top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

462 mnm

spišská nová ves

+421 53 4298 293

.evanjelický kostol spišská nová ves - kostol s najstaršou dochovanou knižnicou na Spiši postavený v roku 1796 s pôdorysom kríža, tzv. tolerančný typ evanjelického kostola. Kostol vyniká výbornou akustikou a je obľúbeným miestom organizovania koncertov a festivalov vážnej a organovej hudby. Od roku 1963 je našou národnou kultúrnou pamiatkou

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

evanjelický kostol spišská nVes

icon_hist_ZRÚCANINA.png
evanjelický kostol spišská nVes
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


zaujímavá budova evanjelického kostola v historickom centre mesta Spišská Nová Ves stojí na Radničnom námestí, severozápadne   od rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie. Možnosti na parkovanie sú po oboch stranách námestia.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kostol bol postavaný na základe tolerančného patentu z roku 1781 a musel teda byť podľa vtedajších pravidiel postavený bez veže. Na chóre kostola sa dodnes nachádza cenná knižnica niekdajšieho evanjelického gymnázia v Spišskej Novej Vsi obsahujúca tisícky vzácnych knižných zväzkov. V interiéri kostola môžete okrem toho obdivovať zreštaurované originály sôch štyroch evanjelistov sv. Jána, sv. Lukáša, sv. Mareka a sv. Matúša.


rímskokatolícky gotický kostol Nanebovzatia Panny Márie z konca 19. storočia stojí východnejšie vzdialený necelých 200 metrov. Jeho neogotická veža vysoká 87 m je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Južný gotický portál je vyzdobený s plastikami Majstra Pavla z Levoče.


pár tipov pre turistov v okolí


spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


spišská kapitula - katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu postavenú v prvej tretine 13. storočia.


levoča - Levoča je mesto na severovýchodnom Slovensku, ležiace v Prešovskom kraji. Od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto sa rozkladá v údolí Levočského potoka v Levočskej kotline, na južnom okraji Levočských vrchov.


v meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok. Námestie, ktoré patrí k najväčším námestiam tohto typu v Európe, si zachovalo svoj stredoveký tvar obdĺžnika a spolu so zachovanými renesančnými domami svedčí o bohatstve mesta v stredoveku. Viac ako 60 renesančných meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14. až 15. storočia tvoria Námestie Majstra Pavla. Za pozornosť stojí napríklad Thurzov dom, Mestské divadlo, Mariássyho dom, Krupekov dom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:46:48

bottom of page