top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

483 mnm

markušovce

+421 53 449 81 08

.skalný hríb markušovce - najkrajší hríbovitý skalný útvar na Slovensku. Markušovský skalný hríb je súčasťou Národnej prírodnej pamiatky Markušovské steny.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

skalný hríb markušovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
skalný hríb markušovce
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku hríbu dostať ?


markušovský skalný hríb. Nachádza sa pri rieke Hornád asi 4 kilometre východným smerom od obce Markušovce. Dá sa k nemu ísť turistickým chodníkom z obce Markušovce alebo z obce Matejovce nad Hornádom. Náučný chodník vedie po žltej turistickej značke, ktorá sa tiahne od markušovského kaštieľa popri Hornáde a skalnom hríbe do Matejoviec. Dĺžka trasy je cca 6 kilometrov, terén prevažne rovinatý a vhodný aj na výlety s malými deťmi.


skalný Hríb je tvorený asi 8 m vysokou nohou a klobúkom s priemerom 3 m. Je tvorený rozdielnymi materiálmi. „Noha“ je vytvorená mechanicky menej odolným zlepencom, a „čiapka hríbu“ ktorú tvorí viacej odolný pieskovec. Na vytvorení hríbového tvaru sa podieľala rieka Hornád a veterná erózia.


v obci Markušovce sa nachádza niekoľko kúrií a kaštieľov, z ktorých najkrajší je Mariássyovský kaštieľ so štyrmi okrúhlymi nárožnými vežami. Zaujímavé je jeho neexistujúce, iba namaľované druhé poschodie. Okolie kaštieľa bolo upravené na francúzsky park. Dnes je v kaštieli expozícia historického nábytku a interiérových doplnkov od 17. storočia po začiatok 20. storočia.


hneď pri kaštieli sa nachádza jedna z kúrií z 18. storočia ktorá sa po rekonštrukcii stala Obecným úradom.

Za kaštieľom sa nachádza najcennejšia pamiatka parku, nedokončený letohrádok Dardanely ktorý dal postaviť Wolfgang Mariássy pri príležitosti očakávaného ale neuskutočneného príchodu cisára Jozefa II. Aj keď nie je dokončený, postavená časť budovy je najkrajšou rokokovou stavebnou pamiatkou na Spiši. Dnes je v letohrádku Dardanely expozícia klávesových hudobných nástrojov a je jediná na Slovensku. Pozrite si hudobný nástroj, v ktorom je spojená gitara s klavírom.


pár tipov pre turistov v okolí


markušovský hrad - V minulosti boli Markušovce významnou obcou ovplyvňujúcou život na Spiši. Boli sídlom významnej rodiny Máriássyovcov. Obec sa môže popýšiť viacerými kultúrnymi a historickými pamiatkami. Jednou z nich je čiastočne zachovalá a zastrešená ruina hradu, postaveného priamo v obci na miernej vyvýšenine, hneď vedľa kostola.


spišská kapitula - 20 km severovýchodne od Markušoviec, súčasť mesta Spišské Podhradie. Pamiatka UNESCO označovaná, aj ako „Slovenský Vatikán“. V 11. storočí stál neďaleko Spišskej Kapituly kláštor, založený pravdepodobne benediktínmi.


spišský hrad - 22 km severovýchodne od Markušoviec. Zrúcanina hradu, ktorá sa rozprestiera na Spišskom hradnom vrchu a tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Svojou rozlohou viac ako 4 hektáre je to jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


levoča - 15 km severne od Markušoviec. Levoča je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tu mnohé pamiatky ako napríklad kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. V jeho interiéri sa nachádza najvyšší neskorogotický drevený oltár na svete, vyrobený v dielni slávneho Majstra Pavla z Levoče.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:28

bottom of page