lista s ornamentom.png

pohronie - kláštor hronský beňadik

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.09.00.07

klastor-hronsky-benadik

icon_STARS 5.0.png
.kláštor hronský beňadik
.kláštor hronský beňadik

press to zoom
.kláštor hronský beňadik
.kláštor hronský beňadik

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

213 mnm

-

+421 903 218 531

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.09.00.07
pohronie - kláštor hronský beňadik
.kláštor hronský beňadik

.kláštor hronský beňadik - dominanta malebnej dedinky Hronský Beňadik. Je to komplex opevnených sakrálnych stavieb, ktorý leží v údolí rieky Hron. Vznik kláštora sa viaže k legende, ktorá hovorí o kráľovi Gejzovi. Chodil poľovať do okolia a stretol tam Šalamúna. Kráľ bol z tohto stretnutia nesmierne šťastný, že dal na tom mieste postaviť benediktínsky kláštor a obdaroval ho nesmiernym bohatstvom. Tento kláštor aj kostol sú naše veľmi cenné národné kultúrne pamiatky a kláštor aj dnes slúži na sakrálne účely.

.otváracie doby

október - marec 

utorok - sobota

nedeľa 

apríl - september 

utorok - piatok 

sobota

nedeľa 


10:00 - 16:00

13:00 - 16:00


09:00 - 16:00

10:00 - 17:00

13:00 - 17:00

.poplatok za vstup

2,00 €

1,00 €

dospelí 

deti 

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup ku kláštoru


najstarší a jeden z najkrajších kláštorov na Slovensku, otvára svoje brány aj pre verejnosť. V lete dennodenne.

Kláštor Hronský Beňadik nemôžete minúť je dominantou obce. Nachádza sa blízko hlavnej cesty. Auto môžeme zaparkovať priamo na Mýtnom námestí a odtiaľ sa vydať peši cez drevený mostík až ku kláštoru, alebo z ulice Pod kláštorom blízko kostola, cestičkou oproti, sa miernym krátkym výstupom dostaneme ku komplexu kláštora.


tip: Ak chcete vidieť kláštor z vtáčej perspektívy a mať nádherný výhľad spravte si prechádzku na skalné výbežky ku Kaplnke Božej krvi, ktorú volajú aj morová kaplnka.


história


prvá písomná zmienka o kláštore je z roku 1075, ale vtedy už kláštor stál. V 16. storočí bola rehoľná komunita rozpustená pre turecké nájazdy a kláštor bol vojenskou pevnosťou a majetok prešiel pod ostrihomskú kapitulu. V 17. storočí sa urobilo opevnenie okolo celého areálu a na južnej a východnej strane sú súčasťou opevnenia delostrelecké bašty. Koncom 18. storočia vypukol požiar, ktorý poškodil časť areálu kláštora.


duchovným hodnotám slúžila aj kaplnka Božej krvi, v ktorej je dar od svätého otca. Matej Korvín I. daroval opátstvu pri príležitosti posvätenia vzácny dar, ktorý dostal od pápeža, relikviu Kristovej krvi (kúsok šatky sv. Veroniky s Kristovou krvou), ktorá je každý piatok po omši uctievaná. Opáti vtedy našli v kostole miesto, kde bola táto vzácnosť uložená. Postavili jej osobitnú kaplnku a umiestnili do nej nový oltár, ktorý sa dnes nachádza v Ostrihome. V polovici 19. storočia kardinál Alexander Rudnay navštívil kláštor a relikviu vzal so sebou, ozdobil ju a označil pečaťou, postaral sa aj o monštranciu, v ktorej je uctievaná.


kláštor bol aj tzv. Hodnoverné miesto. Vydával, potvrdzoval a overoval rôzne dôležité listiny a riešil spory v majetkoch. V kláštore sa nachádzali rôzne archívy a cennosti. Vznikol tu aj Nitriansky evanjeliár, ktorý je najstarším písaným textom v latinčine. V roku 1929 tam prišli saleziáni a v polovici 20. storočia tam internovali rehoľné sestry zo Slovenska. Koncom 20. storočia sa tam nasťahovali pallotíni.


zaujímavosti


v kláštore nájdete aj kaplnku, ktorú využívali rehoľné sestry počas svojho 50 ročného väzenia počas bývalého režimu v 50-tych rokoch.


o kláštore sa hovorí o jeho tajných chodbách v podzemí, traduje sa, že jedna vedie až do Ostrihomu a v Podhájskej sú v nej zasypané poklady kláštora, vozy vezúce poklad sa vraj pokazili a nedali sa vytiahnuť, tak ich zasypali. Druhá chodba vedie do radnice v Novej Bani a tretia pod Zobor. Tá je údajne taká veľká, že ňou prešiel koč so štvorzáprahom. Chodby sa nenašli, ale vraj sa objavili ich časti.


krásny zážitok vám ponúkne aj neďaleký Starohutský vodopád v Novej Bani alebo náučný chodník Zvonička taktiež v Novej Bani a nadšenci baníctva môžu v Pukanci navštíviť náučný chodník Po stopách starého rudného baníctva.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

16. novembra 2021, 20:04:51

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór