lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

spiš - kaštieľ kluknava

icon_STARS 5.0.png
.kaštieľ kluknava
.kaštieľ kluknava

press to zoom
.kaštieľ kluknava
.kaštieľ kluknava

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

352 mnm

-

+421 53 4473 720

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.19.00.42
spiš - kaštieľ kluknava
.kaštieľ kluknava

.kaštieľ kluknava - v obci Kluknava. Postavili ho v roku 1682 a momentálne je známy pod názvom Czákyovský kaštieľ. Pôvodne to bol renesančný kaštieľ, ktorý v rokoch 1715 až 1720 dali prestavať v barokovom slohu. V súčasnosti v tejto skutočne honosnej budove nájdete penzión s reštauráciou.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať a čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


kluknava je obec na Slovensku v centre Spiša, v okrese Gelnica. Leží v Kluknavskej kotline, ktorá je súčasťou Hornádskej kotliny. Je to uprostred cesty medzi mestami Krompachy a Margecany. Kaštieľ sa nachádza na južnej strane obce pri futbalovom ihrisku. Asi 200 metrov pred kaštieľom uvidíte Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej a pred ním kaplnku sv. Jána Nepomuckého.


czákyovský kaštieľ, je jednopodlažná štvorkrídlová baroková stavba z rokov 1715 až 1720. Pôvodne patril kluknavsko-iliašovskej vetve rodu Czákyovcov. Na stavbu kaštieľa bol použitý materiál zo zničeného richnavského hradu. Objekt má manzardovú strechu a štyri nárožné veže so zvonovitými helmicami. V súčasnosti sa tu nachádza hotel. Pre návštevníkov a turistov bola otvorená informačná kancelária s ponukou zaujímavých služieb a informácií.


v Štefanskej Hute, ktorá je časťou Kluknavy, sa nachádza vzácna technická pamiatka továreň, hutný kombinát z 19. storočia, na elektrolytickú výrobu medi. Ďalšia technická pamiatka V Štefanskej Hute je drevený krytý most. Tento most je zaujímavý svojím ojedinelým technickým riešením a je jediným svojho druhu na Slovensku.


trochu z histórie


slovenské meno Kluknava má obec podľa kľuky Hornádu, táto je vytvorená Dolinským potokom, ktorý obcou preteká. Kluknava ako samostatná obec vznikla na základoch staršej Richnavy. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1304, kedy sa spomína ako „CLICHNO“. Súčasný názov Kluknava sa používa od roku 1920.


pôvodná osada patrila od 13. storočia pod panstvo Richnavského hradu. V roku 1461 dobyl Richnavský hrad Ján Jiskra, ale o rok ho získava späť Zápoľský a vlastní ho i s priľahlými obcami do roku 1528. Po Zápoľských sa majiteľom hradu stáva evanjelický rod Thurzovcov. Po ich vymretí sa v roku 1693 vlastníkom Spišského a Richnavského hradu s majetkom a prinaležitými obcami stáva zakladateľ spišskej línie katolíckych Czákyovcov Štefan III., ktorý zomrel v roku 1699. V rokoch 1830 až 1831 Obec Kluknava bola súčasťou cholerovej epidémie na východnom Slovensku.


súčasťou katastra obce je samostatná miestna časť Štefanská Huta.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 10:13:26

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór