lista s ornamentom.png

pohronie - námestie v kremnici

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.09.06.04

namestie-kremnica

.námestie v kremnici
.námestie v kremnici

press to zoom
.námestie v kremnici
.námestie v kremnici

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

552 mnm

kremnica

+421 45 228 9780

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.09.06.04
pohronie - námestie v kremnici
.námestie v kremnici
.námestie v kremnici
icon_STARS 5.0.png

.štefánikovo námestie v kremnici – alebo aj Námestie 1. Mája, je ústredným mestským námestím mesta Kremnica. Spája viacero významných historických a kultúrnych pamiatok a pozoruhodností, z ktorých sú mnohé v Zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Z umelecko-historického hľadiska patrí námestie medzi významné mestské centrálne námestia na Slovensku.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


dominantou námestia i celej Kremnice je mestský hrad. V areáli mestského hradu sa nachádza niekoľko budou. Kostol sv. Kataríny pochádzajúci z 15. storočia, je častým miestom konanie pre rôzne akcie či svadby. Kostolná veža je sprístupnená verejnosti a poskytuje krásny výhľad na mesto i na jeho okolie. Za návštevu stojí aj Františkánsky kláštor a kostol, ktoré postavili v rokoch 1653 až 1660 a najmä Múzeum mincí a medailí umiestnené v meštianskom dome. Na niekoľkých poschodiach je možné vidieť expozíciu histórie Kremnice, baníctva, hutníctva, mincí a bankoviek. Múzeum v súčasnosti patrí pod Národnú banku Slovenska.


v Kremnici sa niekoľkokrát ročne koná podujatie s názvom Kremnický hradný organ. Najcharakteristickejšou pamiatkou Kremnice je monumentálny morový stĺp z 18. storočia, postavený na pamiatku morovej epidémie, ktorá zachvátila mesto v roku 1710. Na vrchole stĺpu, v úctihodnej výške 20 metrov, sa nachádza súsošie Najsvätejšej trojice. Na stĺpe je možné obdivovať i sochy anjelov a 14 sôch svätých v nadživotnej veľkosti. Výstavba stĺpu bola v tom čase nesmierne nákladná, preto ju úrady dlho označovali za zbytočný luxus. K najvýznamnejších kultúrno historickým pamiatkam námestia ďalej patria: Mestská radnica - pôvodne gotický obytný dom; budova rímskokatolíckej fary - pôvodne meštiansky dom zo 14. storočia; Pizetárov dom - býval zástupca ostrihomského arcibiskupa, ktorý dohliadal na kvalitu vyrazených zlatých mincí; Baroková fontána - z 18. storočia. Pôvodne bola jej súčasťou socha Neptúna, ktorá bola neskôr odstránená. Štefánikovo námestie zdobí viacero meštianskych obytných domov tzv. máshausového typu - dom s priestorom pre vjazd povozu, s valenou klenbou, so zaujímavými architektonickými prvkami. V Kremnici nájdete aj časť bývalého mestského opevnenia – Dolnú bránu z 15.storočia, ktorá je jedinou zachovanou bránou opevnenia mesta a zároveň i južným ohraničením námestia.


povesť


raz, keď Kremnica mala už málo zlata, museli obyvatelia odvádzať zlato do kráľovskej pokladnice. Postupne sa začali taviť klenoty, prstene, náramky. Napriek tomu bolo zlata stále málo. Začali taviť aj cirkevné klenoty z kostola. Keď však do pece hodili posledný zlatý kríž, z pece zrazu vyskočila čierna mačka, ktorá svojim horiacim chvostom rozniesla požiar po celej Kremnici. Kremnica zhorela do tla. Pred požiarom sa zachránili len 3 domčeky a dodnes sa posledná časť Kremnice volá Tri domky. Na najvyššej veži pod vyhliadkovou terasou je možné vidieť aj sošku mačky.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

3. februára 2022, 10:13:22

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór