lista s ornamentom.png

SPIŠ - SPIŠSKÉ DIVADLO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Spišské divadlo Spišská Nová Ves
Spišské divadlo Spišská Nová Ves

Spišské divadlo Spišská Nová Ves
Spišské divadlo Spišská Nová Ves

1/1
icon_STARS 5.0.png

REDUTA – KULTÚRNY STÁNOK MESTA – architektonický skvost. Veľmi pekná romanticky pôsobiaca budova so štyrmi nárožnými vežičkami, ktoré sú ukončené helmicami. Na Slovensku sa zachovalo len osem takýchto historicky cenných budov. Dnes sa v nej okrem divadla nachádza aj koncertná sála, reštaurácia a kaviareň Sonáta, Mestské kultúrne centrum a Televízia Reduta.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.04.04

SPIŠSKÉ DIVADLO SPIŠSKÁ NOVÁ VES

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.04.04
SPIŠ - SPIŠSKÉ DIVADLO
Spišské divadlo Spišská Nová Ves
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:38:16

OTVÁRACIE DOBY

Na základe podujatia

POPLATOK ZA VSTUP

Na základe podujatia

SPRIEVODCA


V minulosti slúžili priestory divadla pre činnosť kočovným divadelným spoločnostiam a miestnym amatérskym divadelným krúžkom. Dnes je, vďaka jedinečnej akustike, využíva sa na koncerty vážnej hudby, ale aj na rôzne komorné koncerty a iné spoločenské podujatia.


História divadla


Na mieste kde stojí dnes divadlo, stál v minulosti v roku 1844 hostinec. Projekt divadla, ktorý sa zachoval bol na 19. storočie dosť neobvyklý a dokumentuje výpravnosť rakúsko-uhorskej monarchie. Neskôr ho architekt Andreas Roth prestaval a z jednej strany pristavil divadelnú sálu a z druhej sálu, ktorá nebola bližšie špecifikovaná.

Podnet na postavenie divadla a reduty dal v roku 1897 mešťanosta Július Nosz. Tento návrh prerokovalo zastupiteľstvo a následne vypísalo súťaž, kde sa prihlásilo 9 návrhov. Mestské zastupiteľstvo na základe odporúčania uhorských inžinierov a staviteľov vybralo návrh budapeštianskeho architekta Kolomana Gerstera.


Reduta je trojpodlažná budova, so štyrmi nárožnými vežami so stanovou strechou, ktoré sú ukončené ozdobnými helmicami a lucernou. Helmice ukončuje cibuľová strieška a na rohoch sa nachádzajú plastické vázy. Strechu ukončuje labuť sediaca na lýre, ktorá označuje časť budovy, kde je divadlo. Vstupný portál je zo severnej strany a je ukončený balkónom. Steny zo severu a juhu sú zdobené rizalitom. Pred vstupom do reduty je portikus na dvoch stĺpoch a jeho vrch je upravený ako terasa. Celá budova je bohato zdobená.


Divadlo je riešené osobitne. Bolo vybudované v rokoch 1899 – 1902. Vystupuje do exteriéru v polkruhovej forme a tvorí ho polkruhové schodište. Dnu sa vchádza siedmimi dverami. Interiér tvorí prízemie a dva rady balkónov. Dominantný je tam nádherný luster a nástenná maľba spišskonovoveského maliara Jozefa Hanulu a znázorňuje Vysoké Tatry a ich okolie. Súčasťou divadelných priestorov je aj štúdiový priestor v suteréne prerobený z prevádzkových miestností.


Pár zaujímavostí na záver


Spišské divadlo ako jediné na Slovensku pôsobí ako zájazdové divadlo, orientuje sa hlavne na deti a mládež. Divadelný súbor odohrá 150 - 170 predstavení na Slovensku. Chodí hrať aj na zahraničné festivaly. Má niekoľko hier aj v spišskom nárečí. Pôsobí tu profesionálna scéna Spišského divadla a 75 ročný ochotnícky súbor Hviezdoslav.

Koncertná sieň sa nachádza v strede budovy. Má nádhernú výzdobu, ktorú tvorí erb mesta Spišská Nová Ves a labuť, ktorá tu znázorňuje symbol spevu a poézie. V antických bájach sa hovorí o tom, že labuť miluje hudbu a pri svojej smrti nádherne spieva.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png