top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

891 mnm

ždiar

+421 948 476 557

.ždiar - leží v chránenom území Tanapu a v dvoch prírodných rezerváciách v Goliasovej a Belianskych Tatrách. Hovorí sa o nej, že patrí medzi klenoty Slovenska. Prvá písomná zmienka o Ždiari je z roku 1590 a založil ju kastelán zemepánov Horváthovcov František Lužinský a bola založená na valašskom práve. Traduje sa, že prví osadníci sa usadili v Bachledovej doline.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

ždiar

icon_hist_ZRÚCANINA.png
ždiar
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


obec ždiar je krásna rázovitá obec, ktorá je známa svojimi tradíciami, kultúrou, folklórom a hlavne ľudovou architektúrou a goralským osídlením. Láka návštevníkov na zimné športy, pre ktoré sú tam perfektné lyžiarske strediská ako SK Monkova dolina, Skicentrum Strachan, SKI centrum Strednica, SKI Bachledova, Bachledova Deny a iné.


turistika


vyznávači pešej turistiky si tiež prídu na svoje. Obec ponúka niekoľko turistických chodníkov s krásnou prírodou a úchvatnými výhľadmi. Prvý chodník sa volá Okolím Ždiaru a začína pri Ždiarskom dome, v ktorom sa nachádza ukážka drevenej ľudovej architektúry. Počas prechádzky okrem iných krás uvidíte vrch Havran a Ždiarsku vidlu a pôjdete aj popri pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry, ktorú tvorí veľmi cenné zoskupenie domov. Prechádzka je nenáročná a trvá dve hodiny.


druhý chodník je zo Ždiaru do Tatranskej Lomnice. Je to vysokohorská náročná túra na celý deň so strmým výstupom Monkovou dolinou do Sedla pod Svišťovkou. Túra trvá približne 9 hodín. Počas nej zažijete neskutočný pohľad a to odraz Jastrabej veže na hladine Zeleného plesa. Koncom mája máte možnosť vidieť z Veľkej Svišťovky mohutné valiace sa vodopády, ktoré podporuje topiaci sneh.


tretí chodník vedie zo Ždiaru do Osturne a trvá približne sedem hodín. Túra je celodenná a stredne náročná a dá sa absolvovať aj v opačnom smere.


štvrtý je zo Ždiaru do Veľkej Frankovej, ktorú absolvujete za necelých sedem hodín a je menej náročná a na celý deň. Vo Veľkej Frankovej na vás čaká kostol sv. Mikuláša biskupa s drevenou zvonicou a v Malej si nezabudnite pozrieť kaplnku a zvonicu.


ďalší chodník je Jezersko zo Ždiaru a je to na celý deň a má mierne prevýšenie. Zaujímavá je aj túra Hrebeňom Spišskej Magury, má mierne prevýšenie a je približne šesťhodinová.


v obci sa nachádza Múzeum Ždiarsky dom, kde vám dovolia sa obliecť do kroja a máte možnosť vidieť ukážku zo Ždiarskej svadby a Izbu ľudových tradícií.


zaujímavosť


ako rodinný výlet je zaujímavý Chodník korunami stromov, na ktorom sa nachádza 32 metrov vysoká vyhliadková veža a 67 metrov dlhý suchý tobogan, na tieto stavby bolo použité 1 000 m3 dreva alebo Strachankovo Family Park, kde je aj malá farma, kde deti môžu zažiť pobyt na gazdovskom dvore.


legenda


dedinka vraj vznikla nasledovne. Kedysi dávno ľudia z okolia pálili pod Belianskymi Tatrami uhlie a jeden z uhliarov si tam hore postavil chalúpku s jedným okienkom, ktoré bolo otočené tak, aby mu do domčeka svietila v noci hviezda Zornička. Ostatným ľuďom sa to veľmi páčilo a tak si tam začali stavať svoje chalúpky a tak vznikla obec „Zor“- Ždiar.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:48

bottom of page