top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

329 mnm

hodkovce

+421 911 660 723

.kaštieľ hodkovce - obec je významnou archeologickou lokalitou, zaradenou spolu so Spišským Hradom, Spišským Podhradím, Spišskou Kapitulou do Zoznamu UNESCO. V Hodkovciach, miestnej časti obce Žehra, stojí barokový kaštieľ z roku 1703 s francúzskym parkom. V súčasnosti kaštieľ slúži ako zariadenie sociálnych služieb a nie je bežne prístupný verejnosti.

.otváracie doby

verejnosti nepristupné

.poplatok za vstup

verejnosti nepristupné

kaštieľ hodkovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ hodkovce
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ a park ležia v južnej časti obce Žehra Hodkovce. Obec Žehra, sa nachádza neďaleko Spišského hradu 4 km od obce Spišské Podhradie asi 0,5 km severovýchodne od prírodnej rezervácie Dreveník.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


obec Žehra patrí k jedným z najstaršie osídlených obcí Spiša. Kaštieľ v časti Hodkovce bol postavený už v 13. storočí, život a historický význam mu dala rodina Csákyovcov, ktorá vyše 300 rokov vlastnila neďaleký Spišský hrad. V roku 1702, potom čo sa povstalecké vojská Františka Rákócziho zmocnili a poškodili Spišský hrad, Štefan Csáky si nechal v Hodkovciach postaviť pohodlný barokový kaštieľ. V roku 1780 Emanuel Csáky objekt prestaval, z vyhoretého Spišského hradu dal previesť značnú časť zbraní a vnútorného zariadenia a založil rozsiahly francúzsky park. Vnútorné zariadenie kaštieľa premiestnili v roku 1959 do zbierok nábytkového múzea v Markušovciach, ktoré je súčasťou Východoslovenského múzea Košice.


rozsiahly francúzsky park so štyrmi mytologickými sochami, kaplnka, rodinný cintorín Csákyovcov a zvyšky drobných romantických architektúr sú prístupné pre verejnosť.


kostolík sv. Ducha v Žehre je starobylý ranogotický kostol, postavený v roku 1275 s neskoršími stavebnými úpravami. Obzvlášť cenné gotické fresky z piatich období. Najstaršie sú z 13. storočia, najmladšie z 15. storočia. V interiéri sa nachádzajú viaceré gotické plastiky zo začiatku 15. storočia a kamenná krstiteľnica z 13. storočia. Kostol sv. Ducha je aj medzinárodne známy, prichádzajú ho obdivovať stovky ľudí z celého sveta.


pár tipov pre turistov v okolí


spišský Hrad - 2 km severne od Hodkoviec. Spišský hrad, s rozlohou viac ako 4 hektáre, jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku. Je národnou kultúrnou pamiatkou a je zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO.


spišská kapitula - 6 km západne od Hodkoviec v Spišskom podhradí. Prezývaná je "slovenský vatikán". Spolu s inými pamiatkami v okolí Spišského hradu je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Najvýznamnejšou stavbou Spišskej Kapituly je neskororománska Katedrála sv. Martina.


travertínová kopa sivá brada - 6 km západne od Hodkoviec. Sivá brada je najväčšia travertínová kopa na území Slovenska. Nájdete na nej jeden z dvoch slovenských gejzírov, ten druhý je v Herľanoch. Na vrchole Sivej Brady sa vypína romantická baroková Kaplnka sv. Kríža. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia.


levoča - 19 km západne od Hodkoviec. Levoča je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tu mnohé pamiatky ako napríklad kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. V jeho interiéri sa nachádza najvyšší neskorogotický drevený oltár na svete, vyrobený v dielni slávneho Majstra Pavla z Levoče.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:21

bottom of page