lista s ornamentom.png

TATRY - HINCOVE PLESÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_PRÍR_VRCHY.png
icon_STARS 5.0.png

HINCOVE PLESÁ – plesá sú neodmysliteľnou súčasťou Tatier, je ich tu mnoho a pre turistov sa pochopiteľne stali lákadlom. Veľké Hincove pleso je najväčšie a najhlbšie karové jazero na našom území a nachádza v závere spomínanej doliny. Kúsok nižšie leží jeho menší a menej známi súrodenec – Malé Hincove pleso. V okolí Veľkého Hincovho plesa môžeme spozorovať aj skupinu drobných plies nazývaných Hincove oká.

REGIÓN: ► TATRY 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1950 mnm

VYSOKÉ TATRY

+421 911 333 466

map texture

GoogleEarth

icon_HOME.png

SK.15.02.14

HINCOVO PLESO

1/8

XPLÓR eSHOP

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne prístupné

SPRIEVODCA

Názov „Hincove“ vplýva pravdepodobne z mena Hinco – t.j. Ignác. Ten mal podľa povesti pásť v okolí plies ovce. Podľa iných zdrojov v týchto miestach hľadali poklad baníci – haviari (hincovia). A spomína sa aj trpaslík Hinco, ktorý mal baníkom pomáhať pri dolovaní zlata.


Veľké Hincové pleso obklopuje Kôprovský štít, Čubrina, Veľký Mengusovský štít a Hincova veža. Naše najväčšie prírodné jazero zaberá plochu 20,08 ha a dosahuje hĺbku až 53 m. Maximálna dĺžka je 740 m a šírka 370 m, jeho rozmery sa však menia. Jazero sa zanáša sutinou a pomaly sa zmenšuje. Leží v nadmorskej výške 1 946 m n. m. a jeho hladinu pokrýva ľad až 270 dní v roku. Voda má modré sfarbenie a je nádherne priezračná. Dôvodom priezračnosti je nízka teplota, ktorá zapríčiňuje, že tu žije málo živočíchov, ktorý by vodu skalili. V letných mesiacoch môžete vidieť až do hĺbky 12,5 m. Raritou je, že tu žije Pstruh potočný. Je to najvyššie položené miesto výskytu na Slovensku a pravdepodobne aj v Európe.


Trasa


Od Štrbského plesa až k Hincovmu plesu vedie náučný chodník - trasa vedie cez Popradské pleso po červenej turistickej značke. Pri Popradskom plese môžete navštíviť symbolický cintorín venovaný obetiam Vysokých Tatier. Prídete k rozcestníku pod Žabím potokom a ďalej cez kosodrevinu pokračujete po modrej značke až k Veľkému Hincovmu plesu Terén je náročnejší s dĺžkou 8,5 km a prevýšením 450 m. Späť sa vraciate po tej istej trase.


Druhá varianta je z Troch studničiek táto trasa je podstatne dlhšia a náročnejšia. Vedie cez Kôprovú a Hlinskú dolinu cez Vyšné Kôprovské sedlo a Kôprovský štít. Túto trasu odporúčame len zdatným turistom. Výstup na Kôprovský štít je obtiažny no nie nemožný, len si dobre naplánujte cestu.

Južne od Veľkého Hincovho plesa sa nachádzajú Hincove oká, cez niektoré z nich preteká Hincov potok. Najsevernejšie z týchto plies, v čase keď je v ňom viac vody, splýva s Veľkým Hincovým plesom. Vtedy často vytvorí na jeho južnom okraji malú zátoku, z ktorej vyteká potok.


Malé Hincove pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 921 m n. m. Jeho rozloha je 22 260 m2, najširšia časť meria 130 m a najdlhšia 265 m. Dosahuje hĺbku 6,4 m. Okolo neho vedie značený turistický chodník, ktorý spája Mengusovskú a Kôprovskú dolinu. Východiskovým bodom k Malému Hincovmu plesu je rovnako ako k Veľkému - Štrbské pleso.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR