top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

nov - apr

máj - jún

júl - aug

sep

okt

09:00 - 16:00 

09:00 - 16:30 

10:00 - 17:30 

10:00 - 16:30 

10:00 - 16:30 

3,00 €
1,50 €

1,50 €

dospelí
deti, študenti

seniori, zťp

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

588 mnm

banská bystrica

+421 45 674 3968

.mestský hrad v kremnici - pôvabný mestský hrad nachádzajúci sa v zlatom banskom meste. Je vybudovaný na vyvýšenine, ktorá je najstaršou osídlenou lokalitou, neďaleko historického námestia. Hrad je spojením viacerých sakrálnych i svetských stavieb chránených dvojitým opevnením. Dominantou je gotický kostol sv. Kataríny, patrónky mesta.

mestský hrad kremnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png
mestský hrad kremnica
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


mesto Kremnica so svojím hradom a historickým centrom, mincovňou a baníckymi pamiatkami patrí medzi najzaujímavejšie miesta na Slovensku. Mestský hrad patrí medzi najzachovalejšie príklady dvojitého opevnenia v strednej Európe. Mal obrannú, ale aj reprezentatívnu funkciu. Od roku 1970 je národnou kultúrnou pamiatkou. Jednotlivé budovy hradu, ukrývajú vzácne poklady akými sú kremnické zvonolejárske dielne, krásne barokové sochy či unikátny kostolný organ. Expozície Obrana mesta a Izba strážcov potešia všetkých milovníkov histórie. Na najvyššom stupni kostolnej veže sa návštevníkom otvára nezabudnuteľný panoramatický výhľad na mesto a okolité hory.


história


pôvodný farský kostol pochádzal z 13. storočia. Obkolesovalo ho dvojité opevnenie spevnené šiestimi vežovitými stavbami. Spolu s hradbou postavili neskororománsky karner, z ktorej sa zachovala len kostnica v prízemí.


v 14. storočí prebehla prestavba hradného areálu. Pribudli vežovité stavby. Rozmach výroby mincí mali za následok úplnú prestavbu kostola sv . Kataríny a novostavbu kostola P. Márie na námestí. V 15. storočí hrad spojili s hradbami mesta a vznikol tak fortifikačný systém. Ten sa v nadchádzajúcich mocenských i náboženských sporoch osvedčil, dokonca ani počas tureckých bojov nebolo mesto dobyté.V roku 1560 hrad postihol veľký požiar. Najvýraznejšia obnova prebehla na konci 19. storočia a to tým spôsobom, že hradba hradu bola znížená o 1 až 2 metre. V súčasnosti je hrad v správe kremnického múzea a väčšina objektov je prístupná verejnosti.


hradný komplex


karner sv. Ondreja je najstarším objektom hradu, pochádza z polovice 13. storočia. Ide o dvojpodlažnú kruhovú stavbu postavenú v neskororománskom a gotickom slohu, pôvodne zasvätená sv. Michalovi. Pred bránou bola hlboká priekopa cez ktorú sa prechádzalo dreveným gotickým padacím mostom, neskôr murovaným. Vstupná veža s bránou a prejazdom je začlenená do hradobného parkanového systému. Na západnej strane stojí Malá veža nazývaná tiež Türl, Zvonica alebo Hodinová veža. Na východe je do opevnenia včlenená Banícka bašta. Najväčšou svetskou stavbou hradného areálu je radnica, ktorú v dôsledku statického narušenia museli z časti zbúrať. Na južnej strane sa nachádza schodisko s Južnou vežou, tzv. farskou. 


dominantou celého areálu je neskorogotický kostol sv. Kataríny. Kostol vznikol na mieste staršieho kostola z 14.storočie prestavbou. Dnes renesančná veža kostola bola v 15.storočí voľne pristavaná ku kostolu. Vo veži od počiatku sídlili strážcovia. Turneri - strážcovia veže tu boli už od roku 1441 a ich služba vo veži trvala nepretržite. Najväčší význam mali počas tureckých nájazdov. Okrem trúby a bubnov používali na signalizovanie nebezpečenstva aj streľbu z mažiarov.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:56:03

bottom of page