lista s ornamentom.png

pohronie - šášovský hrad

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.09.00.17

sasovsky-hrad-sasov

.šášovský hrad
.šášovský hrad

press to zoom
.šášovský hrad
.šášovský hrad

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

349 mnm

-

+421 905 871 345

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.09.00.17
pohronie - šášovský hrad
.šášovský hrad
.kovová zberateľská minca s magnetom
.šášovský hrad
sk.09.00.17
.xx
pohronie - šášovský hrad
7,40 €
icon_STARS 5.0.png

.šášovský hrad - sa vypína na skalnom brale nad riekou Hron a mestskou časťou Šášovské Podhradie. O tejto pevnosti koluje povesť, že ju dal postaviť zvolenský veľmož pre svojho šaša, ktorý mu na poľovačke zachránil život.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca 


prístup na hrad


chcete si urobiť dlhšiu túru? Ak áno, trasa na Šášovský hrad vedie aj zo železničnej stanice Žiar nad Hronom. Odtiaľto vedie náučný chodník až na hrad a túra trvá približne hodinu. Náučný chodník ide cez Ladomerskú Viesku a cez kopec do Šášovského Podhradia a na hrad. Má päť informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete o Šášovskom Podhradí a histórii hradu.


ak obľubujete skôr krátke prechádzky, môžete sa odviesť do Šášovského Podhradia, zaparkovať pod hradnou skalou. Tu nájdete smerovaciu tabuľu na hrad. Trasa vedie po zelenej turistickej značke do kopca a trvá približne 15 minút. Ak sa vyberiete na výlet na jeseň, hneď, ako vyšliapete prvý kopec nájdete drevené posedenie. Tu sa na chvíľu posaďte a započúvajte sa do zvukov pobehujúcich veveričiek, ktoré zbierajú popadané plody zo stromov.


história


prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1253. Vtedy bol jeho majiteľom ostrihomský arcibiskup Vančaj a jeho príbuzní Peter a Vincent. Spolu s hradom Revište chránil cestu do banskej oblasti a vyberal mýto.


neskôr hrad stále menil majiteľov. Kráľ Žigmund ho daroval kráľovnej, potom ho vlastnil Ján Jiskra a po ňom kráľovná Beatrix, ktorá ho darovala Dóciovcom, ktorí ho vlastnili až do vymretia. Potom ho kúpil Gašpar Lipai. Počas tokoliovského povstania sa ho zmocnili povstalci a hrad zničili. Hrad bol v správe eráru, stratil obrannú funkciu, a preto začal chátrať.


vtedy základ horného hradu tvoril najvyššie položený gotický palác. Často ho prestavovali. Na vnútornom dvore sa nachádzali obytné budovy a palác, ktorý bol zabezpečený trojhrannou vežou. Nádvorie uzatvárala veľká okrúhla bašta, ktorá chránila vstup do horného hradu. Už v renesancii mal hrad opevnenie.


v súčasnosti sú to hradné ruiny, ktoré sú okolo vnútorného hradu zakončené baštou. Pred baštou sa nachádza prístupová cesta do hradu, ktorá išla cez opevnené predhradie. Vidieť tu stopy po hradbách a na hrebeni zvyšky stavby. V hrade sa nachádza veľa architektonických detailov. Na záchranu zrúcanín vzniklo aj Združenie na záchranu Šášovského hradu, ktoré sa snaží o zakonzervovanie niektorých častí.


zaujímavosť na záver


v júli 2007 zriadili pod hradom v domčeku informačnú kanceláriu, ktorá je otvorená počas júla a augusta a nachádza sa v nej aj Pamätná izba ZnZHŠ, kde je etnografická výstava.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

29. apríla 2022, 9:21:57

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór