lista s ornamentom.png

POHRONIE - KAŠTIEĽ ŽELIEZOVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Kaštieľ Želiezovce
Kaštieľ Želiezovce

Kaštieľ Želiezovce
Kaštieľ Želiezovce

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ ESTERHÁZYOVCOV V ŽELIEZOVCIACH - je národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza v parku Franza Schuberta. Bol postavený na mieste vidieckej kúrie. Kedysi to bol nádherný prepychový gotický kaštieľ, v ktorom istý čas pobudli dve veľmi známe osobnosti. Skladateľ Franz Schubert a svetoznámy cukrár Franz Sacher.

REGIÓN: ► TEKOV a POHRONIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

136 mnm

-

+421 905 770 655

icon_HOME.png

SK.09.00.01

KAŠTIEĽ ŽELIEZOVCE

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.09.00.01
POHRONIE - KAŠTIEĽ ŽELIEZOVCE
Kaštieľ Želiezovce
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

20. mája 2021, 22:35:30

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

nesprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA 


Bol postavený v roku 1720 ako letné sídlo Esterházyovcov. Je to štvorkrídlová budova, ktorá má vnútorné nádvorie. Na priečelí sa nachádza stredový rizalit a v ňom kamenný portál. Pred portálom je postavený stĺpový portikus. Fasádu členia rizality a lizenové rámy. Miestnosti majú rovné stropy a zachované fajansové kachle.

V 19. storočí bol prestavaný v klasicistickom štýle. Okolo kaštieľa sa nachádza nádherný anglický park, v ktorom je potôčik a nachádzajú sa tam aj vzácne dreviny ako platany, tisovec dvojradový a 350 ročný dub letný.

K prepychovému kaštieľu dal Karol Esterházy pristaviť empírový pavilón, ktorý volali Soví zámoček. Za učiteľa hudby svojich dvoch dcér Márie a Kataríny pozval Esterházy mladého hudobného skladateľa Franza Schuberta, ktorý býval v Sovom zámočku. Niekoľko skladieb venoval Kataríne, do ktorej sa zaľúbil. V tomto zámočku sa nachádza aj pamätná izba skladateľa, v ktorej sú jeho okuliare alebo klavír a dobový nábytok.

Gróf Esterházy mal aj svojho kuchára, ktorého priviedol do Železoviec a bol to Franz Sacher. Už vtedy bol veľmi známy a spolu s manželkou býval v kaštieli a narodil sa im tam aj syn Eduard, ktorý neskôr založil hotelov Sacher.

Koncom 18. storočia dali Esterházyovci postaviť hrobku. Bola to pohrebná kaplnka s kryptou. Prvého člena rodiny tam pochovali v roku 1814. Nachádza sa tam 12 hrobiek, jedna je prázdna.


Zaujímavosť a tip na záver


Želiezovce preslávil svetoznámy skladateľ Franz Schubert a cukrár Franz Sacher. V kaštieli sa natáčal film Agáva, ktorý režíroval Ondrej Šulaj podľa literárnej predlohy Ladislava Balleka.

V meste sa nachádza niekoľko kultúrnych pamiatok, ktoré vás určite očaria svojou krásou a históriou.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png