lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

tatry - kriváň

.kriváň
.kriváň

press to zoom
.kriváň
.kriváň

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

2495 mnm

-

+421 911 333 466

icon_STARS 5.0.png

.kriváň – západná časť Vysokých Tatier sa pýši nádherným vrchom, ktorý si aj samotný Štúrovci zvolili za národný symbol. Jeho silueta s výrazne zakriveným vrcholom už od pradávna priťahovala nielen milovníkov hôr, ale aj básnikov či maliarov. Je vyobrazený na zadnej strane slovenských euromincí s nominálnou hodnotou 1, 2, 5 centov. Výstup na tento vrch si pri návšteve Vysokých Tatier určite nenechajte ujsť a kochajte sa krásami okolitej prírody z výšky 2500 m n.m.

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
SK.01.01.02
bratislava - bratislavský hrad
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
.kovová zberateľská minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
SK.06.05.04
.xx
rajecká dolina - čičmany
7,40 €

.otváracie doby

16. jún - 31. október

1.november - 15. jún

voľne prístupné

uzavreté

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


nie je síce najvyšším vrchom Slovenska, ale jednoznačne patrí k najznámejším. Názov Kriváň je odvodený od slova „krivý“, jeho hrebeň je zakrivený. K pomenovaniu hory sa viaže aj veľmi pekná povesť. Podľa nej, keď už bol stvorený svet, bol zoslaný z neba anjel, ktorý mal preskúmať či nie je potrebné niečo ešte ponaprávať. Dlhý let ho však veľmi vyčerpal a rozhodol sa oddýchnuť si na najkrajšom mieste tatranskej prírody, niekde hore nad Liptovom. Kochal sa všetkou tou nádherou, ktorá ho obklopovala až ho zastihla noc. Musel sa vrátiť naspäť do neba, vzlietol a keď švihol krídlom po tmavom končiari, skrivil mu vrchol. Od tých čias je Kriváň Kriváňom a v poézii mu prischol epiteton orans krivonohý kráľ.


výstup na kriváň


výstup na vrchol tejto majestátnej hory vám zaberie celý deň. Cestou sa síce nenachádzajú žiadne rebríky, úchyty a nebudete potrebovať žiadnu špeciálnu výbavu, no mali by ste mať istú dávku kondície a odvahy a samozrejme kvalitnú obuv. Posledný kilometer je tvorený čisto skalnatým terénom a k lezeniu budete musieť zapojiť aj ruky.


vyraziť môžete z dvoch bodov, buď z Troch Studničiek, alebo zo Štrbského plesa. Druhá možnosť je síce dlhšia ale je tu miernejšie prevýšenie.


trasa z troch studničiek: Tri Studničky (parkovisko, SAD) - zelenou turistickou značkou k rázcestiu pod Kriváňom - modrou na Kriváň - pod Kriváňom - Jamské pleso - červená značka vedie na chatu kpt. Rašu - Tri Studničky. Celkový čas túry 7 hodín.


trasa zo štrbského plesa: Štrbské Pleso (liečebný dom Solisko)- po červenej značke na rázcestie pod Furkotskou dolinou- Jamské pleso - potom po modrej značke k rázcestiu pod Kriváňom - modrou na Kriváň - pod Kriváňom - Jamské pleso - červenou turistickou značkou k rázcestiu pod Furkotskou dolinou - Štrbské Pleso. Celkový čas túry 7,5 hodiny.


chodníky sú perfektne značené, preto by ste sa stratiť nemali. V sedle pod Kriváňom sa dve prístupové cesty spájajú a na vrchol už vedie iba jedna cesta. Tu je už terén čisto skalnatý a po jeho zdolaní sa ocitnete na vytúženom vrchole. Hore sa nachádza slovenský dvojkríž a ak Vám bude priať počasie, môžete sa kochať impozantnými výhľadmi. Naspäť sa vrátite po tých istých trasách.


1/34
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

18. novembra 2021, 19:56:09

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór