top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

453 mnm

červený kláštor

+421 915 890 937

.plte na dunajci červený kláštor – sú to tradičné goralské drevené plte, ktoré sú cez leto najväčšou atrakciou na Zamagurí a počas splavu riekou Dunajec vás prevedú panenskou prírodou národného parku Pienin.

.otváracie doby

apríl - september

na objednávku

.poplatok za vstup

viac info na oficiálnej stránke

plte na dunajci

icon_hist_ZRÚCANINA.png
plte na dunajci
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trasa


na plte je možné nastúpiť na začiatku Červeného Kláštora za obcou Majere a postupne uvidíte najatraktívnejšie miesta splavu. Nádhernú dominantu Pienin panorámu Troch korún (pôvodne Góra Korovna, Poliaci ich volajú Kaška, Baška a Mária, podľa troch kráľových dcér). Za pekného počasia z nich vidíte Babiu horu, Poľské a Slovenské Tatry, Spišskú Maguru a Levočské vrchy.


na začiatku kaňonu sa nachádza špicatá skala, ktorú volajú Ostrá, údajne z nej zhadzovali neposlušných poddaných rovno do Dunajca. Ďalej sa budete plaviť najužším miestom Dunajca, ktorý sa nazýva Jánošíkov alebo Zbojnícky skok. Potom budete prechádzať cez Barštyk, v týchto miestach sa nachádza rozpustný vápenec, z ktorého sa robí na povrchu vody pena. Určite si všimnete vrch Holica, ktorého súčasťou je aj sedem strechovitých skál, čiže sedem mníchov. Podľa legendy skameneli, lebo odtrhli bohom zakázanú rastlinku. Určite si všimnete aj vrch Facmiech, rieka sa tu otočí skoro o 180 stupňov. Postupne prídete na najpomalší úsek rieky, ktorý sa nazýva Lenivé, kedysi tu bola na brehu krčma a je to miesto, kde sa začali začiatky pltníctva. Najkrajšou skalou Pienin je Sokolica, ktorá je spojená turistickým chodníkom s Troma korunami. Uvidíte aj Baňu so skalným bralom - Osobitou a splav ukončíte prírodným výtvorom, prielomom Lesníckeho potoka, ktorý volajú Vylízaná.


naspäť do Červeného Kláštora sa dostanete autom, na bicykli alebo pešo náučným chodníkom, čo trvá približne tri hodiny počas ktorých uvidíte nádhernú prírodu a načerpáte vedomosti z 10 informačných tabúľ o tomto pozoruhodnom kraji.


trošku o pltníctve na Dunajci


traduje sa, že už v 2.storočí pred našim letopočtom sa cez Dunajec na drevených pltiach prepravoval rôzny tovar. Túto dopravu využívali grécki a rímski kupci, ktorí na pltiach prepravovali, jantár, železo, drevo, antimon, sušené slivky, liečivé bylinky a iné.


rozvoj tejto dopravy zastavili veľké povodne, ktoré spôsobili aj úpadok pltníctva. V roku 1923 preprava tovaru plťami zanikla.


od 18.storočia sa datuje preprava osôb na pltiach sprevádzaná pltníkmi. Síce záznamy uvádzajú, že ešte sto rokov dozadu cestovateľ Daniel Krman z Omšenia pri Trenčíne sa plavil po Dunajci na vydlabanej plti, k švédskemu kráľovi Karolovi XII, aby dohodol podporu v odboji, čím sa stal jedným z priekopníkov pltníctva na Dunajci.


pltníctvo začalo byť organizované až v polovici 20.storočia, kedy ľudí prevážali na tradičných pltiach. Odvtedy prešlo pltníctvo majetkovo právnymi zmenami. Dnes na Dunajci pôsobia tri pltnícke a turistické spoločnosti.


pltníctvo na Dunajci má 120 ročnú tradíciu, keď budete mať šťastie , tak Vás plavbou bude sprevádzať pltník Ján „Jašek“ Mačutek, ktorý vozí ľudí už 40 rokov a jeho výklad bude určite veľmi zaujímavý. Celková plavba má dĺžku 10 km a trvá približne 90 minút, budete sa plaviť hlbokým kaňonom Pienin, uvidíte belostné vápencové bralá a nádherné skalnaté útesy a tiesňavy. Môžete sa plaviť nielen na pltiach, ale aj na požičaných alebo vlastných lodiach.


zaujímavosti a tipy


až do súčasnosti sa zachoval symbol pltníkov a to pltnícky klobúk, ktorý sa zdobil mušličkami, za každý splav bola jedna mušlička.


keď si naplánujete dovolenku do Vysokých Tatier, určite si spravte počas nej jednodňový výlet do Červeného Kláštora, kde si okrem kúpeľov nenechajte ujsť prehliadku kláštora a samozrejme unikátnu plavbu na plti, z ktorej uvidíte nádheru nášho národného parku Pienap.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:45:08

bottom of page