lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

pieniny - tri koruny

icon_STARS 5.0.png
.tri koruny
.tri koruny

press to zoom
.tri koruny
.tri koruny

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

982 mnm

-

+421 52 43 217 13

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.19.00.55
pieniny - tri koruny
.tri koruny

.tri koruny  - Pieniny sú svojou rozlohou najmenší národný park nachádzajúci sa v Severovýchodnej Európe. tri koruny sú vrcholom rovnomenného masívu, ktorý sa nachádza na poľskej strane národného parku Pieniny. Priaznivá poloha národného parku umožňuje návštevníkom kombinovať výlety medzi Slovenskou republikou a susedným Poľskom. Len drevený mostík spája breh Dunajca a hranice našich susedov - obec Sromowce Niźne. Odtiaľ začína trasa k výstupu na Tri Koruny a Sokolicu.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


tri koruny


východiskovým bodom na turistiku je spoplatnené parkovisko na slovenskej strane Pienin v obci Červený Kláštor pri rieke Dunajec. Z Červeného Kláštora sa po vybudovanej lávke, ktorá sa nachádza oproti parkovisku, dostanete priamo do Sromowiec Nižných. Pomenovanie dostali podľa koruny, ktorú vrch pripomína. Paradoxne je tých korún až 5, a to je Okraglica (982 m n.m.), ďalšie štyri koruny sú Pańska Skala, Plaska skala, Ganek a Nad Ogródky. Trasa smeruje od lávky najskôr po žltej značke a potom po modrej značke až na Tri Koruny, 2 hodinovým výstupom do strmého svahu. Na vrchole Okaglice sa nachádza jedinečná terasa.


späť sa môžete vrátiť tou istou trasou alebo zvoliť zelenú turistickú trasu, ktorá vás dovedie k rázcestiu Podlaźce a odtiaľ pokračovať po žltej až k lávke pri parkovisku.

Ak chcete dlhšiu túru môžete pokračovať na okolité kopce, ktoré ponúkajú tiež očarujúce výhľady.

Trás na na Tri Koruny je viacero:

  • Ak sa vyberiete od prístaviska pltí na Dunajci putujte po modrej značke. Táto trasa trvá približne dve a pol hodiny.

  • Z obce Lesnica trvá túra o niečo viac a to tri a pol hodiny. Pôjdete najskôr po modrej, potom po žltej a zas po modrej turistickej trase.

sokolica


sokolica sa taktiež pýši jedným z najkrajších výhľadov. Vyberá sa tu vstupné, avšak ak si v ten istý deň zakúpite vstupné na Tri koruny, budete mat Sokolicu zdarma. Nachádza sa tu aj najfotografovanejšia atrakcia v celých Pieninách, a to borovica. O fotku si priam žiada aj pohľad nadol priamo do Dunajca, pretože Sokolica spadá do údolia 307 m stenou.


chvalabohu!


Po hodinovej prechádzke prídete do sedla Chvalabohu Przelecz Chwala Bogu). Poľská strana národného parku je krásne udržiavaná. Nájdete tu oddychovú zónu plnú lavičiek a starostlivo upraveného okolia. Komu vystačia sily, môže pokračovať na vyhliadkovú plošinu. Platí sa tu symbolické vstupné. Kvôli majestátnemu výhľadu si tu v sezóne vystojí rad nejeden turista. Ten pohľad, však nikde inde nenájdete a určite sa to oplatí vidieť. Predstavte si, že pán, ktorý vstupné vyberá, túru poctivo absolvuje každý deň.


legenda o lietajúcom mníchovi cypriánovi


tri koruny sú neodmysliteľne späté aj s legendou o lietajúcom mníchovi Cypriánovi. Príbeh hovorí o mníchovi, ktorý žil v kláštore a bol fascinovaný vesmírom. Venoval sa bylinkám, rôznym tinktúram a jeho receptúry boli veľmi vyhľadávané. Podarilo sa mu skompletizovať unikátny herbár. Inšpiráciu hľadal v prírode, ktorá je v Pieninách dodnes magnetom pre davy turistov. Legenda však hovorí, že sa pokúsil zostrojiť lietajúci stroj, aby mohol lietať. Poháňať ho mala vraj túžba vidieť jeho vyvolenú.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. apríla 2022, 23:11:25

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór