lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

pieniny - skanzen osturňa

icon_STARS 5.0.png
.skanzen osturňa
.skanzen osturňa

press to zoom
.skanzen osturňa
.skanzen osturňa

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

708 mnm

-

+421 52 449 2135

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.19.00.54
pieniny - skanzen osturňa
.skanzen osturňa

.skanzen osturňa - Osturňa je rázovitá, 9 km dlhá, zamagurská obec na severe Slovenska v okrese Kežmarok. Obec leží na hranici s Poľskou republikou a je známa tým, že zachováva svoje ľudové zvyky, piesne, tradície. Súčasťou zachovania tradícií sú aj tradičné osturňanské jedlá, ktoré prevažne pozostávajú z bryndze, zemiakov, slaniny. Ľudový odev je pýchou Osturňanov. Obec Osturňa je od roku 1979 vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a ako „živý skanzen“ je vyhľadávaným cieľom turistov a návštevníkov.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá do „živého“ skanzenu dostať ?


osturňa patrí k „najdlhším“ slovenským obciam; zastavaná časť sa vinie v dĺžke vyše deväť kilometrov. Zaberá úzku dolinu, tiahnucu sa východo-západným smerom, obkolesenú hradbou stredne vysokých hôr. Stredom obce preteká Osturniansky potok, ktorý na svojom toku priberá viacero prítokov. Do malebnej a rázovitej zamagurskej dediny sa dostanete z ďalšieho klenotu Slovenska obce Ždiar, kde je tiež čo čo obdivovať a objavovať.


čo všetko môžete v skanzene a okolí vidieť ?


osturňa, pamiatková rezervácia, je živým skanzenom Slovenska, je skvostom Zamaguria, nachádza sa tam viacero pôvodných dreveníc, v ktorých dodnes žijú obyvatelia. V obci na poľskej hranici sa zachovala unikátna architektúra. S charakteristickými goralskými usadlosťami má viac ako 150 pamiatkovo chránených objektov, typických goralských domčekov, stodôl alebo hospodárskych stavieb. Architektúra je známa tým, že rámy okien, nárožné konce brvien i škárovanie medzi brvnami sú maľované. Okrem ľudovej architektúry sa pýšia aj jedinečným osturňanským nárečím nazývaným hvara, zvykmi, tradíciami, jedlom i krojmi. Jej obyvatelia dodnes nosia typický goralský odev. Skúste ochutnať tradičné jedlo regiónu „moskoľ“ opečený posúch s roztopeným maslom.


zaujímavý je aj tunajší gréckokatolícky chrám či tri jazerá, ktoré sa na území obce nachádzajú.


pár tipov pre turistov v okolí


belianska jaskyňa - 22 km južne od Osturne, blízko Lendaku. Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Nachádza sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier, vo vysokohorskom krasovom teréne.


múzeum ľudovej kultúry lendak - 25 km južne od Osturne. V múzeu návštevníci spoznajú spôsob života tunajších predkov. Expozície sa dotýkajú gazdovstva, remesiel, ale aj náboženstva. Múzeum tvorí drevenica, v ktorej sa nachádzajú napríklad krosná na tkanie. Uvidíte zachovalé ľudové tradície, kroje ktoré sa nosia dodnes, vypočujete si aj pôvodné goralské nárečie.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 10:06:28

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór