top of page
tomášovský výhľad

región: slovenský raj
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

667 mnm

-

+421 53 442 2010

.tomášovský výhľad - Klenotom Slovenského Raja je bezpochyby krásny Tomášovský výhľad, ktorý sa týči nad riekou Hornád. Trasa, ktorá je mierne do kopca, vám zaberie hodinku, avšak odmení vás neskutočným výhľadom. Tomášovský výhľad vynikal už v minulosti. Vďaka svojej prístupnosti tu už v roku 1889 bola postavená prvá turistická útulňa v Slovenskom raji, ktorú mohli navštevovať členovia vtedajšieho Uhorského karpatského spolku.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

tomášovský výhľad

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


ako rekreační turisti a milovníci prírody sa nemusíte obávať namáhavého terénu, pretože trasu hravo zvládnu aj deti a seniori. Na samotný vrchol vedie hneď niekoľko ciest. Najznámejšou je trasa s východiskovým bodom na platenom parkovisku Čingov.

  • parkovisko Čingov - náučný chodník Prielom Hornádu- južné svahy Ľudmanky

  • 1,5 hodinový výstup od rieky Hornád

  • zo Spišských Tomášoviec po zeleno značenom chodníku

  • najkrajšia túra je od Letanovského mlynu, neďaleko od zrekonštruovaného historického Kartuziánskeho mosta. Pokračovať sa dá cez Majerské skaly, najskôr po zelenej, neskôr po žltej značke. Výstup trvá 1 hod a 15 minút.

tomášovský výhľad vynikal už v minulosti. Vďaka svojej prístupnosti tu už v roku 1889 bola postavená prvá turistická útulňa v Slovenskom raji, ktorú mohli navštevovať členovia vtedajšieho Uhorského karpatského spolku.


zaujímavosťou je, že do dnešného dňa je zdokumentovaných približne 100 horolezeckých trás s rôznou úrovňou náročnosti. Každá z trás má niečo cez 40 metrov a ponúka príjemné lezenie priaznivcom tohto športu. Výhľad však patrí do Národnej prírodnej rezervácie Prielom Hornádu a mali by sa preto tu správať najmä ohľaduplne voči prírode. Plošina, odkiaľ môžeme vidieť samotný výhľad sa nachádza v nadmorskej výške 680m. Ak sa dobre rozhliadnete, uvidíte Prielom Hornádu, doliny Bieleho Potoka, ba dokonca aj štíty Vysokých Tatier.


tomášovský výhľad patrí spolu s Dobšinskou ľadovou jaskyňou k najviac navštevovaným miestam v Slovenskom Raji. Ak sa na Vás usmeje šťastie, môže sa stať, že si túto prírodnú scenériu vychutnáte úplne sami.


videli ste Film Dračie Srdce?


režisér filmu z roku 1996 si ako filmové prostredie, ktoré by dotvorilo atmosféru dobrodružného amerického filmu vybral našu slovenskú prírodu. Práve Tomášovský výhľad si môžete pozrieť vo filme Dračie srdce. Okrem amerických hercov sa vo filme objavili aj Miroslav Kasprzyk a Eva Vejmělková.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. marca 2023, 18:52:22

bottom of page