lista s ornamentom.png

POHRONIE - KAŠTIEĽ HRONSEK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Kaštieľ Hronsek Pohronie
Kaštieľ Hronsek Pohronie

Kaštieľ Hronsek Pohronie
Kaštieľ Hronsek Pohronie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ HRONSEK - nachádza sa v dedinke Hronsek a je jednou zo zaujímavých kultúrnych pamiatok, ktoré tam nájdete. Aj keď nie je zrekonštruovaný, dýcha z neho nezameniteľná atmosféra. Obec Hronsek sa navyše nachádza aj na historickej ceste Via Magna, ktorá spája banské mestá.

REGIÓN: ► TEKOV a POHRONIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

309 mnm

-

+421 948 550 338

icon_HOME.png

SK.09.00.20

KAŠTIEĽ HRONSEK

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.09.00.20
POHRONIE - KAŠTIEĽ HRONSEK
Kaštieľ Hronsek Pohronie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

20. mája 2021, 22:36:38

OTVÁRACIE DOBY

Razročne


sprístupnené


POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Kaštieľ dal v roku 1775 vybudovať hontiansky podžupan Juraj Geczy so svojou manželkou Esterou Bene Nándor. Dokladajú to aj erby s nápismi, ktoré sa nachádzajú v trojuholníkovom tympanone na reliéfoch na vchode. Je postavený v barokovom slohu s obdĺžnikovým pôdorysom a s kruhovými nárožnými baštami. Fasáda kaštieľa je s rokokovými detailmi. Jednotlivé poschodia kaštieľa rozdeľuje kordónová rímsa. V interiéri sa zachovali pruské a zrkadlové klenby, ktoré majú niekde štukovú výzdobu.

Kaštieľ mal od jeho vzniku niekoľko majiteľov a v roku 1922 ho od súkromného majiteľa, notára Dejchyho odkúpila obec Hronsek. O niekoľko rokov tam zriadila základnú a materskú školu.

V dobe slovenského národného povstania bolo v kaštieli výcvikové stredisko Prvej Československej armády na Slovensku.

V súčasnosti sa kaštieľ nachádza v majetku obce a je vo veľmi zlom stave. O jeho obnovu sa snaží občianske združenie Gronsek a obec. Financie zháňajú z rôznych fondov, pripravujú rôzne podujatia, ktorých výťažok ide na opravu kaštieľa. Žiaľ na túto obnovu sú potrebné 2 milióny.

Zatiaľ sa podarilo opraviť vstupnú bránu a revitalizovať veľký park, v ktorom sa nachádza fontána a 200 ročné unikátne stromy - lipa a dub. Lipa meria 25 metrov a obvod kmeňa vo výške 1 meter je skoro 500 cm, je to najkrajší exemplár na Pohroní.

Po obnove kaštieľa bude mať obec ďalšiu dominantu, okrem artikulárneho kostolíka, zvonice, vodného hradu, ktorá bude lákať návštevníkov.


Zaujímavosť a legenda


V kaštieli a v parku sa každý rok druhú májovú nedeľu koná Slávnostný deň obce, vtedy je kaštieľ otvorený pre verejnosť. Zaujímavosťou je veľké bocianie hniezdo, ktoré zdobí vrch a je tam už niekoľko desaťročí.

Kaštieľ má aj svoju legendu. Mór Jókai ju opísal v románe Levočská biela pani. Je o Juliane dcére majiteľov hradu Gézcyovcov, ktorá sa vydala za kuruckého kapitána Korponayho a za špionáž ju vo Viedni popravili.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png