lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

spiš - evanjelický kostol spišská nová ves

icon_HOME.png

sk.19.04.08

evnajelicky-kostol-spisska-nova-ves

icon_STARS 5.0.png
.evanjelický kostol spišská nová ves
.evanjelický kostol spišská nová ves

press to zoom
.evanjelický kostol spišská nová ves
.evanjelický kostol spišská nová ves

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

462 mnm

spišská nová ves

+421 53 4298 293

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.19.04.08
spiš - evanjelický kostol spišská nová ves
.evanjelický kostol spišská nová ves

.evanjelický kostol spišská nová ves - kostol s najstaršou dochovanou knižnicou na Spiši postavený v roku 1796 s pôdorysom kríža, tzv. tolerančný typ evanjelického kostola. Kostol vyniká výbornou akustikou a je obľúbeným miestom organizovania koncertov a festivalov vážnej a organovej hudby. Od roku 1963 je našou národnou kultúrnou pamiatkou

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


zaujímavá budova evanjelického kostola v historickom centre mesta Spišská Nová Ves stojí na Radničnom námestí, severozápadne   od rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie. Možnosti na parkovanie sú po oboch stranách námestia.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kostol bol postavaný na základe tolerančného patentu z roku 1781 a musel teda byť podľa vtedajších pravidiel postavený bez veže. Na chóre kostola sa dodnes nachádza cenná knižnica niekdajšieho evanjelického gymnázia v Spišskej Novej Vsi obsahujúca tisícky vzácnych knižných zväzkov. V interiéri kostola môžete okrem toho obdivovať zreštaurované originály sôch štyroch evanjelistov sv. Jána, sv. Lukáša, sv. Mareka a sv. Matúša.


rímskokatolícky gotický kostol Nanebovzatia Panny Márie z konca 19. storočia stojí východnejšie vzdialený necelých 200 metrov. Jeho neogotická veža vysoká 87 m je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Južný gotický portál je vyzdobený s plastikami Majstra Pavla z Levoče.


pár tipov pre turistov v okolí


spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


spišská kapitula - katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu postavenú v prvej tretine 13. storočia.


levoča - Levoča je mesto na severovýchodnom Slovensku, ležiace v Prešovskom kraji. Od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto sa rozkladá v údolí Levočského potoka v Levočskej kotline, na južnom okraji Levočských vrchov.


v meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok. Námestie, ktoré patrí k najväčším námestiam tohto typu v Európe, si zachovalo svoj stredoveký tvar obdĺžnika a spolu so zachovanými renesančnými domami svedčí o bohatstve mesta v stredoveku. Viac ako 60 renesančných meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14. až 15. storočia tvoria Námestie Majstra Pavla. Za pozornosť stojí napríklad Thurzov dom, Mestské divadlo, Mariássyho dom, Krupekov dom.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 10:06:03

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór