lista s ornamentom.png

SLOVENSKÝ RAJ - ZEJMARSKÁ ROKLINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.18.00.07

ZEJMARSKÁ ROKLINA

REGIÓN: ► SLOVENSKÝ RAJ

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1034 mnm (max)

-

+421 53 442 2010

icon_STARS 5.0.png

ZEJMARSKÁ ROKLINA - je najkratšou a zároveň jedinou turisticky sprístupnenou tiesňavou v južnej časti Slovenského raja. Bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu a vyznačuje sa výrazne členitým reliéfom. Nachádza sa neďaleko obce Dedinky v rožňavskom okrese, ktorá je známa rušným turistickým životom.

Zejmarská roklina
Zejmarská roklina

Zejmarská roklina
Zejmarská roklina

1/1
icon_prir_ÚDOLIE.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.18.00.07
SLOVENSKÝ RAJ - ZEJMARSKÁ ROKLINA
Zejmarská roklina
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

21. júna 2021, 13:54:58

OTVÁRACIE DOBY

celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

voľne prístupné

SPRIEVODCA


Prístup


Východiskovým bodom do rokliny je obec Dedinky. Do obce sa dopravíte autom, autobusom alebo vlakom. Pokračujete popri brehu Palcmanskej maši až prídete k hotelu kde nájdete smerovaciu tabuľku k Zejmarskej rokline. Červenou značkou pokračujete až k rozcestníku Zejmarská roklina. Prechod Zejmarskou roklinou je stredne náročný a vystupovať budete po dlhých železných rebríkoch, stúpadlami a reťazami.

Trasa je označená modrou turistickou značkou a zároveň prechádzate náučným chodníkom. Potok, ktorý preteká tiesňavou je krištáľovo čistý a ústi pod osadu Biele Vody. Vytvára sústavu vodopádov. Pomenovali ich na počesť vojnového hrdinu kpt. Jána Nálepku, ktorý počas 2.svetovej vojny pôsobil v osade Biele Vody. Ako jediná z rajských tiesňav ústí do povodia rieky Hnilec. Na okraji planiny Geravy sa nachádza vyvieračka Zejmarská studňa v nadmorskej výške tisíc metrov. Voda tu približne na kilometrovom úseku prekonáva dvestometrový výškový rozdiel. Vodopády vytvárajú mohutnú členitú kaskádu.

Samotná tiesňava končí pri vyvieračke. Chodník tam začne mierne stúpať a vychádza sa na poľanu Geravy, cesta až sem trvá približne hodinu a štvrť. Cesta späť je označená zelenou farbou a vedie popod sedačkovú lanovku naspäť do Dediniek a trvá to približne 45 minút.


Zaujímavosti a tipy


Výhodou Slovenského raja je, že sa tu nachádza množstvo turistických trás a chodníkov, ktoré začínajú doslova na každom rohu. V zime sa každý rok vytvorí ľadové kráľovstvo. Celá roklina spolu s rebríkmi a stupačkami je lemovaná zamrznutými vodopádmi.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png