top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

367 mnm

gelnica

+421 53 482 14 68

.stará radnica banické múzeum gelnica  - stará radnica s majestátnou barokovou vežou je zaujímavou architektonickou budovou v historickom centre mesta Gelnica. Dnes v nej sídli Banícke múzeum Gelnica, ktoré v súčasnosti patrí do správy Mestského úradu Gelnica. Vzniklo v roku 1963 dokumentuje baníctvo, národopis, históriu mesta, geológiu a cechovníctvo od obdobia vlády Márie Terézie až po súčasnosť. Gelnica, kedysi slobodné kráľovské mesto, patrila v minulosti k významným sídlam, bola centrom hornouhorského baníctva.

.otváracie doby

pondelok - utorok

streda

štvrtok

piatok

sobota - nedeľa

07:30 - 15:00

07:30 - 16:00

07:30 - 15:00

07:30 - 14:00

zatvorené

.poplatok za vstup

2,00 €

1,00 €

1,00 €

1,00 €

dospelí

študenti

deti do 6r

seniori

stará radnica banické múzeum gelnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png
stará radnica banické múzeum gelnica
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku radnici dostať ?


banícke múzeum Gelnica je na Baníckom námestí. Pred vstupom do budovy múzea s bielou vežou stojí socha modliaceho sa baníka. Je to aj prvá zastávka banského náučného chodníka, ktorý z centra mesta vedie do hôr okolo mesta, kde sú roztrúsené mnohé štôlne. Prejdite sa krátkymi, nenáročnými trasami, na ktorých môžete spoznať pamiatky mesta.


banský náučný chodník má 6 zastavení, je vhodný pre všetky vekové kategórie. Začiatok trasy je na Baníckom námestí, ktoré je ľahko dostupné aj od železničnej zastávky Gelnica mesto.


čo všetko môžete na radnici a jej okolí vidieť ?


gelnické námestie je podlhovasté a pomerne pravidelné. Jeho dominantnou budovou je bývalá radnica z roku 1805, postavená z kameňa bývalého gelnického hradu. Námestie je tvorené domami, v ktorých bývali majitelia baní tvoriaci najvyššiu spoločenskú vrstvu.


zbierky múzea na radnici pochádzajú prevažne z okolia Gelnice a vzťahujú sa na 19. a 20. storočie. Súčasťou expozície Baníckeho múzea v Gelnici je aj Štôlňa Jozef, ktorá sa nachádza na Turzovskej ulici pri dolnom Turzovskom jazere. Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily, jej dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra.


v Gelnici v blízkosti štôlne Jozef postupne vzniká Banský skanzen, kde máte možnosť reálne vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda. Funguje tu unikátny historický drviaci banský stroj „pochwerk“, ktorý poháňala voda z neďalekého Turzovského jazera. Uvidíte rekonštrukciu taviacej pece po 300 rokoch, lebo sa žiadna taká nezachovala. Tavná pec spracovávala rozdrvenú prachovú frakciu z pochwerku. Jej výkonnosť bola ovládaná „ducharom“, ktorý poháňa vodné koleso. Ide o unikátny typ tavnej pece špecifickej práve pre oblasť Smolníka, Gelnice a Hnileckej doliny.


za pozornosť stojí aj gotický rímskokatolícky kostol zo 14. storočia patrí k najstarším staviteľským pamiatkam mesta.


pár tipov pre turistov v okolí


gelnický hrad - dominantou Gelnice je nevysoké bralo so zvyškami niekdajšieho Gelnického hradu. „Zámčisko“ volajú hradný kopec, na ktorom bol v 13. storočí postavený hrad založený za uhorského kráľa Ondreja II. V polovici 15. storočia bol hrad v rukách Jiskrovcov. Po ich porážke hrad aj bane daroval kráľ rodine Zápoľskovcom. Dnes sa na kopci nachádzajú už len ruiny.


rozhľadne v gelnici - pohľad na mesto Gelnica si môžete vychutnať z dvoch drevených vyhliadkových veží. Jedna je umiestnená v lokalite na Gognári východne od centra obce, ponúka výhľad na celú panorámu mesta a druhá v lokalite Klimo severne od centra mesta. Táto ponúka nielen výhľad na mesto ale i na okolité Volovské vrchy.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:46:37

bottom of page