top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

129 mnm

-

+421 36 7599 101

.rotunda dvanástich apoštolov bíňa - románska stavba na pôdoryse kruhu s vnútornou apsidou, s maľbami zo začiatku 12. storočia. Rotunda spolu s kostolom a areálom zaniknutého premonštrátskeho kláštora predstavujú jeden z najzaujímavejších a najhodnotnejších súborov románskej architektúry na Slovensku. Vnútorný priemer rotundy je približne 7 metrov a je členený do 12 polkruhových ník, ktoré symbolizujú 12 apoštolov. Od roku 1963 je rotunda národnou kultúrnou pamiatkou.

rotunda dvanástich apoštolov bíňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png
rotunda dvanástich apoštolov bíňa
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku rotunde dostať ?


obec Bíňa sa nachádza 23 km severne od Štúrova. Tehlová rotunda stojí v obci neďaleko hlavnej cesty, pri bývalom kláštornom komplexe premonštrátov, pri kláštornom kostole Panny Márie. Rotunda s kostolom stoja vo vnútornom areáli rozsiahleho zemného opevnenia, ktoré tvorili pôvodne tri sústredné valy. Najnovšie ich odborníci datujú do obdobia rokov 750 až 850. V areáli je doložené významné osídlenie z čias Veľkej Moravy.


trochu z histórie


rotunda bola viackrát poškodená, upravovaná a prerábaná. Naposledy to bolo počas druhej svetovej vojny. Pri bombardovaní v roku 1944 baroková omietka rotundy opadala a odkryla stredoveké murivo. Výraznou stavebnou úpravou prešla rotunda v roku 1755, keď spustošená poľskými vojskami takmer osemdesiat rokov chátrala. Exteriér aj interiér boli upravené v barokovom duchu. V roku 1954 došlo k pamiatkovej obnove, ktorá zvýraznila románsky pôvod stavby. Jej obnova bola ukončená až v roku 1961.


pri zemných prácach v roku 1964 bol v Bíni nájdený „Bíňsky poklad“, 108 zlatých mincí z Byzantskej ríše z 5.storočia.


pár tipov pre turistov v okolí


obec Bíňa Štúrovaa Ostrihomu. Navštívte neďaleké mesto „Esztergom“ v Maďarsku s jeho mnohými pamiatkami.


hvezdáreň hurbanovo - V historickom parku v centre Hurbanova na juhu Slovenska sa nachádza najstaršia a najznámejšia slovenská hvezdáreň. Hurbanovo patrí na našom území medzi miesta s najväčším počtom slnečných dní v roku, čo predurčilo odborné zameranie hvezdárne na výskum Slnka. Hvezdáreň je prístupná verejnosti, aj večer a ponúka atraktívne pozorovanie nočnej oblohy.


pivovar hurbanovo - hovoria Vám niečo značky Zlatý bažant, Corgoň, Kelt, Martiner, Gemer, ..? Chcete si pozrieť prvý pivovar vo východnej Európe, ktorý začal s využívaním plechovkového balenia, ktoré bolo otestované v náročných, extrémnych podmienkach ako súčasť výstroja slovenských himalájskych horolezcov? Pivovar, teraz už Heineken Slovensko, je v súčasnostinajväčšou potravinárskou spoločnosťou na Slovensku. Môžete si ho pozrieť počas Dňa otvorených dverí, ktorý sa organizuje každý rok na jeseň, alebo po objednaní sa na prehliadku Hurbanovskej pivnej cesty. Milovníci zlatého moku si určite prídu na svoje.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:47:13

bottom of page