top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

453 mnm

spišská nová ves

+421 948 882 718

.galéria umelcov spiša spišská nová ves – pôsobí skromne, no vo vnútri sa nachádzajú veľakrát vzácne diela. Patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie na Slovensku. Bola otvorená 1.1.1987. V súčasnosti je zameraná okrem rôznych výstav aj na kultúrno-vzdelávacie aktivity zamerané na komunikáciu s návštevníkom.

.otváracie doby

utorok - piatok

nedeľa

10:00 - 17:00

11:00 - 16:00

.poplatok za vstup

2,00 €

1,50 €

1,50 €

1,50 €

dospelí

deti

študenti

seniori

galéria spiša spišská nVes

icon_hist_ZRÚCANINA.png
galéria spiša spišská nVes
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


počas roka sa tu vystrieda 20 – 25 výstav. Tieto výstavy väčšinou pripravujú zamestnanci galérie. Galéria má tri stále expozície a množstvo iných výstav, vždy vás expozíciami prevedie zamestnanec a pri vstupe musíte zvoniť.


väčšina zbierok galérie pochádza z Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi, z ktorého sa vyčlenilo 520 umeleckých diel. Počas tridsiatich rokov existencie galérie sa tento zbierkový fond zväčšil a v súčasnosti hovoríme už o 2073 výtvarných artefaktoch z oblasti kresby, grafiky, fotografie, sochárstva a iných diel.


stále expozície


hneď v prvom roku existencie galérie bola sprístupnená expozícia Umelci Spiša, ktorá znázorňovala vývojové etapy výtvarného umenia na Spiši od polovice 19. storočia až po súčasnosť, boli to diela umelcov, ktorí sa výrazne podieľali na rozvoji Spiša.


v roku 2012 nahradila prvú výstavu druhá stála expozícia s názvom Terra Gothica- gotická cesta v obrazoch, ktorá bola zameraná na hlavné ciele Terry Incognity. Vybraní umelci tu zachytávajú Spiš v rôznych architektonických žánroch.


tretia stála expozícia je zameraná na tvorbu významného slovenského výtvarného umelca Jozefa Hanulu, ktorý žil a pracoval v Spišskej Novej Vsi koncom 19. a začiatkom 20.storočia.


okrem výtvarného umenia sa tu prezentuje aj sochárske umenie a v roku 2002 tu sprístupnili sochársku tvorbu pod názvom Záhrada umenia sú to diela z troch medzinárodných sochárskych sympózií.


pár zaujímavostí na záver


galéria sa v roku 2015 stala súčasťou medzinárodného Google Art Project, ktorého prioritou je sprostredkovať umelecké diela na celom svete prostredníctvom moderných technológií. Okrem iného je zameraná aj na zberateľskú činnosť, vedecko-výskumnú činnosť, ďalej na kultúrno-vzdelávaciu a prezentačnú činnosť.


organizujú sa tu rôzne tvorivé dielne ako odkaz Jozefa Hanulu, tiež tematické tvorivé dielne k jednotlivým výstavám a prebiehajú tu aj edukačné a tvorivé programy pre školy.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:45:27

bottom of page