lista s ornamentom.png

SPIŠ - KAŠTIEĽ BETLANOVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Betlanovce
Kaštieľ Betlanovce

Kaštieľ Betlanovce
Kaštieľ Betlanovce

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ BETLANOVCE - najstarší renesančný kaštieľ na Spiši, kaštieľ rodu Thurzovcov zo 16. storočia. Pre bohato členenú rane renesančnú atiku prezývaný „Korunky“. Prvý renesančný kaštieľ tohto typu na Slovensku, išlo o neopevnené letné sídlo ktoré už neplnilo obranné funkcie. V súčasnosti sa kaštieľ nevyužíva a nie je prístupný verejnosti.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.00.22

KAŠTIEĽ BETLANOVCE

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.22
SPIŠ - KAŠTIEĽ BETLANOVCE
Kaštieľ Betlanovce
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:39:07

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti neprístupný

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ nájdete v severnej časti obce, prejdete okolo Kostola svätých Kozmu a Damiána, ktorý je hneď vedľa hlavnej cesty. Po 250 m od hlavnej cesty môžete pri kaštieli zaparkovať.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Betlanovce historici zaraďujú k najstarším stredovekým obciam na Spiši. Svedkami viac ako sedemsto ročnej, bohatej histórie Betlanoviec sú viaceré pamiatky a historické budovy.

Renesančný kaštieľ bol postavený v rokoch 1564 až 1568. Od roku 1966 do roku 1975 bol kaštieľ sídlom Správy Chránenej krajinnej oblasti Slovenský raj, dnes už Národný park. V súčasnej dobe múry Betlanovského kaštieľa pustnú.

Stoličný dom, bol vybudovaný pre potreby sídla Stolice ako úradná sieň, väzenie a sklad. Neskôr ho už používali iba na skladové účely a postupne chátral.

Z pamiatok je na pozretie ešte Kostol sv. Kozmu a Damiána, Barokový dom a Zemianska kúria.


Pár tipov pre turistov aj tých vysokohorských v okolí


Kežmarský hrad - 28 km severne od Betlanoviec, gotický zámok ktorý vznikol na mieste kláštora na prelome 14. a 15. storočia. Ide o jediný komplexne zachovaný hradný areál na Spiši. V súčasnosti hrad ponúka stále expozície, portréty, historické vozidlá či historické zbierky, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia.

Kaštieľ a letohrádok Dardanely - stoja v Markušovciach v krásnom parku 26 km východne od Betlanoviec. V súčasnosti je v kaštieli inštalovaná stála expozícia historického nábytku.

Kaštieľ Predná Hora - 41 km severne od Betlanoviec na Muránskej planine, ukrytý uprostred lesa, dnes v ňom sídli Ústav pre liečbu závislostí. Kaštieľ nie je prístupný pre verejnosť. V neďalekom poľovníckom zámočku Coburgovcov si môžete pozrieť autenticky zariadenú spálňu, pracovňu či kuchyňu bulharského kráľa Ferdinanda Coburga.

Kaštieľ Betliar - 57 km južne od Betlanoviec, 7 kilometrov severne nad Rožňavou, najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska, s pôvodným zariadením a zbierkami, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta.

Krásna Hôrka - 72 km južne od Betlanoviec, 9 km východne od Rožňavy. Hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie. Vlastnili ho tri významné rody Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác po veľkom požiari až do odvolania zatvorený.

Gerlachovský štít 2654 m - 36 km severozápadne od Betlanoviec. Najvyšší vrch ktorý je aj jeden z najmohutnejších masívov Tatier, Slovenska aj celých Karpát.

Lomnický štít 2632 m - 36 km severozápadne od Betlanoviec. Druhý najvyšší vrch Tatier, Slovenska a celých Karpát. Lomnický štít patrí k najznámejším štítom Tatier.

Vysoká 2547 m - 42 km severozápadne od Betlanoviec. Jeden z najmohutnejších vrchov Slovenska, ležiaci vo Vysokých Tatrách, šiesty najvyšší tatranský štít.

Rysy 2503 m - 45 km severozápadne od Betlanoviec, jeden z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier.

Kriváň 2494 m - 60 km severozápadne od Betlanoviec. Jeden z najvyšších vrchov Slovenska, neoficiálny symbol slobody Slovákov a slovanskej súdržnosti.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png