lista s ornamentom.png

PIENINY - SKANZEN OSTURŇA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Skanzen Osturňa
Skanzen Osturňa

Skanzen Osturňa
Skanzen Osturňa

1/1
icon_STARS 5.0.png

SKANZEN OSTURŇA - Osturňa je rázovitá, 9 km dlhá, zamagurská obec na severe Slovenska v okrese Kežmarok. Obec leží na hranici s Poľskou republikou a je známa tým, že zachováva svoje ľudové zvyky, piesne, tradície. Súčasťou zachovania tradícií sú aj tradičné osturňanské jedlá, ktoré prevažne pozostávajú z bryndze, zemiakov, slaniny. Ľudový odev je pýchou Osturňanov. Obec Osturňa je od roku 1979 vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a ako „živý skanzen“ je vyhľadávaným cieľom turistov a návštevníkov.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.54
PIENINY - SKANZEN OSTURŇA
Skanzen Osturňa
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:27:14

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

Celoročne prístupná

SPRIEVODCA


Ako sa dá do „živého“ skanzenu dostať ?


Osturňa patrí k „najdlhším“ slovenským obciam; zastavaná časť sa vinie v dĺžke vyše deväť kilometrov. Zaberá úzku dolinu, tiahnucu sa východo-západným smerom, obkolesenú hradbou stredne vysokých hôr. Stredom obce preteká Osturniansky potok, ktorý na svojom toku priberá viacero prítokov. Do malebnej a rázovitej zamagurskej dediny sa dostanete z ďalšieho klenotu Slovenska obce Ždiar, kde je tiež čo čo obdivovať a objavovať.


Čo všetko môžete v skanzene a okolí vidieť ?


Osturňa, pamiatková rezervácia, je živým skanzenom Slovenska, je skvostom Zamaguria, nachádza sa tam viacero pôvodných dreveníc, v ktorých dodnes žijú obyvatelia. V obci na poľskej hranici sa zachovala unikátna architektúra. S charakteristickými goralskými usadlosťami má viac ako 150 pamiatkovo chránených objektov, typických goralských domčekov, stodôl alebo hospodárskych stavieb. Architektúra je známa tým, že rámy okien, nárožné konce brvien i škárovanie medzi brvnami sú maľované. Okrem ľudovej architektúry sa pýšia aj jedinečným osturňanským nárečím nazývaným hvara, zvykmi, tradíciami, jedlom i krojmi. Jej obyvatelia dodnes nosia typický goralský odev. Skúste ochutnať tradičné jedlo regiónu „moskoľ“ opečený posúch s roztopeným maslom.

Zaujímavý je aj tunajší gréckokatolícky chrám či tri jazerá, ktoré sa na území obce nachádzajú.


Pár tipov pre turistov v okolí


Belianska jaskyňa - 22 km južne od Osturne, blízko Lendaku. Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Nachádza sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier, vo vysokohorskom krasovom teréne.

Múzeum ľudovej kultúry Lendak - 25 km južne od Osturne. V múzeu návštevníci spoznajú spôsob života tunajších predkov. Expozície sa dotýkajú gazdovstva, remesiel, ale aj náboženstva. Múzeum tvorí drevenica, v ktorej sa nachádzajú napríklad krosná na tkanie. Uvidíte zachovalé ľudové tradície, kroje ktoré sa nosia dodnes, vypočujete si aj pôvodné goralské nárečie.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png