lista s ornamentom.png

POHRONIE - ŠÁŠOVSKÝ HRAD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Šášovský hrad Pohronie
Šášovský hrad Pohronie

Šášovský hrad Pohronie
Šášovský hrad Pohronie

1/1
icon_STARS 5.0.png

ŠÁŠOVSKÝ HRAD - sa vypína na skalnom brale nad riekou Hron a mestskou časťou Šášovské Podhradie. O tejto pevnosti koluje povesť, že ju dal postaviť zvolenský veľmož pre svojho šaša, ktorý mu na poľovačke zachránil život.

REGIÓN: ► TEKOV a POHRONIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

349 mnm

ŽIAR NAD HRONOM

+421 905 871 345

icon_HOME.png

SK.09.00.17

ŠÁŠOVSKÝ HRAD

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.09.00.17
POHRONIE - ŠÁŠOVSKÝ HRAD
Šášovský hrad Pohronie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

20. mája 2021, 22:37:08

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA 


Prístup na hrad


Chcete si urobiť dlhšiu túru? Ak áno, trasa na Šášovský hrad vedie aj zo železničnej stanice Žiar nad Hronom. Odtiaľto vedie náučný chodník až na hrad a túra trvá približne hodinu. Náučný chodník ide cez Ladomerskú Viesku a cez kopec do Šášovského Podhradia a na hrad. Má päť informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete o Šášovskom Podhradí a histórii hradu.

Ak obľubujete skôr krátke prechádzky, môžete sa odviesť do Šášovského Podhradia, zaparkovať pod hradnou skalou. Tu nájdete smerovaciu tabuľu na hrad. Trasa vedie po zelenej turistickej značke do kopca a trvá približne 15 minút. Ak sa vyberiete na výlet na jeseň, hneď, ako vyšliapete prvý kopec nájdete drevené posedenie. Tu sa na chvíľu posaďte a započúvajte sa do zvukov pobehujúcich veveričiek, ktoré zbierajú popadané plody zo stromov.


História


Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1253. Vtedy bol jeho majiteľom ostrihomský arcibiskup Vančaj a jeho príbuzní Peter a Vincent. Spolu s hradom Revište chránil cestu do banskej oblasti a vyberal mýto.

Neskôr hrad stále menil majiteľov. Kráľ Žigmund ho daroval kráľovnej, potom ho vlastnil Ján Jiskra a po ňom kráľovná Beatrix, ktorá ho darovala Dóciovcom, ktorí ho vlastnili až do vymretia. Potom ho kúpil Gašpar Lipai. Počas tokoliovského povstania sa ho zmocnili povstalci a hrad zničili. Hrad bol v správe eráru, stratil obrannú funkciu, a preto začal chátrať.

Vtedy základ horného hradu tvoril najvyššie položený gotický palác. Často ho prestavovali. Na vnútornom dvore sa nachádzali obytné budovy a palác, ktorý bol zabezpečený trojhrannou vežou. Nádvorie uzatvárala veľká okrúhla bašta, ktorá chránila vstup do horného hradu. Už v renesancii mal hrad opevnenie.

V súčasnosti sú to hradné ruiny, ktoré sú okolo vnútorného hradu zakončené baštou. Pred baštou sa nachádza prístupová cesta do hradu, ktorá išla cez opevnené predhradie. Vidieť tu stopy po hradbách a na hrebeni zvyšky stavby. V hrade sa nachádza veľa architektonických detailov. Na záchranu zrúcanín vzniklo aj Združenie na záchranu Šášovského hradu, ktoré sa snaží o zakonzervovanie niektorých častí.


Zaujímavosť na záver


V júli 2007 zriadili pod hradom v domčeku informačnú kanceláriu, ktorá je otvorená počas júla a augusta a nachádza sa v nej aj Pamätná izba ZnZHŠ, kde je etnografická výstava.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png