múzeum snp banská bystrica | xplór #srdcomposlovensku
top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

máj - sep

okt - apr

09:00 - 18:00

09:00 - 16:00

2,00 €

1,00 €

zadarmo

dospelí 

študenti, seniori

deti 0-6r, zťp

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

342 mnm

banská bystrica

+421 918 899 430

.múzeum snp v banskej bystrici – symbolická budova v tvare Jánošíkovho klobúka, pripomínajúca obdobie druhej svetovej vojny a vzdor Slovákov proti fašizmu. Jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska. Symbolizuje odpor voči vstupu ozbrojených síl nacistického Nemecka – Wehrmachtu, na územie Slovenskej republiky.

múzeum snp banská bystrica

icon_hist_ZRÚCANINA.png
múzeum snp banská bystrica
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


história


v roku 1957 bolo navrhnuté umiestnenie stavby. Tento rok sa pokladá za prvú zmienku o pamätníku. Výstavba sa však začala až o 10 rokov neskôr. Dušan Kuzma vyhral architektonickú súťaž, spojil sa s umelcom Jozefom Jankovičom a spoločne vytvorili dychberúce dielo spájajúce históriu, umenie a architektúru. V v roku 1969 uzrel pamätník svetlo sveta pod menom Múzeum SNP, alebo aj Pamätník SNP.


stavba predstavuje symbol ťažkého obdobia Slovákov. Najemotívnejšou časťou je pietna sieň so sochárskym dielom vyjadrujúcim utrpenie človeka a obete vojny. Pred súsoším horí večný oheň na pamiatku zosnulých. Múzeum je zasadené do parku, v ktorom sa nachádza skanzen ťažkej bojovej techniky používanej v Slovenskom národnom povstaní. Hneď na začiatku je lietadlo, ktoré zásobovalo povstalcov cez letisko v Sliači. Súčasťou múzea sú aj zbrane československej, sovietskej aj nemeckej výroby, vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik, bojová technika, tanky T 34, ruské delá, nemecká bojová technika, uniformy nemeckých vojakov a príslušníkov Červenej armády.


v správe Múzea SNP je aj Národná kultúrna pamiatka Pamätník Nemecká v Ráztockej doline, Národná kultúrna pamiatka Kalište, Pamätník tokajíckej tragédie v obci Tokajík či Slovenská národná expozícia – Tragédia slovenských Židov v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.


expozícia


múzeum prezentuje historické udalosti z obdobia rokov 1918 až 1948, s veľkým dôrazom na SNP, na protifašistický odboj a politické, vojenské a spoločenské udalosti na Slovensku. Nachádza sa tu viac než 70 tisíc zbierkových, 135 tisíc archívnych predmetov a 20 tisíc knižných dokumentov. Múzeum je verejnosti celoročne prístupný.


expozícia je rozdelená do trinástich tematických celkov. Každý z nich prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských a svetových dejín. Úvodná časť expozície dokumentuje vojensko – politický vývoj Slovenska od roku 1918 do roku 1939 z pohľadu vnútropolitického a zahraničného vývoja spoločného štátu. Expozícia sa venuje aj vzniku a vývoju novodobých európskych diktatúr v Taliansku a Nemecku, vojensko-politickému vývoju na frontoch druhej svetovej vojny, antifašistickej rezistencii v Európe i na Slovensku v rokoch 1939-1945. Po prvýkrát je zdokumentovaná, aj problematika tragédie židovstva a holokaustu v štátoch okupovaných nacistickým Nemeckom, s tragickým osudom židovského obyvateľstva na Slovensku deportovaného v rokoch 1942 a 1944 do nemeckých koncentračných a vyhladzovacích táborov na území okupovaného Poľska. Múzeum sa venuje aj protifašistickému odboju a jeho vyústenia do SNP, problematike ukončenia 2. svetovej vojny a povojnového usporiadania sveta, potrestaniu vojnových zločincov a kolaborantov v Európe, odsun Nemcov z ČSR, výmeny obyvateľstva medzi ČSR a Maďarskom, emigrácii po roku 1948, súdnym politickým procesom 1948-1959, perzekúcii cirkví, zriadeniu v rokoch 1950-1954 a iným politickým dejinám dnešného Slovenska.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:55:30

bottom of page