top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

297 mnm

-

+421 905 645 946

.hrad revište - sa nachádza nad mestskou časťou Revištské Podzámčie v Žarnovici. Je to nádherná zrúcanina hradu, sú z nej krásne výhľady a viaže sa k nej povesť o hradnom pánovi. Tomu sa páčila Želmíra z levického hradu a tak poslal svojho sluhu na výzvedy. Posmelený sluhom sa sám prezliekol za sluhu a vybral sa za krásnou Želmírou. Tá sa do neho zaľúbila. Odviedol si ju na hrad, to sa nepáčilo jej bratovi, a tak vyzval pána na súboj, pri ktorom všetci zomreli. Tak sa skončila veľká láska revištského pána a krásnej Želmíry.

hrad revište

icon_hist_ZRÚCANINA.png
hrad revište
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup na hrad


hrad revište, ako väčšina hradov sa nachádza na kopci takže stúpaniu do kopca sa nevyhnete. Ak si chcete spraviť dlhšiu prechádzku auto môžete zaparkovať na parkovisku v Revištskom Podzámčí. No ak si trasu chcete skrátiť jedno parkovisko sa nachádza bližšie pod hradom. Z parkoviska pod hradom vedie náučný chodník majiteľov hradu Revište, ktorý má 8 informačných tabúľ. Výstup na hrad zvládnete za 20 minút a je vhodný pre všetky vekové kategórie.


záchrana hradu revište


hrad v súčasnosti spravuje Združenie na záchranu Revištského hradu. Toto združenie vybudovalo aj náučný chodník, ktorý je venovaný histórii tejto starobylej pevnosti. Vďaka Združeniu na záchranu Revištského hradu dnes môžeme obdivovať túto zrúcaninu. Nie tak dávno bol hrad po dlhé 4 roky verejnosti neprístupný, lebo bol v takom zlom stave. Na hrade sa pravidelne konajú brigády na jeho čistenie.


história hradu


hrad pochádza z 13. storočia a vystriedal niekoľko majiteľov. Okrem uhorskej kráľovnej Márie ho vlastnil aj Ján Jiskra z Brandýsa, Matej Korvín a rod Dózciovcov. Títo boli známi krutými spôsobmi zaobchádzania, dane si vyberali, kedy im vyhovovalo, vydierali svojich poddaných, a tak mali veľa odporcov. Ich strašné panovanie ukončili až tatárske vojská, ktoré sa po veľkom obliehaní zmocnili hradu a hradného pána Dózciho, ktorého zabili a z jeho manželky urobili otrokyňu svojho sultána.


hrad bol veľmi poškodený aj počas povstania Thokolyovcov, no opäť sa ho podarilo obnoviť. Naposledy boli na hrade ubytovaní vojaci. Po ich odchode začal chátrať a v 19. storočí bola z neho už len zrúcanina.


kedysi sa hrad skladal z vnútornej opevnenej veže a nádvoria s palácom. Vstup z dolného nádvoria na horné chránila bašta. Neskôr dostal renesančné opevnenie, ktoré uzatváralo predhradie.


do súčasnosti sa zachovala časť obvodového muriva s deštrukciami a zvyšky obytných budov. Traduje sa, že sa staval spolu so Šášovským hradom.


zaujímavosť a tip na záver


združenie na záchranu hradu Revište vydalo historický preklad Gustáva Wenzela: Boje dolnouhorských banských miest s Dózcyovcami z Veľkej Lúče. Je to publikácia o stavebných aktivitách Dózcyovcov a Lippcheyovcov na hradoch Revište, Šášov a Ľupča.


neďaleko sa nachádza aj Zveropark Revištské Podzámčie, alebo národná kultúrna pamiatka hrad Šášov.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:47:47

bottom of page