lista s ornamentom.png

SPIŠ - STARÁ RADNICA BANÍCKE MÚZEUM GELNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Banské múzeum Stará radnica Gelnica
Banské múzeum Stará radnica Gelnica

Banské múzeum Stará radnica Gelnica
Banské múzeum Stará radnica Gelnica

1/1
icon_STARS 5.0.png

STARÁ RADNICA BANÍCKE MÚZEUM - stará radnica s majestátnou barokovou vežou je zaujímavou architektonickou budovou v historickom centre mesta Gelnica. Dnes v nej sídli Banícke múzeum Gelnica, ktoré v súčasnosti patrí do správy Mestského úradu Gelnica. Vzniklo v roku 1963 dokumentuje baníctvo, národopis, históriu mesta, geológiu a cechovníctvo od obdobia vlády Márie Terézie až po súčasnosť. Gelnica, kedysi slobodné kráľovské mesto, patrila v minulosti k významným sídlam, bola centrom hornouhorského baníctva.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.07.04

STARÁ RADNICA BANSKÉ MÚZEUM GELNICA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.07.04
SPIŠ - STARÁ RADNICA BANÍCKE MÚZEUM GELNICA
Banské múzeum Stará radnica Gelnica
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:29:39

OTVÁRACIE DOBY

Pondelok - Piatok

Sobota - Nedeľa

08:00 - 16:00

zatvorené

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

1,00 €

1,00 €

Dospelí

Študenti

Deti do 6r

Seniori

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku radnici dostať ?


Banícke múzeum Gelnica je na Baníckom námestí. Pred vstupom do budovy múzea s bielou vežou stojí socha modliaceho sa baníka. Je to aj prvá zastávka banského náučného chodníka, ktorý z centra mesta vedie do hôr okolo mesta, kde sú roztrúsené mnohé štôlne. Prejdite sa krátkymi, nenáročnými trasami, na ktorých môžete spoznať pamiatky mesta.

Banský náučný chodník má 6 zastavení, je vhodný pre všetky vekové kategórie. Začiatok trasy je na Baníckom námestí, ktoré je ľahko dostupné aj od železničnej zastávky Gelnica mesto.


Čo všetko môžete na radnici a jej okolí vidieť ?


Gelnické námestie je podlhovasté a pomerne pravidelné. Jeho dominantnou budovou je bývalá radnica z roku 1805, postavená z kameňa bývalého gelnického hradu. Námestie je tvorené domami, v ktorých bývali majitelia baní tvoriaci najvyššiu spoločenskú vrstvu.

Zbierky múzea na radnici pochádzajú prevažne z okolia Gelnice a vzťahujú sa na 19. a 20. storočie. Súčasťou expozície Baníckeho múzea v Gelnici je aj Štôlňa Jozef, ktorá sa nachádza na Turzovskej ulici pri dolnom Turzovskom jazere. Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily, jej dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra.

V Gelnici v blízkosti štôlne Jozef postupne vzniká Banský skanzen, kde máte možnosť reálne vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda. Funguje tu unikátny historický drviaci banský stroj „pochwerk“, ktorý poháňala voda z neďalekého Turzovského jazera. Uvidíte rekonštrukciu taviacej pece po 300 rokoch, lebo sa žiadna taká nezachovala. Tavná pec spracovávala rozdrvenú prachovú frakciu z pochwerku. Jej výkonnosť bola ovládaná „ducharom“, ktorý poháňa vodné koleso. Ide o unikátny typ tavnej pece špecifickej práve pre oblasť Smolníka, Gelnice a Hnileckej doliny.

Za pozornosť stojí aj gotický rímskokatolícky kostol zo 14. storočia patrí k najstarším staviteľským pamiatkam mesta.


Pár tipov pre turistov v okolí


Gelnický hrad - dominantou Gelnice je nevysoké bralo so zvyškami niekdajšieho Gelnického hradu. „Zámčisko“ volajú hradný kopec, na ktorom bol v 13. storočí postavený hrad založený za uhorského kráľa Ondreja II. V polovici 15. storočia bol hrad v rukách Jiskrovcov. Po ich porážke hrad aj bane daroval kráľ rodine Zápoľskovcom. Dnes sa na kopci nachádzajú už len ruiny.

Rozhľadne v Gelnici - pohľad na mesto Gelnica si môžete vychutnať z dvoch drevených vyhliadkových veží. Jedna je umiestnená v lokalite na Gognári východne od centra obce, ponúka výhľad na celú panorámu mesta a druhá v lokalite Klimo severne od centra mesta. Táto ponúka nielen výhľad na mesto ale i na okolité Volovské vrchy.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png