top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

708 mnm

osturňa

+421 52 449 2135

.skanzen osturňa - Osturňa je rázovitá, 9 km dlhá, zamagurská obec na severe Slovenska v okrese Kežmarok. Obec leží na hranici s Poľskou republikou a je známa tým, že zachováva svoje ľudové zvyky, piesne, tradície. Súčasťou zachovania tradícií sú aj tradičné osturňanské jedlá, ktoré prevažne pozostávajú z bryndze, zemiakov, slaniny. Ľudový odev je pýchou Osturňanov. Obec Osturňa je od roku 1979 vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a ako „živý skanzen“ je vyhľadávaným cieľom turistov a návštevníkov.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

skanzen osturňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png
skanzen osturňa
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá do „živého“ skanzenu dostať ?


osturňa patrí k „najdlhším“ slovenským obciam; zastavaná časť sa vinie v dĺžke vyše deväť kilometrov. Zaberá úzku dolinu, tiahnucu sa východo-západným smerom, obkolesenú hradbou stredne vysokých hôr. Stredom obce preteká Osturniansky potok, ktorý na svojom toku priberá viacero prítokov. Do malebnej a rázovitej zamagurskej dediny sa dostanete z ďalšieho klenotu Slovenska obce Ždiar, kde je tiež čo čo obdivovať a objavovať.


čo všetko môžete v skanzene a okolí vidieť ?


osturňa, pamiatková rezervácia, je živým skanzenom Slovenska, je skvostom Zamaguria, nachádza sa tam viacero pôvodných dreveníc, v ktorých dodnes žijú obyvatelia. V obci na poľskej hranici sa zachovala unikátna architektúra. S charakteristickými goralskými usadlosťami má viac ako 150 pamiatkovo chránených objektov, typických goralských domčekov, stodôl alebo hospodárskych stavieb. Architektúra je známa tým, že rámy okien, nárožné konce brvien i škárovanie medzi brvnami sú maľované. Okrem ľudovej architektúry sa pýšia aj jedinečným osturňanským nárečím nazývaným hvara, zvykmi, tradíciami, jedlom i krojmi. Jej obyvatelia dodnes nosia typický goralský odev. Skúste ochutnať tradičné jedlo regiónu „moskoľ“ opečený posúch s roztopeným maslom.


zaujímavý je aj tunajší gréckokatolícky chrám či tri jazerá, ktoré sa na území obce nachádzajú.


pár tipov pre turistov v okolí


belianska jaskyňa - 22 km južne od Osturne, blízko Lendaku. Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Nachádza sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier, vo vysokohorskom krasovom teréne.


múzeum ľudovej kultúry lendak - 25 km južne od Osturne. V múzeu návštevníci spoznajú spôsob života tunajších predkov. Expozície sa dotýkajú gazdovstva, remesiel, ale aj náboženstva. Múzeum tvorí drevenica, v ktorej sa nachádzajú napríklad krosná na tkanie. Uvidíte zachovalé ľudové tradície, kroje ktoré sa nosia dodnes, vypočujete si aj pôvodné goralské nárečie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:42:56

bottom of page