top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

547 mnm

betlanovce

+421 53 449 02 15

.kaštieľ betlanovce - najstarší renesančný kaštieľ na Spiši, kaštieľ rodu Thurzovcov zo 16. storočia. Pre bohato členenú rane renesančnú atiku prezývaný „Korunky“. Prvý renesančný kaštieľ tohto typu na Slovensku, išlo o neopevnené letné sídlo ktoré už neplnilo obranné funkcie. V súčasnosti sa kaštieľ nevyužíva a nie je prístupný verejnosti.

.otváracie doby

verejnosti nepristupné

.poplatok za vstup

verejnosti nepristupné

kaštieľ betlanovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ betlanovce
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ nájdete v severnej časti obce, prejdete okolo Kostola svätých Kozmu a Damiána, ktorý je hneď vedľa hlavnej cesty. Po 250 m od hlavnej cesty môžete pri kaštieli zaparkovať.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


betlanovce historici zaraďujú k najstarším stredovekým obciam na Spiši. Svedkami viac ako sedemsto ročnej, bohatej histórie Betlanoviec sú viaceré pamiatky a historické budovy.


renesančný kaštieľ bol postavený v rokoch 1564 až 1568. Od roku 1966 do roku 1975 bol kaštieľ sídlom Správy Chránenej krajinnej oblasti Slovenský raj, dnes už Národný park. V súčasnej dobe múry Betlanovského kaštieľa pustnú.


stoličný dom, bol vybudovaný pre potreby sídla Stolice ako úradná sieň, väzenie a sklad. Neskôr ho už používali iba na skladové účely a postupne chátral.


z pamiatok je na pozretie ešte Kostol sv. Kozmu a Damiána, Barokový dom a Zemianska kúria.


pár tipov pre turistov aj tých vysokohorských v okolí


kežmarský hrad - 28 km severne od Betlanoviec, gotický zámok ktorý vznikol na mieste kláštora na prelome 14. a 15. storočia. Ide o jediný komplexne zachovaný hradný areál na Spiši. V súčasnosti hrad ponúka stále expozície, portréty, historické vozidlá či historické zbierky, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia.


kaštieľ a letohrádok Dardanely - stoja v Markušovciach v krásnom parku 26 km východne od Betlanoviec. V súčasnosti je v kaštieli inštalovaná stála expozícia historického nábytku.


kaštieľ predná hora - 41 km severne od Betlanoviec na Muránskej planine, ukrytý uprostred lesa, dnes v ňom sídli Ústav pre liečbu závislostí. Kaštieľ nie je prístupný pre verejnosť. V neďalekom poľovníckom zámočku Coburgovcov si môžete pozrieť autenticky zariadenú spálňu, pracovňu či kuchyňu bulharského kráľa Ferdinanda Coburga.


kaštieľ betliar - 57 km južne od Betlanoviec, 7 kilometrov severne nad Rožňavou, najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska, s pôvodným zariadením a zbierkami, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta.


hrad krásna hôrka - 72 km južne od Betlanoviec, 9 km východne od Rožňavy. Hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie. Vlastnili ho tri významné rody Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác po veľkom požiari až do odvolania zatvorený.


gerlachovský štít 2654 m - 36 km severozápadne od Betlanoviec. Najvyšší vrch ktorý je aj jeden z najmohutnejších masívov Tatier, Slovenska aj celých Karpát.


lomnický štít 2632 m - 36 km severozápadne od Betlanoviec. Druhý najvyšší vrch Tatier, Slovenska a celých Karpát. Lomnický štít patrí k najznámejším štítom Tatier.


vysoká 2547 m - 42 km severozápadne od Betlanoviec. Jeden z najmohutnejších vrchov Slovenska, ležiaci vo Vysokých Tatrách, šiesty najvyšší tatranský štít.


rysy 2503 m - 45 km severozápadne od Betlanoviec, jeden z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier.


kriváň 2494 m - 60 km severozápadne od Betlanoviec. Jeden z najvyšších vrchov Slovenska, neoficiálny symbol slobody Slovákov a slovanskej súdržnosti.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:13

bottom of page