top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

450 mnm

spišská nová ves

+421 908 500 318

.zoo spišská nová ves – je najmladšou a najmenšou zoologickou záhradou na Slovensku a zároveň je považovaná za jednu z najkrajších. Nachádza sa na strednom Spiši v blízkosti Národného parku Slovenský raj a zaberá približne 8 hektárov v areáli Madaras parku. Nachádza sa tu 530 kusov zo 130 druhov zvierat. Žijú tu aj zvieratá, ktoré sú zapísané v tzv. Červenej knihe ohrozených zvierat.

.otváracie doby

apríl - máj

jún

júl - august

september

október 

10:00 - 18:00

09:00 - 18:00

10:00 - 18:00

10:00 - 18:00

10: 00 - 17:00

.poplatok za vstup

4,00 €

3,00 €

2,00 €

3,00 €

zadarmo

dospelí

študenti

deti do 15r

seniori, zťp

deti do 3r


zoo spišská nová ves

icon_hist_ZRÚCANINA.png
zoo spišská nová ves
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


patrí medzi najviac navštevované lokality. Návštevnosť tu stúpa, kvôli množstvu kultúrnych pamiatok, ktoré sa tu nachádzajú a tiež malebnej prírode. V jej blízkosti sa nachádza aj najväčší hrad v strednej Európe a najvyšší gotický oltár na svete v chráme v Levoči. Každý rok navštívi zoo okolo 110 tisíc návštevníkov a mesto ju ročne dotuje sumou 140 tisíc eur.


zoologická záhrada bola založená v roku 1989 Karolom Dzurikom st. a to v mestskom parku, ktorý zrekonštruovali a postupne sa tam udomácňovali rôzne druhy zvierat. Neskôr v tom istom roku získala od Ministerstva kultúry SR oprávnenie pre chov chránených druhov živočíchov. O rok neskôr sa stala príspevkovou organizáciou mesta.


medzi atraktívne zvieratá patrí tiger ussurijský, ktorý je aj na listine ohrozených druhov. Nechýba ťava dvojhrbá, jaguár americký, orangutan bornejský, lama alpaka, kapybara močiarna, puma americká a iné. Samozrejme uvidíte aj medveďa hnedého, labute, bažanty rôzneho druhu a iné. Podarilo sa tu odchovať aj mláďatá makaka rheusu, kengury červenokrkej, dikobraza bielochvostého a podobne.


zoologická záhrada sa podieľa na záchrane rôznych druhov zvierat aj osvetou a vzdelávaním. Nenásilne sa snaží deťom a mladým ľuďom priblížiť ochranu životného prostredia a zakladá sa na vlastnom záujme návštevníkov. V tomto areáli sa nachádza aj vyše 30 druhov drevín. Ukazuje prostredníctvom využívania prírodných zdrojov ako sa dá udržať pôvodný vzhľad krajiny. Areálom zoologickej záhrady preteká aj potôčik, ktorý vytvára miesto, kde si môžu návštevníci spríjemniť chvíle oddychu, načerpať síl a hlavne odbúrať stres.


pár zaujímavostí na záver


pre najmenších návštevníkov sú tu pripravené dve detské ihriská a počas letnej sezóny sa tu môžu tešiť z rôznych atrakcií ako sú trampolíny, jazda na koni, detský autodrom alebo si zaskákať na nafukovacej žirafe. Nachádza sa tu množstvo stánkov s občerstvením, so suvenírmi, Zoo shop a cukráreň.


zoologická záhrada má pavilón Aquaterra, v ktorom sú rôzne druhy morských a sladkovodných rýb, jašterov, hadov, korytnačiek, bezstavovcov, surikaty a drápkaté opice.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:08

bottom of page