top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

349 mnm

kluknava

+421 53 447 32 32

.drevený most kluknava - drevený krytý most cez Hornád. Pochádza z roku 1832 a nachádza sa na rieke Hornád, v miestnej časti obce Kluknava. Most stojí pri pôvodne hutníckom komplexe dnes osade Štefanská Huta. Most je pýchou slovenských drevených krytých mostov a dokumentom majstrovstva niekdajších spišských tesárov.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

drevený most kluknava

icon_hist_ZRÚCANINA.png
drevený most kluknava
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá k mostu dostať ?


od kaštieľa Csákyovcov v Kluknave je most vzdialený cca 1700 metrov po obecnej komunikácii vedúcej východným smerom z Krompách do Margecian. Za Kluknavou je asi po 1 km odbočka smerom na Štefanskú hutu kde most už nájdete.


čo všetko môžete v okolí ešte vidieť ?


most bol majetkom Banskej hutnej spoločnosti v Mária Hute. Vyniká svojím ojedinelým technickým riešením. Je postavený zo smrekovca, jeho konštrukcia je vešadlová, má svetlú šírku 3,48 m a dĺžku 32 m. Je jediný svojho druhu, ktorý sa zachoval dodnes.


v miestnej časti Štefanská Huta bol v rokoch 1787 až 1809 postavený hámor, hutnícke zariadenie v ktorom sa spracovávala ruda. Bola to prvá továreň v Európe kde sa elektrolýzou vyrábala meď, striebro a ortuť. Vlastníkom bol gróf František Czáky.


barokový kaštieľ, bol pôvodne postavený v renesančnom slohu v roku 1720, z materiálu získaného zrúcaním Richnavského hradu.


pár tipov pre turistov v okolí


spišská Kapitula - 23 km severozápadne od Kluknavy, súčasť mesta Spišské Podhradie. Pamiatka UNESCO označovaná, aj ako „Slovenský Vatikán“. V 11. storočí stál neďaleko Spišskej Kapituly kláštor, založený pravdepodobne benediktínmi.


spišský hrad - 28 km severozápadne od Kluknavy. Zrúcanina hradu, ktorá sa rozprestiera na Spišskom hradnom vrchu a tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Svojou rozlohou viac ako 4 hektáre je to jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


travertínová kopa sivá brada - 33 km severozápadne od Kluknavy. Sivá brada je najväčšia travertínová kopa na území Slovenska. Nájdete na nej jeden z dvoch slovenských gejzírov, ten druhý je v Herľanoch. Na vrchole Sivej Brady sa vypína romantická baroková Kaplnka sv. Kríža. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia.


šarišský hrad - 40 km severovýchodne od Kluknavy. Zrúcanina Šarišského hradu patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Celkovou zastavanou plochou prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu, na 570 m vysokom kopci nad mestečkom Veľký Šariš.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:03

bottom of page