top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

376 mnm

-

+421 45 544 2320

.kúpele sliač - najzaujímavejšie kúpeľné mestečko na Pohroní, neďaleko mesta Zvolen. Povesť hovorí, že tam, kde dnes stoja kúpele, bola kedysi veľká jama s teplou vodou. Jedna stará žena, ktorá trpela na vodnatieľku, do nej ponorila ľan a keď vyšla z vody, všimla si, že nemá opuchnuté nohy. Táto správa sa rýchlo rozšírila a veľa ľudí sa doslova druhýkrát narodilo.

kúpele sliač

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kúpele sliač
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza z roku 1244 z čias vlády Bélu IV, vtedy bol Zvolen povýšený na kráľovské mesto a v jeho okolí sa spomínajú termálne pramene, ktoré vtedy ľudia volali Teplice. Súčasné kúpeľné mestečko je známe viac ako 770 rokov, kvôli liečivým účinkom minerálnej vody. Už v druhej polovici 17. storočia začali prichádzať ľudia do kúpeľov na tzv. osvieženie a neskôr aj na liečenie. Až v 18. storočí ich uznali za liečivé. Vďaka povesti sa ich meno šírilo veľmi rýchlo.


nikde vo svete neexistuje takéto miesto, kde by vyvierali pramene izotermickej teploty 33,2°C a s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. V kúpeľoch sa nachádza niekoľko liečivých prameňov. Najznámejší je Kúpeľný a vyviera priamo pod Kúpeľným domom a je veľmi lekármi cenený, lebo využíva prírodný žriedlový plyn a nie medicínsky.


prameň Štefánik je najstudenší a využíva sa na liečbu trávenia a chudokrvnosti, lebo okrem vysokého CO2 , obsahuje veľa železa. Prameň Bystrica sa používa na liečbu žalúdka, pôvodne to bola studňa a vodu naberali hrnčekom uviazaným na šnúrke. Prameň Lenkey pomáha pri liečbe štítnej žľazy a očí. Prameň Adam slúži na liečbu močového mechúra. Liečia sa tu aj onkologické ochorenia, choroby obehového ústrojenstva a pohybového, ženské choroby a chronické ochorenia. Kúpele slúžia aj na prevenciu vážnejších ochorení.


prvý kúpeľný dom bol kamenný jednoposchodový, postavený v roku 1812. Nachádzali sa v ňom štyri bazény, ktoré boli napĺňané dreveným žľabom priamo z prameňa Kúpeľného a bez ďalšieho zásahu do vody, sa využívali na všetky liečebné a rehabilitačné účely. V tom istom roku tu postavili aj prvý kúpeľný hotel-Buda a v súčasnosti nesie názov Bratislava. Postavila ho Zvolenská župa. Bola to moderná zo začiatku jednoposchodová budova, ktorá mala 24 izieb, veľkú sálu, 2 kuchyne a špajze. Neskôr ju nadstavili a potom prepojili drevenou terasou s ostatnými hotelmi, ktoré v tom čase tam postavili. V roku 1922 kúpil kúpele československý štát a dal postaviť komplex budov hotela Palace. Tieto navrhol pražský architekt Rudolf Stockar. Tento komplex bol perfektne prepracovaný do najmenších detailov a v súčasnosti je zaradený do registra pamiatok funkcionalistickej architektúry Docomomo. Okrem neho sa v areáli nachádzajú dva kúpeľné domy, termálne kúpalisko, anglický park, ktorý prechádza do lesoparku, v ktorom sú tzv. Srdiečkové trasy. Tento areál sa historicky vyvíjal ako samotné kúpele, takže sú tam nádherné aleje, jazierka, pôsobí ako balzam na dušu.


zaujímavosť


v kúpeľoch sa liečilo veľa významných hostí zo súčasnosti, ale aj z minulosti. Napríklad Matej Korvín, palatín Jozef Habsburský, srbská kráľovná Natália s korunným princom Alexandrom, vtedy obývala 8 izieb a mala aj svoju kuchyňu. Keď sa vyliečila arcikňažná Hildegarda, dal jej manžel na znak vďaky postaviť pri prameni kaplnku, ktorá nesie jej meno. Liečila sa tu aj Božena Němcová, ktorá tu získala námet na rozprávku Soľ nad zlato, príbeh jej vyrozprávala stará slúžka. Taktiež Ján Cikker a veľa iných.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:48:29

bottom of page