top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

352 mnm

kluknava

+421 53 4473 720

.kaštieľ kluknava - v obci Kluknava. Postavili ho v roku 1682 a momentálne je známy pod názvom Czákyovský kaštieľ. Pôvodne to bol renesančný kaštieľ, ktorý v rokoch 1715 až 1720 dali prestavať v barokovom slohu. V súčasnosti v tejto skutočne honosnej budove nájdete penzión s reštauráciou.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

kaštieľ kluknava

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ kluknava
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať a čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


kluknava je obec na Slovensku v centre Spiša, v okrese Gelnica. Leží v Kluknavskej kotline, ktorá je súčasťou Hornádskej kotliny. Je to uprostred cesty medzi mestami Krompachy a Margecany. Kaštieľ sa nachádza na južnej strane obce pri futbalovom ihrisku. Asi 200 metrov pred kaštieľom uvidíte Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej a pred ním kaplnku sv. Jána Nepomuckého.


czákyovský kaštieľ, je jednopodlažná štvorkrídlová baroková stavba z rokov 1715 až 1720. Pôvodne patril kluknavsko-iliašovskej vetve rodu Czákyovcov. Na stavbu kaštieľa bol použitý materiál zo zničeného richnavského hradu. Objekt má manzardovú strechu a štyri nárožné veže so zvonovitými helmicami. V súčasnosti sa tu nachádza hotel. Pre návštevníkov a turistov bola otvorená informačná kancelária s ponukou zaujímavých služieb a informácií.


v Štefanskej Hute, ktorá je časťou Kluknavy, sa nachádza vzácna technická pamiatka továreň, hutný kombinát z 19. storočia, na elektrolytickú výrobu medi. Ďalšia technická pamiatka V Štefanskej Hute je drevený krytý most. Tento most je zaujímavý svojím ojedinelým technickým riešením a je jediným svojho druhu na Slovensku.


trochu z histórie


slovenské meno Kluknava má obec podľa kľuky Hornádu, táto je vytvorená Dolinským potokom, ktorý obcou preteká. Kluknava ako samostatná obec vznikla na základoch staršej Richnavy. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1304, kedy sa spomína ako „CLICHNO“. Súčasný názov Kluknava sa používa od roku 1920.


pôvodná osada patrila od 13. storočia pod panstvo Richnavského hradu. V roku 1461 dobyl Richnavský hrad Ján Jiskra, ale o rok ho získava späť Zápoľský a vlastní ho i s priľahlými obcami do roku 1528. Po Zápoľských sa majiteľom hradu stáva evanjelický rod Thurzovcov. Po ich vymretí sa v roku 1693 vlastníkom Spišského a Richnavského hradu s majetkom a prinaležitými obcami stáva zakladateľ spišskej línie katolíckych Czákyovcov Štefan III., ktorý zomrel v roku 1699. V rokoch 1830 až 1831 Obec Kluknava bola súčasťou cholerovej epidémie na východnom Slovensku.


súčasťou katastra obce je samostatná miestna časť Štefanská Huta.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:05

bottom of page