lista s ornamentom.png

SPIŠ - DREVENÝ MOST KLUKNAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Drevený most Kluknava
Drevený most Kluknava

Drevený most Kluknava
Drevený most Kluknava

1/1
icon_STARS 5.0.png

DREVENÝ MOST KLUKNAVA - drevený krytý most cez Hornád. Pochádza z roku 1832 a nachádza sa na rieke Hornád, v miestnej časti obce Kluknava. Most stojí pri pôvodne hutníckom komplexe dnes osade Štefanská Huta. Most je pýchou slovenských drevených krytých mostov a dokumentom majstrovstva niekdajších spišských tesárov.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.00.45

DREVENÝ MOST KLUKNAVA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.45
SPIŠ - DREVENÝ MOST KLUKNAVA
Drevený most Kluknava
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:28:59

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Celoročne prístupný

SPRIEVODCA


Ako sa dá k mostu dostať ?


Od kaštieľa Csákyovcov v Kluknave je most vzdialený cca 1700 metrov po obecnej komunikácii vedúcej východným smerom z Krompách do Margecian. Za Kluknavou je asi po 1 km odbočka smerom na Štefanskú hutu kde most už nájdete.


Čo všetko môžete v okolí ešte vidieť ?


Most bol majetkom Banskej hutnej spoločnosti v Mária Hute. Vyniká svojím ojedinelým technickým riešením. Je postavený zo smrekovca, jeho konštrukcia je vešadlová, má svetlú šírku 3,48 m a dĺžku 32 m. Je jediný svojho druhu, ktorý sa zachoval dodnes.

V miestnej časti Štefanská Huta bol v rokoch 1787 až 1809 postavený hámor, hutnícke zariadenie v ktorom sa spracovávala ruda. Bola to prvá továreň v Európe kde sa elektrolýzou vyrábala meď, striebro a ortuť. Vlastníkom bol gróf František Czáky

Barokový kaštieľ, bol pôvodne postavený v renesančnom slohu v roku 1720, z materiálu získaného zrúcaním Richnavského hradu.


Pár tipov pre turistov v okolí


Spišská Kapitula - 23 km severozápadne od Kluknavy, súčasť mesta Spišské Podhradie. Pamiatka UNESCO označovaná, aj ako „Slovenský Vatikán“. V 11. storočí stál neďaleko Spišskej Kapituly kláštor, založený pravdepodobne benediktínmi.

Spišský hrad - 28 km severozápadne od Kluknavy. Zrúcanina hradu, ktorá sa rozprestiera na Spišskom hradnom vrchu a tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Svojou rozlohou viac ako 4 hektáre je to jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.

Travertínová kopa Sivá brada - 33 km severozápadne od Kluknavy. Sivá brada je najväčšia travertínová kopa na území Slovenska. Nájdete na nej jeden z dvoch slovenských gejzírov, ten druhý je v Herľanoch. Na vrchole Sivej Brady sa vypína romantická baroková Kaplnka sv. Kríža. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia.

Šarišský hrad - 40 km severovýchodne od Kluknavy. Zrúcanina Šarišského hradu patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Celkovou zastavanou plochou prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu, na 570 m vysokom kopci nad mestečkom Veľký Šariš.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png