovisku Čingov.




.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. marca 2023, 18:52:22

bottom of page