top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

460 mnm

červený kláštor

+421 911 325 250

.múzeum červený kláštor - múzeum svoje pomenovanie dostal podľa farby vrchu striech kláštorných objektov. Nachádza sa v prvom medzinárodnom parku - Pieniny. Ak ste milovníkom vodného dobrodružstva, môžete okrem obdivovania kláštorných pamiatok využiť aj splavovanie Dunajca. Zámok poznáme aj pod originálnym názvom Lechtický kláštor.

.otváracie doby

január - marec

apríl, september

máj - august

október

november - december


09:00 - 16:00

09:00 - 18:00

08:00 - 19:00

09:00 - 17:00

09:00 - 16:00

.poplatok za vstup

3,50 €

1,50 €

2,50 €

1,50 €

zadarmo

dospelí

žiaci

seniori

zťp

kňazi, rehoľné sestry

múzeum červený kláštor

icon_hist_ZRÚCANINA.png
múzeum červený kláštor
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kde múzeum červený kláštor nájdete?


túto krásnu Národnú kultúrnu pamiatku nájdete východne od obce Červený Kláštor. Nachádza pri rieke Dunajec a oproti kláštoru sa vypínajú Tri koruny. Parkovanie je možné na veľkom parkovisku približne 300 metrov od kláštora smerom do obce. Odtiaľ sa vydáte chodníkom, ktorý vedie popri rieke Dunajec.


je čo obdivovať


v minulosti bol kláštor sídlom dvoch rehoľných spoločenstiev. Usadil sa tu rád Kamaldulov a rád kartuziánov. Mnísi, ktorí žili v kláštore dodržiavali veľmi prísny režim. Celý deň boli zahalený v bielom habite, ktorý signalizoval zasvätenie ich životu čistote. Žili v tichosti, pokore a skromnosti. Stravovali sa len pôstne, žiadne mäso s výnimkou rýb. Venovali sa prepisovaniu kníh a domácim prácam okolo kláštora. Zbierali liečivé byliny, vyrábali z nich lieky, s ktorými liečili ľudí.


v kláštore sa pôvodne nachádzalo päť studní, momentálne tam nájdete len dve. Skúste ich nájsť. Určite nevynechajte najkrajšiu časť kláštora a to kostol sv. Antona Pustovníka. Tento kostol bol postavený podľa prísnych kartuziánskych pravidiel.

Malá krížová chodba, prepája viaceré objekty kláštora. Zaujímavosťou je, že mnísi sa tu mohli rozprávať počas jednej hodiny v týždni.


okolo IV. nádvora, ktoré bolo miesto hlbokej viery v Boha, sa nachádzali malé pustovne so záhradkami. Tu veľmi skromne žili mnísi. Mali presne určený čas na prácu, modlitbu a oddych. Zaujímavosťou kartuzianov bolo, že v kláštore bolo 12 pustovníkov a 1 prior (symbolika Krista a 12 apoštolov). Preto na nádvorí nájdete ruiny trinástich pustovní.


každý mních si musel, podľa tradície, na svojej záhradke vykopať jamu, ktorá mu mala pripomínať smrť. Mnísi mali žiť tak, ako keby mali každý deň umrieť.


história


pokoj kláštora bol narušený dvakrát a to po vpáde husitov v rokoch 1431 a 1433. V roku 1526 mala bitka pri Moháči za následok zánik kláštora, ale úplne zanikol až smrťou priora v roku 1557. Až v 18. storočí prišli spolu s rehoľou kamaldulov mnísi, ktorý kláštor opravili. Cisár Jozef II. kláštor zrušil v roku 1782.


legenda o lietajúcom cypriánovi 


červený kláštor je neodmysliteľne spätý aj s legendou o lietajúcom mníchovi Cypriánovi. Legenda hovorí o mníchovi, ktorý žil v kláštore a bol fascinovaný vesmírom. Venoval sa bylinkám, rôznym tinktúram a jeho receptúry boli veľmi vyhľadávané a uznávané. Podarilo sa mu skompletizovať unikátny herbár, ktorý nemal konkurenciu. Inšpiráciu hľadal v prírode, ktorá je v Pieninách dodnes magnetom pre davy turistov. Legenda však hovorí, že sa pokúsil zostrojiť lietajúci stroj, aby mohol lietať. Poháňať ho mala práve túžba vidieť jeho vyvolenú lásku.


rady a tipy


ak sa vyberiete na výlet navštíviť Červený kláštor, naplánujte si aj ďalšie aktivity v okolí. Pieniny ponúkajú na malom území množstvo atraktívnych zážitkov. Neďaleko sa nachádza aj Ľubovniansky hrad alebo hrad Stará Ľubovňa. Pre dobrodružnejšie typy odporúčame splavovanie Dunajca.


v areáli kláštora sa nachádza aj miestna dobová krčma, ktorá tu ponúka aj ubytovanie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:01

bottom of page