lista s ornamentom.png

TATRY - HAVRAN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

REGIÓN: ► TATRY 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

2151 mnm

-

+421 52 442 34 40

icon_STARS 5.0.png

HAVRAN - vrch Havran s výškou 2151 m je najvyšší vrch Belianskych Tatier. Pretože sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry nie je pre turistov sprístupnený. Pohorie Belianske Tatry má hrebeň dlhý 14 km a je považované za najkrajšiu a prírodne najbohatšiu časť Tatier. Je súčasťou Tatranského národného parku. Traduje sa, že do Belianskych Tatier chodil zbierať bylinky mních Cyprián z Červeného Kláštora. Havran je najvyšším vrcholom malebných Belianskych Tatier aj keď susednú Ždiarsku Vidlu prevyšuje iba o 10 m.

Havran
Havran

Havran
Havran

1/1
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.17.00.34
TATRY - HAVRAN
Havran
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 9:06:00

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

neprístupné

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti

neprístupný

1/28

SPRIEVODCA


Čo všetko môžete v Belianskych Tatrách vidieť ?


Vrch Havran leží v severozápadnej časti hlavného hrebeňa pohoria, severozápadne od Ždiarskej vidly vysokej 2 141 m oddelenej od Havrana Tristárskym sedlom. Na severozápad leží vrch Nový 1 999 m, oddelený Havraním sedlom.

Pohorie Belianske Tatry je významnou krasovou oblasťou, nachádza sa tu takmer 60 jaskýň a priepastí. Z krasových útvarov je známa predovšetkým Tristárska priepasť. V masíve Havrana sú ďalšie podzemné priestory Havrania priepasť, hlboká približne 45 metrov a Havrania diera s ľadovou výzdobou, dlhá 120 metrov.

Z množstva jaskýň je turisticky sprístupnená iba Belianska jaskyňa nad osadou Tatranská Kotlina. Z osady je vhodný prístup aj k jedinej horskej chate v Belianskych Tatrách, chate Plesnivec  ktorá stojí vo výške 1290 m pod Bujačím vrchom. Belianska jaskyňa je jediná jaskyňa v Tatrách, ktorá je prístupná verejnosti.

Prístup na veľkú časť územia Belianskych Tatier je od roku 1978 uzavretý. Turisticky sprístupnené sú iba okrajové doliny Zadné Meďodoly, Predné Meďodoly, Dolina Siedmich prameňov a sprístupnený je náučný chodník Monkovou dolinou, ktorý spája rázovitú obec Ždiar so Širokým sedlom a Kopským sedlom.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png