top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

389 mnm

-

+421 52 492 17 83

.hrad plaveč - jeho názov je odvodený od kmeňa Plavcov, ktorí boli v minulosti uhorskými kráľmi usadzovaní na hraniciach kvôli obrane hraníc. Hrad bol postavený hlavne na obranu cesty do Poľska v 12. storočí.

.otváracie doby

celoročne

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

hrad plaveč

icon_hist_ZRÚCANINA.png
hrad plaveč
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dostať na hrad?


hrad Plaveč nájdete v rovnomennej obci Plaveč v časti Podzámok. Ak prichádzate v smere zo Starej Ľubovne na prvej odbočke v obci Plaveč zabočíte do prava do časti Podzámok. Na úzkom rázcestí sa držíte vľavo a pokračujte úzkou asfaltovou cestou pomedzi domy. Prídete na malé rázcestie, tu môžete zaparkovať. Po ľavej strane za chvíľu uvidíte zrúcaninu hradu.


história hradu


šľachtic Arnold, syn Ditricha zo Spiša ho dal postaviť na svoje náklady. Bol vybudovaný z kameňa a prvýkrát sa hrad Plavčan spomína v listine kráľa Bela IV. Veľmi dlho bol kráľovským majetkom a potom ho vlastnili Drugetovci. Po nich sa stal vlastníctvom vodcu bratríkov Petra Aksamitu a po ňom hrad patril Bebekovcom.

Neskôr stratil vojenský význam a začiatkom 17. storočia bol hrad veľkolepo renesančne prestavaný Jurajom Horváthom - Palocsayom. Bol upravený na pohodlné bývanie, preto sa vyhol aj demolácii v nariadení cisára Karola VI. Keď mal hrad problémy so statikou, tak sa majitelia presťahovali do kaštieľa pri Plavči. Neskôr ho zachvátil veľký požiar a hrad veľmi chátral.


v súčasnosti sa z prepychového sídla zachovali iba hradné múry obytnej časti a delovej bašty. Vzhľadom na veľké poškodenie hradu sa nedá presne určiť ako prebiehala výstavba hradu.


hovorí sa, že hrad stojí na mieste strážnej veže. V 16. storočí mal hrad okrem veže palác, v ktorom sa nachádzalo reprezentačné krídlo, panský dom a kuchyňa, kaplnka, starý palác, dve bašty a zámočnícky dom. Pod hradom bol vtedy majer. Renesančnú prestavbu hradu zachytila kresba Myskovszkého.


vďaka projektu obnovy hradu, sa v roku 2015 podarilo obnoviť väčšiu časť juhovýchodných hradieb. Obnovil sa aj vonkajší plášť, 8-metrová stena a parkanový múr.

Vďaka archeologickému výskumu sa podarilo odkryť podzemné časti hradu pod juhovýchodnou baštou. Počas jej opravy bola v tom čase veľká prietrž mračien (storočná voda), ktorá odkryla jadro bašty, ktorej obvodový plášť opravovali.


tieto miesta sa nemali odkrývať, nebolo to v pláne, ale objavili sa tu interiéry, v ktorých sa nachádzajú klenby a vtedy pamiatkari rozhodli o kompletnej rekonštrukcii tejto bašty.


zaujímavosti a tipy


neďaleko hradu sa našla hrobka, odborníci sa snažia zistiť, kto tam bol pochovaný a kedy. Hrobku tvorí malá kaplnka a môže tam byť osem rakiev. Táto kaplnka nemá strechu, nachádza sa neďaleko hradu a chceli by jej vrátiť pietne miesto.


dnes môžu návštevníci vidieť originály, ktoré sa zachovali po archeologickom výskume. Sprístupnila sa časť interiéru na hrade, nachádza sa tam krížová chodba s klenbou a strieľňami.


hrad sa konečne dočkal záchrany a podarilo sa to v rámci celoslovenského projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva, ktorý sa realizuje vďaka finančnej podpore z Európskeho sociálneho fondu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:56

bottom of page