top of page
zejmarská roklina

región: slovenský raj
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1034 mnm (max)

-

+421 53 442 2010

.zejmarská roklina - je najkratšou a zároveň jedinou turisticky sprístupnenou tiesňavou v južnej časti Slovenského raja. Bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu a vyznačuje sa výrazne členitým reliéfom. Nachádza sa neďaleko obce Dedinky v rožňavskom okrese, ktorá je známa rušným turistickým životom.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

zejmarská roklina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


východiskovým bodom do rokliny je obec Dedinky. Do obce sa dopravíte autom, autobusom alebo vlakom. Pokračujete popri brehu Palcmanskej maši až prídete k hotelu kde nájdete smerovaciu tabuľku k Zejmarskej rokline. Červenou značkou pokračujete až k rozcestníku Zejmarská roklina. Prechod Zejmarskou roklinou je stredne náročný a vystupovať budete po dlhých železných rebríkoch, stúpadlami a reťazami.


trasa je označená modrou turistickou značkou a zároveň prechádzate náučným chodníkom. Potok, ktorý preteká tiesňavou je krištáľovo čistý a ústi pod osadu Biele Vody. Vytvára sústavu vodopádov. Pomenovali ich na počesť vojnového hrdinu kpt. Jána Nálepku, ktorý počas 2.svetovej vojny pôsobil v osade Biele Vody. Ako jediná z rajských tiesňav ústí do povodia rieky Hnilec. Na okraji planiny Geravy sa nachádza vyvieračka Zejmarská studňa v nadmorskej výške tisíc metrov. Voda tu približne na kilometrovom úseku prekonáva dvestometrový výškový rozdiel. Vodopády vytvárajú mohutnú členitú kaskádu.


samotná tiesňava končí pri vyvieračke. Chodník tam začne mierne stúpať a vychádza sa na poľanu Geravy, cesta až sem trvá približne hodinu a štvrť. Cesta späť je označená zelenou farbou a vedie popod sedačkovú lanovku naspäť do Dediniek a trvá to približne 45 minút.


zaujímavosti a tipy


výhodou Slovenského raja je, že sa tu nachádza množstvo turistických trás a chodníkov, ktoré začínajú doslova na každom rohu. V zime sa každý rok vytvorí ľadové kráľovstvo. Celá roklina spolu s rebríkmi a stupačkami je lemovaná zamrznutými vodopádmi.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. marca 2023, 18:52:22

bottom of page