top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1950 mnm

-

+421 911 333 466

.hincove plesá – plesá sú neodmysliteľnou súčasťou Tatier, je ich tu mnoho a pre turistov sa pochopiteľne stali lákadlom. Veľké Hincove pleso je najväčšie a najhlbšie karové jazero na našom území a nachádza v závere spomínanej doliny. Kúsok nižšie leží jeho menší a menej známi súrodenec – Malé Hincove pleso. V okolí Veľkého Hincovho plesa môžeme spozorovať aj skupinu drobných plies nazývaných Hincove oká.

.otváracie doby

celoročne


voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

hincove plesá

icon_hist_ZRÚCANINA.png
hincove plesá
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


názov „Hincove“ vplýva pravdepodobne z mena Hinco – t.j. Ignác. Ten mal podľa povesti pásť v okolí plies ovce. Podľa iných zdrojov v týchto miestach hľadali poklad baníci – haviari (hincovia). A spomína sa aj trpaslík Hinco, ktorý mal baníkom pomáhať pri dolovaní zlata.


veľké hincove pleso obklopuje Kôprovský štít, Čubrina, Veľký Mengusovský štít a Hincova veža. Naše najväčšie prírodné jazero zaberá plochu 20,08 ha a dosahuje hĺbku až 53 m. Maximálna dĺžka je 740 m a šírka 370 m, jeho rozmery sa však menia. Jazero sa zanáša sutinou a pomaly sa zmenšuje. Leží v nadmorskej výške 1 946 m n. m. a jeho hladinu pokrýva ľad až 270 dní v roku. Voda má modré sfarbenie a je nádherne priezračná. Dôvodom priezračnosti je nízka teplota, ktorá zapríčiňuje, že tu žije málo živočíchov, ktorý by vodu skalili. V letných mesiacoch môžete vidieť až do hĺbky 12,5 m. Raritou je, že tu žije Pstruh potočný. Je to najvyššie položené miesto výskytu na Slovensku a pravdepodobne aj v Európe.


trasa


od Štrbského plesa až k Hincovmu plesu vedie náučný chodník - trasa vedie cez Popradské pleso po červenej turistickej značke. Pri Popradskom plese môžete navštíviť symbolický cintorín venovaný obetiam Vysokých Tatier. Prídete k rozcestníku pod Žabím potokom a ďalej cez kosodrevinu pokračujete po modrej značke až k Veľkému Hincovmu plesu Terén je náročnejší s dĺžkou 8,5 km a prevýšením 450 m. Späť sa vraciate po tej istej trase.


druhá varianta je z Troch studničiek táto trasa je podstatne dlhšia a náročnejšia. Vedie cez Kôprovú a Hlinskú dolinu cez Vyšné Kôprovské sedlo a Kôprovský štít. Túto trasu odporúčame len zdatným turistom. Výstup na Kôprovský štít je obtiažny no nie nemožný, len si dobre naplánujte cestu.

Južne od Veľkého Hincovho plesa sa nachádzajú Hincove oká, cez niektoré z nich preteká Hincov potok. Najsevernejšie z týchto plies, v čase keď je v ňom viac vody, splýva s Veľkým Hincovým plesom. Vtedy často vytvorí na jeho južnom okraji malú zátoku, z ktorej vyteká potok.


malé Hincove pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 921 m n. m. Jeho rozloha je 22 260 m2, najširšia časť meria 130 m a najdlhšia 265 m. Dosahuje hĺbku 6,4 m. Okolo neho vedie značený turistický chodník, ktorý spája Mengusovskú a Kôprovskú dolinu. Východiskovým bodom k Malému Hincovmu plesu je rovnako ako k Veľkému - Štrbské pleso.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:11:47

bottom of page