lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

tatranské horské chaty - rainerova útulňa

icon_HOME.png

sk.17.00.48

rainerova-utulna

.rainerova útulňa
.rainerova útulňa

press to zoom
.rainerova útulňa
.rainerova útulňa

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1301 mnm

-

+421 907 910 559

icon_STARS 5.0.png

.rainerova útulňa – skrátene nazývaná aj „Rainerka“ je najmenšia a najstaršia zachovaná vysokohorská chata v Tatrách. Nachádza sa v nádhernom prostredí Starolesnianskej poľany neďaleko Hrebienka. Hovorí sa, že „kto nebol na Rainerke, ten nebol v Tatrách“. Okrem toho k nej vedie nenáročná trasa, preto pri tatranských potulkách návštevu chaty určite nevynechajte.

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
SK.01.01.02
bratislava - bratislavský hrad
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
.kovová zberateľská minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
SK.06.05.04
.xx
rajecká dolina - čičmany
7,40 €

.otváracie doby

celoročne


09:00 - 16:00

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup


chata je ľahko prístupná, dostanete sa k nej jednoducho z Hrebienka príjemnou horskou trasou pozdĺž Studeného potoka po červenej turistickej značke.

Ďalšie trasy vedú:

  • Z Téryho chaty po zelenej značke k Zamkovského chate a ďalej po červenej značke až k Rainerovej chate

  • Zo Starého Smokovca po zelenej a červenej značke

  • Z Tatranskej Lomnice po modrej značke

  • Zo Skalnatého plesa po Tatranskej Magistrále - červená značka


okolie


v blízkosti Rainerovej chaty sa nachádzajú nádherné vodopády Studeného potoka. Je aj východiskovým bodom množstva turistických trás. Z chaty sa ďalej dostanete na Zamkovského chatu, Téryho chatu alebo na Skalnaté pleso.


zaujímavosti o súčasnom chatárovi


chatár Peter Petras je dušou Rainerovej chaty a každý návštevník si ho s ňou akosi automaticky spája. Chatu opravil z vlastných financií a materiál si vynosil na vlastnom chrbte. Vyčistil ju od množstva smetí, ktoré tu zanechali návštevníci a roky sa o ňu dôkladne staral. A aj napriek tomu mu v roku 2014 hrozilo, že o chatu príde. Odmietli mu predĺžiť nájomnú zmluvu a chatu mal získať ten kto ponúkne najviac peňazí. Vtedy sa pod petíciu na zmenu zákona podpísali tisícky ľudí a pomohol mu aj minister pôdohospodárstva vtedajšej vlády Ľubomír Jahnátek. Napokon ju do desaťročného nájmu získal jeho syn, tiež Peter. Podľa zmeny zákona bolo potrebné, aby záujemca bol už predtým prevádzkovateľom vysokohorskej chaty v piatom stupni ochrany so zásobovaním bez použitia mechanizmov. Z troch záujemcov spĺňali túto podmienku iba Petrasovci.


Peter Petras je tatranským nosičom už od svojich 16-tich rokov. O láske k nosičstvu píše o svojej knihe Na chodníku chodník. Cesta s bremenom nahor je podľa neho podobná ceste životom. Okrem toho v knihe nájdete vtipné i menej vtipné príbehy nosičov a chatárov.


chatár je známy aj svojimi dielami zo snehu, ktoré lákajú množstvo návštevníkov. Okrem už spomínaného betlehemu postavil na Veľkú noc obrie kraslice, viac než 11 metrovú sochu ležiaceho gorala, sochy Maťka a Kubka či snehové korbáče, z ktorých najdlhší meral až 41 metrov.


história


v minulosti, keď stála na mieste dnešného Starého Smokovca prvá tatranská osada, návštevníkov nelákala turistika, ale relax v miestnych kúpeľoch. Zlom nastal až v 30. rokoch 19. storočia, keď začal legendárny Ján Juraj Rainer organizovať exkurzie z tatranskej osady do miestnych hôr. Navštevovali miesta vodopádov Studeného potoka, Malú studenú dolinu a dokonca vystúpili aj na Lomnický štít. Neskôr upravil chodník zo Smokovca na Hrebienok a v roku 1863 vypracoval projekt na výstavbu chaty. Tú postavil o dva roky neskôr, no po jeho smrti v roku 1876 začala chátrať. Uhorský karpatský spolok spolu s hosťami Starého Smokovca prispeli na jej obnovu, avšak obnovená chata už turistov nelákala. V roku 1884 v jej blízkosti postavili chatu Kamzík a Rainerka tak úplne zanikla. Opäť ju obnovila správa TANAPu ako pamiatkový objekt v roku 1983. Do prevádzky bola uvedená v roku 1998 súčasným chatárom Petrom Petrasom. Predtým však musel vykonať niekoľko záchranných prác vrátane odpratania množstva odpadkov, ktoré tu zanechali nezodpovední turisti.


súčasnosť


dnes slúži chata ako informačné centrum Štátnych lesov TANAPu a miesto kde sa môžete občerstviť, okrem iného i legendárnou Rainerovkou. V jej vnútri nájdete malú expozíciu tatranských nosičov a historickej vysokohorskej výbavy. Nachádzajú sa tu nosičské krosná, rôzne typy lyží a množstvo dokumentárnych fotografií.


súčasný chatár Peter Petras ju rozšíril o podkrovné priestory a miesto pre núdzové prenocovanie. Je otvorená počas letnej i zimnej sezóny a počas sviatkov a víkendov. Konajú sa tu rôzne podujatia ako stavba snehového betlehemu na Troch kráľov, nosičské súťaže alebo vychádzka na chatu počas festivalu Horalfest.


1/34
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

18. novembra 2021, 19:53:21

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór