top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1840 mnm

-

+421 917 655 446

.chata pod soliskom – Tatry vo svojich horách ukrývajú mnoho vysokohorských chát. Chata pod Soliskom je najmladšou z nich a dostupná je takmer každému, nakoľko sa k nej dá dostať sedačkovou lanovkou zo športového areálu na Štrbskom plese. Z jej terasy sa môžete kochať výhľadom na Štrbské pleso a okolité majestátne štíty Tatier.

.otváracie doby

celoročne


voľne prístupné

.poplatok za vstup

dvojlôžková izba

nocľaháreň 

80,00 €

20,00 €

chata pod soliskom

icon_hist_ZRÚCANINA.png
chata pod soliskom
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaprístup


najjednoduchší prístup k Chate pod Soliskom je zo Štrbského Plesa lanovkou, ktorá vás za sedem minút vyvezie do výšky 1840 m n. m.. Na Štrbské Pleso je jednoduchý prístup vlakom, autobusom alebo zubačkou. Ak sa chystáte na výlet autom určite budete mať kde zaparkovať na viacerých bezplatných alebo platených parkoviskách.


ak sa rozhodnete pre turistiku, zo Štrbského Plesa na chatu vedie turistický chodník po modrej značke. Dostanete sa tam aj inými trasami, tie sú však náročnejšie. Zvoliť môžete napríklad výstup od Troch studničiek po červenej, žltej a potom po modrej turistickej značke. Alebo ešte náročnejší prechod je Mlynickou dolinou cez Bystré sedlo do Furkotskej doliny, odtiaľ je chata už len kúsok.


okolie


z chaty vedú turistické chodníky na Štrbské pleso a do Furkotskej doliny po modrej značke. Tiež sa odtiaľ dostanete niekoľkými serpentínami po kamenistom svahu na vrchol predného Soliska. Tam sa vám naskytne nádherný výhľad do Furkotskej a Mlynickej doliny a na Štrbské pleso.

Ak ste oprávnený horolezec či vysokohorský turista môžete vystúpiť na Soliskový hrebeň, Kozí chrbát, Sedielkovú kopu, Furkotský štít či Hrubý vrch (Triumental).


zjazdoví lyžiari nepohrdnú zjazdovkou Solisko a freerideri si prídu na svoje vo východných žľaboch Predného Soliska. Pre skialpinistov je vyhradená trasa podľa návštevného poriadku TANAP-u cez Mlynickú dolinu okolo vodopádu Skok do Soliskového sedla – medzi Predným a Štrbským Soliskom a napája sa na zjazdovku Solisko.


história


výborná poloha pod vrcholom Predného Soliska nad vyhľadávaným Štrbským plesom sa stala podnetom na výstavbu chaty.


príbeh Chaty pod Soliskom začína v roku 1944, kedy ju postavili ako útočisko pre lyžiarov pri najdlhšom lyžiarskom vleku v Československu. Úplne dokončená však bola až v roku 1946. Chata sa postupom času začala využívať čoraz menej a pomaly chátrala. Nový život jej vdýchli tatranskí horolezci na začiatku 70. rokov. Bola zrušená nefunkčná ubytovňa a rozšírila sa jedáleň. Významnou prestavbou prešla v rokoch 2002-2003, bola tu vybudovaná moderná prevádzka s novým vnútorným členením a obnovila sa aj ubytovacia časť. Okrem toho sa vymenila aj sedačková lanovka Solisko Expres, smerujúca zo Štrbského plesa.


súčasnosť


v súčasnosti sa chata teší vysokému počtu návštevníkov, pre ktorých je prispôsobená slnečná a rozľahlá terasa s nádherným výhľadom na Kriváň, Podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry. Občerstviť sa môžete v reštaurácii, ktorá je zariadená v horskom štýle s lyžiarskou tematikou. Chata disponuje 11 lôžkami, ktoré sú umiestnené v dvoch prepojených izbách. Izby sú zariadené síce jednoducho, ale dýcha to tu čistotou a novotou. Ak sa tu ubytujete, môžete využívať zľavy v reštaurácii. Chata je dostupná celoročne.


chata pod Soliskom zároveň slúži aj ako ohlasovňa úrazov a záchranná stanica horskej záchrannej služby.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:12:46

bottom of page