top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti nesprístupnené

verejnosti nesprístupnené

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

136 mnm

-

+421 905 770 655

.kaštieľ esterházyovcov v želiezovciach - je národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza v parku Franza Schuberta. Bol postavený na mieste vidieckej kúrie. Kedysi to bol nádherný prepychový gotický kaštieľ, v ktorom istý čas pobudli dve veľmi známe osobnosti. Skladateľ Franz Schubert a svetoznámy cukrár Franz Sacher.

kaštieľ želiezovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ želiezovce
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


bol postavený v roku 1720 ako letné sídlo Esterházyovcov. Je to štvorkrídlová budova, ktorá má vnútorné nádvorie. Na priečelí sa nachádza stredový rizalit a v ňom kamenný portál. Pred portálom je postavený stĺpový portikus. Fasádu členia rizality a lizenové rámy. Miestnosti majú rovné stropy a zachované fajansové kachle.


v 19. storočí bol prestavaný v klasicistickom štýle. Okolo kaštieľa sa nachádza nádherný anglický park, v ktorom je potôčik a nachádzajú sa tam aj vzácne dreviny ako platany, tisovec dvojradový a 350 ročný dub letný.


k prepychovému kaštieľu dal Karol Esterházy pristaviť empírový pavilón, ktorý volali Soví zámoček. Za učiteľa hudby svojich dvoch dcér Márie a Kataríny pozval Esterházy mladého hudobného skladateľa Franza Schuberta, ktorý býval v Sovom zámočku. Niekoľko skladieb venoval Kataríne, do ktorej sa zaľúbil. V tomto zámočku sa nachádza aj pamätná izba skladateľa, v ktorej sú jeho okuliare alebo klavír a dobový nábytok.

Gróf Esterházy mal aj svojho kuchára, ktorého priviedol do Železoviec a bol to Franz Sacher. Už vtedy bol veľmi známy a spolu s manželkou býval v kaštieli a narodil sa im tam aj syn Eduard, ktorý neskôr založil hotelov Sacher.


koncom 18. storočia dali Esterházyovci postaviť hrobku. Bola to pohrebná kaplnka s kryptou. Prvého člena rodiny tam pochovali v roku 1814. Nachádza sa tam 12 hrobiek, jedna je prázdna.


zaujímavosť a tip na záver


obec Želiezovce preslávil svetoznámy skladateľ Franz Schubert a cukrár Franz Sacher. V kaštieli sa natáčal film Agáva, ktorý režíroval Ondrej Šulaj podľa literárnej predlohy Ladislava Balleka.


v meste sa nachádza niekoľko kultúrnych pamiatok, ktoré vás určite očaria svojou krásou a históriou.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:46:18

bottom of page