lista s ornamentom.png

SPIŠ - KAŠTIEĽ KLUKNAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Kluknava
Kaštieľ Kluknava

Kaštieľ Kluknava
Kaštieľ Kluknava

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ KLUKNAVA - kaštieľ, ktorý sa nachádza priamo v obci Kluknava. Postavili ho v roku 1682 a momentálne je známy pod názvom Czákyovský kaštieľ. Pôvodne to bol renesančný kaštieľ, ktorý v rokoch 1715 až 1720 dali prestavať v barokovom slohu. V súčasnosti v tejto skutočne honosnej budove nájdete penzión s reštauráciou.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.00.42

KAŠTIEĽ KLUKNAVA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.42
SPIŠ - KAŠTIEĽ KLUKNAVA
Kaštieľ Kluknava
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:29:24

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Celoročne prístupný

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať a čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Kluknava je obec na Slovensku v centre Spiša, v okrese Gelnica. Leží v Kluknavskej kotline, ktorá je súčasťou Hornádskej kotliny. Je to uprostred cesty medzi mestami Krompachy a Margecany. Kaštieľ sa nachádza na južnej strane obce pri futbalovom ihrisku. Asi 200 metrov pred kaštieľom uvidíte Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej a pred ním kaplnku sv. Jána Nepomuckého.


Czákyovský kaštieľ, je jednopodlažná štvorkrídlová baroková stavba z rokov 1715 až 1720. Pôvodne patril kluknavsko-iliašovskej vetve rodu Czákyovcov. Na stavbu kaštieľa bol použitý materiál zo zničeného richnavského hradu. Objekt má manzardovú strechu a štyri nárožné veže so zvonovitými helmicami. V súčasnosti sa tu nachádza hotel. Pre návštevníkov a turistov bola otvorená informačná kancelária s ponukou zaujímavých služieb a informácií.

V Štefanskej Hute, ktorá je časťou Kluknavy, sa nachádza vzácna technická pamiatka továreň, hutný kombinát z 19. storočia, na elektrolytickú výrobu medi. Ďalšia technická pamiatka V Štefanskej Hute je drevený krytý most. Tento most je zaujímavý svojím ojedinelým technickým riešením a je jediným svojho druhu na Slovensku.


Trochu z histórie


Slovenské meno Kluknava má obec podľa kľuky Hornádu, táto je vytvorená Dolinským potokom, ktorý obcou preteká. Kluknava ako samostatná obec vznikla na základoch staršej Richnavy. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1304, kedy sa spomína ako „CLICHNO“. Súčasný názov Kluknava sa používa od roku 1920.

Pôvodná osada patrila od 13. storočia pod panstvo Richnavského hradu. V roku 1461 dobyl Richnavský hrad Ján Jiskra, ale o rok ho získava späť Zápoľský a vlastní ho i s priľahlými obcami do roku 1528. Po Zápoľských sa majiteľom hradu stáva evanjelický rod Thurzovcov. Po ich vymretí sa v roku 1693 vlastníkom Spišského a Richnavského hradu s majetkom a prinaležitými obcami stáva zakladateľ spišskej línie katolíckych Czákyovcov Štefan III., ktorý zomrel v roku 1699. V rokoch 1830 až 1831 Obec Kluknava bola súčasťou cholerovej epidémie na východnom Slovensku.

Súčasťou katastra obce je samostatná miestna časť Štefanská Huta.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png