top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

436 mnm

spišská nová ves

+421 53 429 82 93

.spišské divadlo spišská nová ves – architektonický skvost. Veľmi pekná romanticky pôsobiaca budova so štyrmi nárožnými vežičkami, ktoré sú ukončené helmicami. Na Slovensku sa zachovalo len osem takýchto historicky cenných budov. Dnes sa v nej okrem divadla nachádza aj koncertná sála, reštaurácia a kaviareň Sonáta, Mestské kultúrne centrum a Televízia Reduta.

.otváracie doby

na základe podujatia

.poplatok za vstup

na základe podujatia

reduta spišská nVes

icon_hist_ZRÚCANINA.png
reduta spišská nVes
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


v minulosti slúžili priestory divadla pre činnosť kočovným divadelným spoločnostiam a miestnym amatérskym divadelným krúžkom. Dnes je, vďaka jedinečnej akustike, využíva sa na koncerty vážnej hudby, ale aj na rôzne komorné koncerty a iné spoločenské podujatia.


história divadla


na mieste kde stojí dnes divadlo, stál v minulosti v roku 1844 hostinec. Projekt divadla, ktorý sa zachoval bol na 19. storočie dosť neobvyklý a dokumentuje výpravnosť rakúsko-uhorskej monarchie. Neskôr ho architekt Andreas Roth prestaval a z jednej strany pristavil divadelnú sálu a z druhej sálu, ktorá nebola bližšie špecifikovaná.


podnet na postavenie divadla a reduty dal v roku 1897 mešťanosta Július Nosz. Tento návrh prerokovalo zastupiteľstvo a následne vypísalo súťaž, kde sa prihlásilo 9 návrhov. Mestské zastupiteľstvo na základe odporúčania uhorských inžinierov a staviteľov vybralo návrh budapeštianskeho architekta Kolomana Gerstera.


reduta je trojpodlažná budova, so štyrmi nárožnými vežami so stanovou strechou, ktoré sú ukončené ozdobnými helmicami a lucernou. Helmice ukončuje cibuľová strieška a na rohoch sa nachádzajú plastické vázy. Strechu ukončuje labuť sediaca na lýre, ktorá označuje časť budovy, kde je divadlo. Vstupný portál je zo severnej strany a je ukončený balkónom. Steny zo severu a juhu sú zdobené rizalitom. Pred vstupom do reduty je portikus na dvoch stĺpoch a jeho vrch je upravený ako terasa. Celá budova je bohato zdobená.


divadlo je riešené osobitne. Bolo vybudované v rokoch 1899 – 1902. Vystupuje do exteriéru v polkruhovej forme a tvorí ho polkruhové schodište. Dnu sa vchádza siedmimi dverami. Interiér tvorí prízemie a dva rady balkónov. Dominantný je tam nádherný luster a nástenná maľba spišskonovoveského maliara Jozefa Hanulu a znázorňuje Vysoké Tatry a ich okolie. Súčasťou divadelných priestorov je aj štúdiový priestor v suteréne prerobený z prevádzkových miestností.


pár zaujímavostí na záver


spišské divadlo ako jediné na Slovensku pôsobí ako zájazdové divadlo, orientuje sa hlavne na deti a mládež. Divadelný súbor odohrá 150 - 170 predstavení na Slovensku. Chodí hrať aj na zahraničné festivaly. Má niekoľko hier aj v spišskom nárečí. Pôsobí tu profesionálna scéna Spišského divadla a 75 ročný ochotnícky súbor Hviezdoslav.


koncertná sieň sa nachádza v strede budovy. Má nádhernú výzdobu, ktorú tvorí erb mesta Spišská Nová Ves a labuť, ktorá tu znázorňuje symbol spevu a poézie. V antických bájach sa hovorí o tom, že labuť miluje hudbu a pri svojej smrti nádherne spieva.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:46:04

bottom of page