lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

tatry - zelené pleso

icon_HOME.png

sk.17.00.11

zelene-pleso

.zelené pleso
.zelené pleso

press to zoom
.zelené pleso
.zelené pleso

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1551 mnm

-

+421 901 767 420

icon_STARS 5.0.png

.zelené pleso – tiež nazývané Zelené Kežmarské pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier. Patrí medzi najkrajšie a turistami najvyhľadávanejšie plesá v národnom parku. Obklopuje ho masív Malého Kežmarského štítu, Veľkej Svišťovky, Predných a Zadných Jatiek a Bujačieho vrchu.

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
SK.01.01.02
bratislava - bratislavský hrad
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
.kovová zberateľská minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
SK.06.05.04
.xx
rajecká dolina - čičmany
7,40 €

.otváracie doby

celoročne


voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


morénové pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 545 m n. m. v doline Zeleného plesa a má rozlohu 1, 78 ha. Jeho najväčšia hĺbka je 4,5 m.


názov vznikol vďaka jeho krásnej smaragdovo zelenej farbe. Tú spôsobuje minerál muskovit, ktorý leží v piesku na jeho dne. Nezvyčajné zafarbenie vody lákalo mnohých hľadačov pokladov, ktorí si to nevedeli vysvetliť. Vymýšľali bájky o drahokame, ktorý sa zrútil do plesa z Jastrabej veže. Vraj sa na nej kedysi ligotal drahocenný kameň, po ktorom túžili mnohí. Nikomu sa však nepodarilo zdolať strmé skalnaté steny. Až jeden mládenec, ktorý sľúbil svojej nastávajúcej, že jej poklad prinesie ako svadobný dar sa dostal až hore. Len čo sa ho však dotkol, jeho strážca zatriasol skalnou stenou a tá sa aj s chlapcom zrútila do plesa. Od tej doby vraj voda v jazere zelenkavo svetielkuje.


prístup a okolie


k Zelenému plesu sa dostanete z Tatranskej Kotliny, Tatranských Matliarov či z Kežmarských Žľabov. My si priblížime trasu z Tatranskej Kotliny. Je to stredne náročná celodenná túra, ktorá vedie po kvalitných chodníkoch. Z Tatranskej kotliny sa vydáte po zelenej turistickej trase, ktorá vedie cez Šumivý prameň, Chatu Plesnivec a Veľké Biele pleso. Potom môžete pokračovať po červenej značke až k Zelenému plesu a k Chate pri Zelenom plese, kde sa môžete občerstviť pred cestou späť. Po žltej turistickej trase sa dostanete až do Bielej vody k autobusovej zastávke. Odtiaľ chodí priame spojenie do Tatranskej Kotliny.


na brehu Zeleného plesa stojí Chata pri Zelenom plese, kde si môžete oddýchnuť, občerstviť sa a dokonca sa tu môžete aj ubytovať. Nachádza sa tu aj stanica horskej služby. Prírodnú scenériu vytvára jedna z najkrajších skalných veží - Jastrabia veža, ktorej vrchol je úžasnou vyhliadkou. Na juhu je monumentálne pôsobiaca severná stena Malého Kežmarského štítu, ktorá je takmer kolmá a dosahuje výšku 900 m.


zaujímavosti


súčasná chata pri Zelenom plese tu stojí od roku 1897. Chatové zariadenia tu boli aj pred ňou, už od roku 1876. Zmietla ich však víchrica či zničil požiar.

Dolina Zeleného plesa bola miestom prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier. Kežmarský mešťania, pravdepodobne profesori miestneho lýcea tu sprevádzali kňažnú Beatu Koscielskú. Výprava sa však neskončila šťastne. Beatin manžel sa kvôli tejto výprave tak rozzúril, že ju dal zavrieť do väzenia na dlhých 6 rokov. Oslobodil ju až nový hradný pán Ján Rueber, ktorý ju už pomätenú odviezol do Košíc a tam aj zomrela.


v doline Zeleného plesa v minulosti doloval rudu malachit rod Fábryovcov. Miesto vzácnych kovov však objavili v skalách ľahko prístupnú cestu na Lomnický štít a vystúpili až na vrchol v rokoch 1760 až 1790.


1/34
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. novembra 2021, 23:02:45

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór