top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

463 mnm

-

+421 53 4195 133

.gejzír sivá brada - travertínová kopa pri Spišskom Podhradí, ktorá naozaj žije. Neustále sa totiž rozširuje vďaka stále vyvierajúcej vode, ktorá jej dáva život. Dosahuje výšku od úpätia až po vrchol približne 25 metrov. Ide o veľmi obľúbenú turistickú lokalitu neďaleko Spišského hradu a Podhradia. Ide o jeden z dvoch gejzírov na Slovensku.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

gejzír sivá brada

icon_hist_ZRÚCANINA.png
gejzír sivá brada
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


región Spiš je bohatý na zaujímavé miesta. Jedným takým miestom je nepochybne aj Sivá Brada, travertínový kopec medzi Spišským hradom a Levočou, neďaleko Spišského Podhradia.


tento travertínový vyše 10 tisíc rokov starý kopec je bývalým gejzírom, ktorý ešte nie tak dávno, pred desiatkami rokov ešte chrlil vodu v pravidelných intervaloch aj do výšky dvoch metrov.


travertínový kopec, ktorý bol v minulosti známym gejzírom, dnes len bublajúcim výverom, sa neustále tvorí. Tlak, ktorý by dokázal vodu chrliť do výšky je veľmi nízky, napriek tomu silne mineralizovaná voda tečie ako bublajúce jazierko na severnej aj južnej strane kopca. Na oboch stranách sa tak vytvárajú travertínové terasy podobne ako v tureckých kúpeľoch Pamukkale. Ale tvarovo sú od kúpeľov ešte veľmi vzdialené. Prameňov so silno mineralizovanou vodou je hneď niekoľko. Ten najväčší prameň sa nachádza v strede travertínovej kopy.


ďalší prameň je pod kaplnkou a na konci parkoviska. Jeden z týchto prameňov je uspôsobený na naberanie vody návštevníkmi.


sivá brada vznikla na mieste križovania geologických zlomov, čo spôsobuje, že sa podzemné vody bohaté na oxid uhličitý dostávajú na zemský povrch. Pre oxid uhličitý je Sivá Brada svojím spôsobom nebezpečná. Spomedzi malých kráteroch, z ktorých nevyteká voda, uniká práve oxid uhličitý. Pre návštevníkov nehrozí takmer žiadne nebezpečenstvo, ale na únik plynu doplácajú maličké zvieratká. Okolo kráteroch sa nachádzajú nehybné telá malých živočíchov, ktorý sa otrávili práve týmto oxidom uhličitým. Zaujímavosťou je, že na mieste kde uniká plyn počuť zvuky z hĺbky a povrch kopca je mäkký až má človek pocit, že prepadne. Spôsobuje to špeciálne geologické zloženie travertínového kopca spolu s vegetáciou.


sivá brada bola v roku 1979 vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Vyniká svojou unikátnosťou, vzácnou miestnou suchomilnou, slanomilnou a močiarnou vegetáciou. Rozloha rezervácie je 19,55 ha a aj keď je chránenou lokalitou, patrí medzi najohrozenejšie miesta na Slovensku.


kaplnka sv. kríža


na vrchole Sivej Brady stojí Kaplnka sv. Kríža. Postavená bola v roku 1675 spolu s kamenným krížom, v roku 1768 ju prestavali do rokokového štýlu. Kaplnka je zachovaná jednoduchá jednoloďová stavba s južným vstupom. Okolo kaplnky nie je žiadne oplotenie , napriek tomu pôsobí osamelo a opustene.


zaujímavosť a dostupnosť


miesto je ľahko dostupné priamo z diaľnice či z hlavnej cesty. Ide o nenáročný terén, v blízkosti ktorého sa nachádza aj reštaurácia – salaš. Okolie je bohaté na ďalšie výnimočné kultúrne pamiatky a pozoruhodnosti ako napríklad Spišské Podhradie so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou. Za návštevu určite stojí aj obec Žehra so svojím kostolíkom a neďaleká travertínová kopa – Dreveník. Sivá Brada so svojou Kaplnkou tvorí súčasť Spišského Jeruzalema. Ide o sústavu viacerých kaplniek a miest začínajúcich Katedrálou sv. Martina v Spišskej Kapitule a končiac príve na Sivej Brade. Ide o presnú kópiu Jeruzalema a historických objektov, ktoré symbolizujú posledné okamihy života Ježiša Krista.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:22

bottom of page