lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

spiš - kaštieľ a park spišský hrhov

icon_HOME.png

sk.19.00.29

kastiel-spissky-hrhov

icon_STARS 5.0.png
.kaštieľ a park spišský hrhov
.kaštieľ a park spišský hrhov

press to zoom
.kaštieľ a park spišský hrhov
.kaštieľ a park spišský hrhov

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

469 mnm

-

+421 53 4592 238

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.19.00.29
spiš - kaštieľ a park spišský hrhov
.kaštieľ a park spišský hrhov

.kaštieľ a park spišský hrhov  - nádherný a majestátny neobarokový kaštieľ nechal na konci 19-teho storočia postaviť gróf Csáky s manželkou, na mieste pôvodného kaštieľa - stáročného sídla rodu Görgeyovcov. Po vyrabovaní "oslobodzujúcou" Červenou armádou sa stal majetkom štátu a dnes slúži ako reedukačné centrum pre mládež.

.otváracie doby

verejnosti nepristupné

.poplatok za vstup

verejnosti nepristupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Spišský Hrhov sa nachádza v okrese Levoča, na ceste medzi samotným mestom Levoča a Spišským Podhradím. V jej blízkosti sa nachádza niekoľko kultúrnych a historických pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kaštieľ je rozľahlá trojpodlažná budova stojaca v parku s rozlohou skoro 17 hektárov. Park je jedným z piatich najväčších a najzachovalejších parkov východného Slovenska. Nachádzajú sa v ňom ďalšie stavby stále funkčné a využívané skleníky, škola, dielne, hospodárska budova. Jedinečná geografická poloha obce umožňuje nádherný výhľad na Spišský hrad, Dreveník a majestátne Vysoké Tatry.


trochu z histórie


od čias Veľkej Moravy je pre oblasť Spiša typické pestovanie a spracovanie ľanu. Práve v tomto odvetví vynikali obyvatelia osád na území dnešného Spišského Hrhova. To prinieslo aj rozvoj remesiel spojených s pestovaním a spracovaním ľanu ale aj s poľnohospodárstvom, lesným hospodárstvom či chovom dobytka. Ďalšie remeslá podporovali bežný život a s tým bolo spojené košikárstvo, kováčstvo, kožiarstvo, výroba zvoncov, drevorubačstvo, mlynárstvo, výroba tehál, tkáčstvo, výroba sviečok, šindliarstvo, výroba výšiviek, čipiek, šperkov, hudobných nástrojov, hračiek ...


obec Spišský Hrhov ležal na križovatke dôležitých ciest. V čase nemeckej kolonizácie Spiša sa na území za potokom Lodzina usadili Sasi. Rodu „Gyorgyovci“, ktorý patril k významným spišský kolonizačným rodom, obec Spišský Hrhov patrila až do roku 1885. Vtedy všetok ich majetok kúpil významný uhorský šľachtic Vidor Csáky a Hrhov sa stáva domovom jeho rodiny až do novembra 1944. Vtedy Csákyovci opúšťajú majetky a odchádzajú do Rakúska. Počas ich pôsobenia v Spišskom Hrhove bol postavený nový kaštieľ, kaplnka, veľký hospodársky dvor, liehovar, tehelňa.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

18. novembra 2021, 20:17:36

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór