top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

razročne


voľne prístupné

voľne prístupné

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

309 mnm

-

+421 948 550 338

.kaštieľ hronsek - nachádza sa v dedinke Hronsek a je jednou zo zaujímavých kultúrnych pamiatok, ktoré tam nájdete. Aj keď nie je zrekonštruovaný, dýcha z neho nezameniteľná atmosféra. Obec Hronsek sa navyše nachádza aj na historickej ceste Via Magna, ktorá spája banské mestá.

kaštieľ hronsek

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ hronsek
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kaštieľ dal v roku 1775 vybudovať hontiansky podžupan Juraj Geczy so svojou manželkou Esterou Bene Nándor. Dokladajú to aj erby s nápismi, ktoré sa nachádzajú v trojuholníkovom tympanone na reliéfoch na vchode. Je postavený v barokovom slohu s obdĺžnikovým pôdorysom a s kruhovými nárožnými baštami. Fasáda kaštieľa je s rokokovými detailmi. Jednotlivé poschodia kaštieľa rozdeľuje kordónová rímsa. V interiéri sa zachovali pruské a zrkadlové klenby, ktoré majú niekde štukovú výzdobu.


kaštieľ mal od jeho vzniku niekoľko majiteľov a v roku 1922 ho od súkromného majiteľa, notára Dejchyho odkúpila obec Hronsek. O niekoľko rokov tam zriadila základnú a materskú školu.


v dobe slovenského národného povstania bolo v kaštieli výcvikové stredisko Prvej Československej armády na Slovensku.


v súčasnosti sa kaštieľ nachádza v majetku obce a je vo veľmi zlom stave. O jeho obnovu sa snaží občianske združenie Gronsek a obec. Financie zháňajú z rôznych fondov, pripravujú rôzne podujatia, ktorých výťažok ide na opravu kaštieľa. Žiaľ na túto obnovu sú potrebné 2 milióny.


zatiaľ sa podarilo opraviť vstupnú bránu a revitalizovať veľký park, v ktorom sa nachádza fontána a 200 ročné unikátne stromy - lipa a dub. Lipa meria 25 metrov a obvod kmeňa vo výške 1 meter je skoro 500 cm, je to najkrajší exemplár na Pohroní.


po obnove kaštieľa bude mať obec ďalšiu dominantu, okrem artikulárneho kostolíka, zvonice, vodného hradu, ktorá bude lákať návštevníkov.


zaujímavosť a legenda


v kaštieli a v parku sa každý rok druhú májovú nedeľu koná Slávnostný deň obce, vtedy je kaštieľ otvorený pre verejnosť. Zaujímavosťou je veľké bocianie hniezdo, ktoré zdobí vrch a je tam už niekoľko desaťročí.


kaštieľ má aj svoju legendu. Mór Jókai ju opísal v románe Levočská biela pani. Je o Juliane dcére majiteľov hradu Gézcyovcov, ktorá sa vydala za kuruckého kapitána Korponayho a za špionáž ju vo Viedni popravili.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:48:44

bottom of page