top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

982 mnm

-

+421 52 43 217 13

.tri koruny  - Pieniny sú svojou rozlohou najmenší národný park nachádzajúci sa v Severovýchodnej Európe. tri koruny sú vrcholom rovnomenného masívu, ktorý sa nachádza na poľskej strane národného parku Pieniny. Priaznivá poloha národného parku umožňuje návštevníkom kombinovať výlety medzi Slovenskou republikou a susedným Poľskom. Len drevený mostík spája breh Dunajca a hranice našich susedov - obec Sromowce Niźne. Odtiaľ začína trasa k výstupu na Tri Koruny a Sokolicu.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

tri koruny

icon_hist_ZRÚCANINA.png
tri koruny
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


tri koruny


východiskovým bodom na turistiku je spoplatnené parkovisko na slovenskej strane Pienin v obci Červený Kláštor pri rieke Dunajec. Z Červeného Kláštora sa po vybudovanej lávke, ktorá sa nachádza oproti parkovisku, dostanete priamo do Sromowiec Nižných. Pomenovanie dostali podľa koruny, ktorú vrch pripomína. Paradoxne je tých korún až 5, a to je Okraglica (982 m n.m.), ďalšie štyri koruny sú Pańska Skala, Plaska skala, Ganek a Nad Ogródky. Trasa smeruje od lávky najskôr po žltej značke a potom po modrej značke až na Tri Koruny, 2 hodinovým výstupom do strmého svahu. Na vrchole Okaglice sa nachádza jedinečná terasa.


späť sa môžete vrátiť tou istou trasou alebo zvoliť zelenú turistickú trasu, ktorá vás dovedie k rázcestiu Podlaźce a odtiaľ pokračovať po žltej až k lávke pri parkovisku.

Ak chcete dlhšiu túru môžete pokračovať na okolité kopce, ktoré ponúkajú tiež očarujúce výhľady.

Trás na na Tri Koruny je viacero:

  • Ak sa vyberiete od prístaviska pltí na Dunajci putujte po modrej značke. Táto trasa trvá približne dve a pol hodiny.

  • Z obce Lesnica trvá túra o niečo viac a to tri a pol hodiny. Pôjdete najskôr po modrej, potom po žltej a zas po modrej turistickej trase.

sokolica


sokolica sa taktiež pýši jedným z najkrajších výhľadov. Vyberá sa tu vstupné, avšak ak si v ten istý deň zakúpite vstupné na Tri koruny, budete mat Sokolicu zdarma. Nachádza sa tu aj najfotografovanejšia atrakcia v celých Pieninách, a to borovica. O fotku si priam žiada aj pohľad nadol priamo do Dunajca, pretože Sokolica spadá do údolia 307 m stenou.


chvalabohu!


Po hodinovej prechádzke prídete do sedla Chvalabohu Przelecz Chwala Bogu). Poľská strana národného parku je krásne udržiavaná. Nájdete tu oddychovú zónu plnú lavičiek a starostlivo upraveného okolia. Komu vystačia sily, môže pokračovať na vyhliadkovú plošinu. Platí sa tu symbolické vstupné. Kvôli majestátnemu výhľadu si tu v sezóne vystojí rad nejeden turista. Ten pohľad, však nikde inde nenájdete a určite sa to oplatí vidieť. Predstavte si, že pán, ktorý vstupné vyberá, túru poctivo absolvuje každý deň.


legenda o lietajúcom mníchovi cypriánovi


tri koruny sú neodmysliteľne späté aj s legendou o lietajúcom mníchovi Cypriánovi. Príbeh hovorí o mníchovi, ktorý žil v kláštore a bol fascinovaný vesmírom. Venoval sa bylinkám, rôznym tinktúram a jeho receptúry boli veľmi vyhľadávané. Podarilo sa mu skompletizovať unikátny herbár. Inšpiráciu hľadal v prírode, ktorá je v Pieninách dodnes magnetom pre davy turistov. Legenda však hovorí, že sa pokúsil zostrojiť lietajúci stroj, aby mohol lietať. Poháňať ho mala vraj túžba vidieť jeho vyvolenú.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:42:58

bottom of page