top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1386 mnm

-

+421 917 682 260

.štrbské pleso – najtypickejšie morénové jazero je situované na rozhraní Mlynickej a Furkotskej doliny vo Vysokých Tatrách. Okrem toho je najnavštevovanejším a druhým najväčším plesom na Slovensku. Je akýmsi symbolom Vysokých Tatier a jeho krásy nadchnú každého návštevníka. Pri jazere vznikla osada Štrbské pleso, ktorá je miestnou časťou obce Štrba a je najvyššie položenou osadou na našom území.

.otváracie doby

celoročne


voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

štrbské pleso

icon_hist_ZRÚCANINA.png
štrbské pleso
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


názov Štrbského plesa je odvodený od podtatranskej obce Štrba. Jazero vytvoril ustupujúci ľadovec. Nachádza sa na ploche 19,76 ha a miestami dosahuje hĺbku 20 m. Je položené v nadmorskej výške 1346 m n. m. a nevteká doň ani z neho nevyteká nijaký povrchný potok. Prístup k plesu je veľmi jednoduchý, nájdete ho v osade Štrbské pleso, ktorá je východiskovým bodom mnohých turistických trás.


do Štrbského plesa je najlepšie prísť autom alebo vlakom. Z Popradu ide priame vlakové spojenie. Ak ste prišli autom s parkovaním by ste nemali mať problém. Priamo pri hlavnej ceste je vybudované veľké platené parkovisko.


ľahká túra zo štrbského plesa na popradské pleso


táto trasa je taká nejaká klasika ak chcete v Tatrách absolvovať ľahkú a krátku prechádzku. Trasa je vhodná pre rodiny s deťmi, ale tiež pre seniorov. Tento úsek je často úvodnou trasou na náročnejšie túry, ako napríklad na Rysy, Kôprovský štít alebo sedlo Ostrvy. Počas hlavnej sezóny je to trošku taká masovka, ale ak si privstanete a vyrazíte v skorých ranných hodinách môžete sa tomu z časti vyhnúť. Naspäť sa už turistom asi nevyhnete.


chodník vedie prevažne cez les s miernym stúpaním po červenej turistickej značke. Na trase sú pekné výhľady napríklad na Zlomiskovú dolinu, na konci ktorej, sa dá v diaľke jasne rozpoznať Východný Železný štít (vyzerá ako zrezaný trojuholník) i Železná brána.


túra zo Štrbského plesa na Popradské pleso trvá približne hodinu a pol. Keďže trasa vedie prevažne po kamennom chodníku, preto treba dávať pozor. Hlavne v sychravom počasí sa môže kĺzať.


história


horské jazera vznikali niekedy na konci glaciálu, keď ľadovce formovali tatranské doliny a pred sebou tlačili obrovské masy suťoviska. Pred 10 000 rokmi, po oteplení atmosféry, zaplavila voda centrálny morénový kotol Mlynického ľadovca a vytvorila tak Štrbské pleso.

V roku 1860 sa ho miestny pokúsili vypustiť, pretože chceli miesto „bezcennej mláky“ získať pasienok. To však netušili, že toto miesto bude raz jedno z najvýznamnejších centier turistického ruchu na Slovensku.


do roku 1901 ho vlastnila rodina Szentiványiovcov, potom ho odkúpil uhorský štát. Do konca 19. storočia sa pleso umelo zarybňovalo a v zime tu pre chladiarenské účely lámali ľad. Bol veľmi čistý a preto, bol oň veľký záujem, dovážal sa až do Budapešti, Berlína či Viedne.


prvý obraz plesa namaľoval Levočský krajinár Ján Jakub Müller okolo roku 1825.

Dlhú, viac ako 120 ročnú tradíciu tu má člnkovanie. Na konci sedemdesiatych rokov bolo jazero tak veľmi znečistené, že člnkovanie bolo pozastavené. Dnes je po takmer 30 rokoch opäť obnovené.


žila tu veľmi vzácna lososovitá ryba - severský síh maréna. Pôvodne pochádza z jazera Miedwie a jej genetický čistá forma sa pravdepodobne nikde inde nevyskytuje. Svojho času jej hrozil zánik, čo sa riešilo elimináciou rýb, ktoré ju ohrozovali.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:11:47

bottom of page