top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

462 mnm

spišská nová ves

+421 53 429 82 93

.mestská radnica spišská nová ves - pôvodnú  stredovekú budovu radnice, dnes Provinčný dom, si mesto predalo a postavilo si v klasicistickom slohu v rokoch 1777 až 1779 terajšiu budovu Radnice nazývanú ako „Mestský dom“. Tu sa potom odohrávali všetky najdôležitejšie udalosti, činy a rozhodnutia, ktoré sa týkali Spišskej Novej Vsi. Suterén budovy v minulosti slúžil aj ako policajné väzenie a sklad paliva.

.otváracie doby

verejnosti nepristupné

.poplatok za vstup

verejnosti nepristupné

mestská radnica spišská nVes

icon_hist_ZRÚCANINA.png
mestská radnica spišská nVes
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku radnici dostať ?


honosná historická budova spišskonovoveskej radnice je jednou z dominánt Radničného námestia, najdlhšieho šošovkovitého námestia na Slovensku a jedného z najdlhších v celej Európe. Námestie  tvorí historické centrum mesta Spišská Nová. Tu je zaujímavá aj budova evanjelického kostola Ves ktorá stojí tiež na Radničnom námestí, severozápadne od rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie. Možnosti na parkovanie sú po oboch stranách námestia.


čo všetko môžete v meste a jeho okolí vidieť ?


evanjelický kostol v Spišskej Novej Vsi je kostol s najstaršou dochovanou knižnicou na Spiši postavený v roku 1796 s pôdorysom kríža, tzv. tolerančný typ evanjelického kostola. Kostol vyniká výbornou akustikou a je obľúbeným miestom organizovania koncertov a festivalov vážnej a organovej hudby. Od roku 1963 je našou národnou kultúrnou pamiatkou.


múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi sídli v „Provinčnom dome“, ktorý od stredoveku až do 18. storočia slúžil ako mestská radnica a ako sídlo orgánov Provincie XIII, neskôr XVI spišských miest. Expozície múzea sú zamerané najmä na prírodu a históriu regiónu Spiš.


prekrásna romantická Reduta na východnej strane Radničného námestia bola postavená začiatkom 20. storočia v secesnom štýle. V Redute dnes okrem Spišského divadla sídli Mestské kultúrne centrum, miestna televízia, reštaurácia a kaviareň.


zoologická záhrada situovaná v príjemnom prostredí rozľahlého mestského parku Sad mládeže s jazierkom 

a potôčikom Holubica.


pár tipov pre turistov v okolí


spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


spišská kapitula - katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu postavenú v prvej tretine 13. storočia.


levoča - Levoča je mesto na severovýchodnom Slovensku, od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto sa rozkladá v údolí Levočského potoka v Levočskej kotline, na južnom okraji Levočských vrchov.


v meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok. Námestie, ktoré patrí k najväčším námestiam tohto typu v Európe, si zachovalo svoj stredoveký tvar obdĺžnika a spolu so zachovanými renesančnými domami svedčí o bohatstve mesta v stredoveku. Viac ako 60 renesančných meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14. až 15. storočia tvoria Námestie Majstra Pavla. Za pozornosť stojí napríklad Thurzov dom, Mestské divadlo, Mariássyho dom, Krupekov dom.


žehra - kostol sv. Ducha - je neskororománska sakrálna stavba z druhej polovice 13. storočia nachádzajúca sa v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji. Stavba kostola, patriaceho k typickým stavbám prechodného, neskororománskeho obdobia, prebiehala v rokoch 1245 až 1275.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:46:55

bottom of page