top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

469 mnm

spišský hrhov

+421 53 4592 238

.kaštieľ a park spišský hrhov  - nádherný a majestátny neobarokový kaštieľ nechal na konci 19-teho storočia postaviť gróf Csáky s manželkou, na mieste pôvodného kaštieľa - stáročného sídla rodu Görgeyovcov. Po vyrabovaní "oslobodzujúcou" Červenou armádou sa stal majetkom štátu a dnes slúži ako reedukačné centrum pre mládež.

.otváracie doby

verejnosti nepristupné

.poplatok za vstup

verejnosti nepristupné

kaštieľ a park spišský hrhov

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ a park spišský hrhov
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Spišský Hrhov sa nachádza v okrese Levoča, na ceste medzi samotným mestom Levoča a Spišským Podhradím. V jej blízkosti sa nachádza niekoľko kultúrnych a historických pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kaštieľ je rozľahlá trojpodlažná budova stojaca v parku s rozlohou skoro 17 hektárov. Park je jedným z piatich najväčších a najzachovalejších parkov východného Slovenska. Nachádzajú sa v ňom ďalšie stavby stále funkčné a využívané skleníky, škola, dielne, hospodárska budova. Jedinečná geografická poloha obce umožňuje nádherný výhľad na Spišský hrad, Dreveník a majestátne Vysoké Tatry.


trochu z histórie


od čias Veľkej Moravy je pre oblasť Spiša typické pestovanie a spracovanie ľanu. Práve v tomto odvetví vynikali obyvatelia osád na území dnešného Spišského Hrhova. To prinieslo aj rozvoj remesiel spojených s pestovaním a spracovaním ľanu ale aj s poľnohospodárstvom, lesným hospodárstvom či chovom dobytka. Ďalšie remeslá podporovali bežný život a s tým bolo spojené košikárstvo, kováčstvo, kožiarstvo, výroba zvoncov, drevorubačstvo, mlynárstvo, výroba tehál, tkáčstvo, výroba sviečok, šindliarstvo, výroba výšiviek, čipiek, šperkov, hudobných nástrojov, hračiek ...


obec Spišský Hrhov ležal na križovatke dôležitých ciest. V čase nemeckej kolonizácie Spiša sa na území za potokom Lodzina usadili Sasi. Rodu „Gyorgyovci“, ktorý patril k významným spišský kolonizačným rodom, obec Spišský Hrhov patrila až do roku 1885. Vtedy všetok ich majetok kúpil významný uhorský šľachtic Vidor Csáky a Hrhov sa stáva domovom jeho rodiny až do novembra 1944. Vtedy Csákyovci opúšťajú majetky a odchádzajú do Rakúska. Počas ich pôsobenia v Spišskom Hrhove bol postavený nový kaštieľ, kaplnka, veľký hospodársky dvor, liehovar, tehelňa.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:25

bottom of page