lista s ornamentom.png

SPIŠ - ŠTÔLŇA JOZEF GELNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Štôlňa Jozef Gelnica
Štôlňa Jozef Gelnica

Štôlňa Jozef Gelnica
Štôlňa Jozef Gelnica

1/1
icon_STARS 5.0.png

ŠTÔLŇA JOZEF GELNICA – návštevníci v nej môžu spoznať množstvo bansko-historických a geologických unikátov na jednom mieste. Štôlňa sa nachádza v blízkosti tzv. Thurzovho jazera a ponúka návštevníkom nádherné prechádzky v okolí.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.07.03

ŠTÔLŇA JOZEF GELNICA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.07.03
SPIŠ - ŠTÔLŇA JOZEF GELNICA
Štôlňa Jozef Gelnica
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:29:52

OTVÁRACIE DOBY

Na objednávku

POPLATOK ZA VSTUP

3,00 €

Jednotné

SPRIEVODCA


Nachádzajú sa tu rôzne banské pôvodné chodby , ktoré rekonštruoval geologický prieskum až po chodby budované pomocou TH výstuží. Takto sa vytvoril priestor na umiestnenie rôznej banskej techniky, ktorá sa premiestňuje z iných opustených banských objektov v okolí Gelnice.

Štôlňa Jozef je súčasťou Baníckeho múzea v Gelnici ako jeho podzemná múzejná expozícia, takto sa viac zviditeľní v Zväze múzeí na Slovensku. Je veľkým prínosom pre turistiku v tomto regióne nielen dnes, ale aj v budúcnosti. Vchod do tejto štôlne opravili dobrovoľníci, presne podľa toho ako sa to robilo v minulosti.


Táto dedičná štôlňa sa nachádza v nadmorskej výške 446,47 m. Jej vznik nie je presne daný, ale ako veľké banské dielo ju uvádza správa smolníckeho banského inšpektorátu z roku 1765 a zobrazenie na mape je až z roku 1839. Táto štôlňa slúžila aj na odvodnenie vyššie položených horizontov.

Sprístupňovala časť Gelnickej žily a bola dlhá 1,5 km. V polovici 19. storočia došlo k poklesu ťažby medi a táto štôlňa bola následne zatvorená.

V 70. rokoch 20. storočia ju opäť otvorili, kvôli prepojeniu štôlne s chodbami na žile Krížová cez vetrací komín. Po ukončení prác sa ústie štôlne zavalilo. V roku 2016 bola štôlňa sprístupnená verejnosti.


Pár tipov na záver


Pokiaľ navštívite štôlňu Jozef, určite si nenechajte ujsť spoznávanie krásy tohto regiónu po Kyslíkovej turistickej trati, Vyhliadkovej alebo Jakubskej. Tieto trasy otvárajú návštevníkovi cestu do celej Hnileckej doliny a zvedavosť ho určite zavedie aj do iných baníckych obcí napr. Švedlár, Mníšek nad Hnilcom, Smolník a prehliadku ukončí v Banskom skanzeme v Hnilčíku.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png