top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

568 mnm

podolínec

+421 52 43 217 13

.kostol a zvonica podolínec – spolu s kostolom Nanebovzatia Panny Márie je zvonica dominantou pamiatkovej rezervácie v Podolínci. Patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam Slovenska. Ak sa chcete nadchnúť krásou histórie a spoznávať jej klenoty, určite sa vyberte na prehliadku tejto renesančnej zvonice.

.otváracie doby

exteriér 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

kostol a zvonica podolínec

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kostol a zvonica podolínec
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcarenesančnú zvonicu určite neprehliadnete ak pôjdete po hlavnej ceste cez Podolínec. Nachádza sa na Mariánskom námestí hneď vedľa kostola Nanebovzatia Panny Márie. Zaparkovať môžete hneď pri hlavnej ceste a pokochať touto zaujímavou pamiatkou.


niekoľko zaujímavostí o zvonici v Podolínci


zvonica má zachovalú renesančnú atiku. Všetky zvonice na Spiši sú týmto charakteristické a nikde inde sa nenachádzajú. Západné Slovensko bolo vtedy ovplyvnené Viedňou a tá preferovala skôr barokový štýl, preto sú tu zvonice iné a tým sú jedinečné.


atika je múrik, ktorý je na vrchu zvonice a je rovný, skladá sa z rôznych ozdobných geometrických tvarov. Sgrafito je umelecká technika, pri ktorej sa na stenu nanesie tmavšia hrubšia vrstva omietky a na ňu ide tenká svetlejšia omietka. Do tejto svetlej omietky sa hneď po nanesení vyškrabávajú rôzne ornamenty, zvieracie, rastlinné, ľudské alebo písmo. Najkrajšie motívy sa zachovali na spišských zvoniciach. Na každej zvonici sa ešte nachádzajú zvukové okná a niektoré zvonice sú z vonku delené oblúčikovým vlysom.


zvony boli odjakživa symbolom kresťanstva, ale v minulosti mali aj oznamovaciu funkciu. Kedysi ľudia verili, že zvony majú magickú moc a pri zvonení počas búrky vedia urobiť zvukovú bariéru, ktorá odvráti búrku alebo víchricu. Tieto povery pripravili o život niekoľkých zvonolejárov. Zvonolejárstvo na Spiši malo veľkú tradíciu a prvá zvonolejárska dielňa Konráda Gaala zo Spišskej Novej Vsi bola zo 14.storočia. Predtým sa zvony odlievali v kláštoroch. Dodnes sa z tejto dielne používajú zvony.


renesančná zvonica v Podolínci bola postavená v roku 1659 vedľa farského kostola. Je to dvojposchodová hranolová stavba, ktorá je ukončená dvojradovou renesančnou atikou so slepou arkatúrou a vyzbrojovanými volutovými štíkami.


pôvodne sa pod atikou nachádzali edikuly, výklenky v stene lemované stĺpikmi, ktoré boli zdobené sgrafitom, v súčasnosti sú zabielené rovnako ako celá stavba. V polovici je predelená kardónovou rímsou. Na poschodí sa nachádzajú trojité zvukové okná s polkruhovým ukončením. Z južnej strany je prístavba s arkádovým schodišťom, ktorým sa dostanete na poschodie zvonice. Nachádzajú sa tam aj dva gotické zvony s priemerom 80 a 100 cm. Jeden tento zvon je veľmi vzácny a pochádza z roku 1392. Na jednom plášti je tri krát krížik a na druhom nápis „Renesančná zvonica“.


renesančná zvonica natoľko zaujala, že sa dostala na oficiálnu poštovú známku Slovenska z emisie „Krásy našej vlasti-renesančné zvonice“.


pokiaľ sa zastavíte pozrieť si zvonicu, určite si prezrite celé námestie, ktoré je pamiatkovou rezerváciou a má zachovalé mestské hradby.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:55

bottom of page