SPIŠ - SPIŠSKÉ DIVADLO
TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE
REDUTA – KULTÚRNY STÁNOK MESTA – architektonický skvost. Veľmi pekná romanticky pôsobiaca budova so štyrmi nárožnými vežičkami, ktoré sú ukončené helmicami. Na Slovensku sa zachovalo len osem takýchto historicky cenných budov. Dnes sa v nej okrem divadla nachádza aj koncertná sála, reštaurácia a kaviareň Sonáta, Mestské kultúrne centrum a Televízia Reduta.
<poiNadmV>
<poiLokalita>
<poiPhone>


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?
Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:
OTVÁRACIE DOBY
Na základe podujatia
POPLATOK ZA VSTUP
Na základe podujatia
SPRIEVODCA
V minulosti slúžili priestory divadla pre činnosť kočovným divadelným spoločnostiam a miestnym amatérskym divadelným krúžkom. Dnes je, vďaka jedinečnej akustike, využíva sa na koncerty vážnej hudby, ale aj na rôzne komorné koncerty a iné spoločenské podujatia.
História divadla
Na mieste kde stojí dnes divadlo, stál v minulosti v roku 1844 hostinec. Projekt divadla, ktorý sa zachoval bol na 19. storočie dosť neobvyklý a dokumentuje výpravnosť rakúsko-uhorskej monarchie. Neskôr ho architekt Andreas Roth prestaval a z jednej strany pristavil divadelnú sálu a z druhej sálu, ktorá nebola bližšie špecifikovaná.
Podnet na postavenie divadla a reduty dal v roku 1897 mešťanosta Július Nosz. Tento návrh prerokovalo zastupiteľstvo a následne vypísalo súťaž, kde sa prihlásilo 9 návrhov. Mestské zastupiteľstvo na základe odporúčania uhorských inžinierov a staviteľov vybralo návrh budapeštianskeho architekta Kolomana Gerstera.
Reduta je trojpodlažná budova, so štyrmi nárožnými vežami so stanovou strechou, ktoré sú ukončené ozdobnými helmicami a lucernou. Helmice ukončuje cibuľová strieška a na rohoch sa nachádzajú plastické vázy. Strechu ukončuje labuť sediaca na lýre, ktorá označuje časť budovy, kde je divadlo. Vstupný portál je zo severnej strany a je ukončený balkónom. Steny zo severu a juhu sú zdobené rizalitom. Pred vstupom do reduty je portikus na dvoch stĺpoch a jeho vrch je upravený ako terasa. Celá budova je bohato zdobená.
Divadlo je riešené osobitne. Bolo vybudované v rokoch 1899 – 1902. Vystupuje do exteriéru v polkruhovej forme a tvorí ho polkruhové schodište. Dnu sa vchádza siedmimi dverami. Interiér tvorí prízemie a dva rady balkónov. Dominantný je tam nádherný luster a nástenná maľba spišskonovoveského maliara Jozefa Hanulu a znázorňuje Vysoké Tatry a ich okolie. Súčasťou divadelných priestorov je aj štúdiový priestor v suteréne prerobený z prevádzkových miestností.
Pár zaujímavostí na záver
Spišské divadlo ako jediné na Slovensku pôsobí ako zájazdové divadlo, orientuje sa hlavne na deti a mládež. Divadelný súbor odohrá 150 - 170 predstavení na Slovensku. Chodí hrať aj na zahraničné festivaly. Má niekoľko hier aj v spišskom nárečí. Pôsobí tu profesionálna scéna Spišského divadla a 75 ročný ochotnícky súbor Hviezdoslav.
Koncertná sieň sa nachádza v strede budovy. Má nádhernú výzdobu, ktorú tvorí erb mesta Spišská Nová Ves a labuť, ktorá tu znázorňuje symbol spevu a poézie. V antických bájach sa hovorí o tom, že labuť miluje hudbu a pri svojej smrti nádherne spieva.